Що шкідливіше для здоров'я стояти чи сидіти

Що шкідливіше для здоров'я стояти чи сидіти
Порівняння

Увесь день перебувати в сидячому положенні, не встаючи з-за столу, або провести його в русі - сучасна альтернатива, що хвилює всіх офісних працівників. Зараз у великих компаніях стають популярними столи для стоячої роботи. Але яку діяльність усе ж обрати: сидячу чи стоячу?

Стояти теж не завжди добре

Прочитавши інформацію на популярних сайтах на цю тему, можна починати замислюватися про зміну роботи, під час виконання якої необхідно сидіти. З'являються вічні побоювання, що за весь день було «насиджено» більше, ніж зазначено в рекомендаціях. Однак чи справді постійне стояче положення принесе користі більше, ніж шкоди? Виявилося, що і це не вихід! Учені провели дослідження, під час якого з'ясувалося, що постійне вертикальне положення вимотує організм, унаслідок чого виникають збої в роботі деяких систем. Що ж тоді робити? Щоб відповісти на це запитання, краще ознайомитися з кожним положенням ближче.

Охоронець

Якої шкоди завдає сидячий спосіб життя

Дистанційна робота і різні служби доставки їжі максимально спрощують сучасне життя, а також мінімізують рухи. Те саме стосується і сидячого способу роботи, куди добираєшся в комфортному автомобілі, а потім сидиш у затишному кабінеті. Як це позначається на загальному стані здоров'я? Наслідки виникають не відразу, а через досить тривалий проміжок часу:

  • Зайві кілограми.
  • Збільшення ризику серцево-судинних захворювань.
  • Підвищення ймовірності розвитку діабету.

Чоловік сидить

Дослідники прирівнюють малорухливий спосіб життя за шкодою до куріння, але чи є рухливий спосіб життя менш шкідливим?

Шкода стоячого способу життя

Виявляється, що розгадка не така проста, як здавалося. Стояча робота приносить шкоди не менше, ніж сидяча:

  • Вищий ризик порушень роботи серця, ніж при сидячій роботі.
  • Болі в спині.
  • Втома м'язової системи.
  • Збільшення ризику виникнення тромбів.

Заради справедливості необхідно зазначити, що стояча робота і робота в русі - різні речі, у яких і наслідки трохи різняться.

Однак якщо порівнювати сидяче і стояче положення, то часто роблять вибір на користь другого з таких причин:

  1. Вертикальне положення значно знижує ризик набору зайвих кілограмів. Стояче положення змушує мускулатуру перебувати в постійній напрузі, а значить відбувається спалювання калорій. Це стосується представників обох статей.
  2. Зниження цукру і холестерину в крові. Учені довели, що положення стоячи збільшує рівень «хорошого» холестерину і знижує кількість «поганого».
  3. Положення стоячи значно зменшує ризик розвитку діабету ІІ типу та інших метаболічних захворювань. Згідно з проведеними дослідженнями, рівень цукру в крові в жінок знижується більш ніж на 30%, якщо вони протягом сидячої роботи роблять хоча б 5-хвилинні перерви для того, щоб пройтися або хоча б просто постояти.
  4. Зниження ризику смертності. Нещодавні дослідження надали дані, з огляду на які можна зробити висновок: якщо скоротити сидяче проведення часу до 3-х годин на день, то тривалість життя збільшиться щонайменше на 2 роки.
  5. Зменшення ризику захворіти на рак. Під час вивчення причин виникнення раку з'ясувалося, що 80% раку грудей і товстої кишки виникають через нерухомий спосіб життя. Це стосується і людей, які приділяють велику кількість часу тренуванням, але все одно більшу частину життя проводять сидячи. З цієї причини порушується циркуляція крові, а ризик запалення стрімко зростає.
  6. Болі в спині сходять нанівець. Під час експерименту було задіяно 46 добровольців, які в підсумку повідомили, що болі в спині стали ледве відчутними.
  7. Підвищення активності та поліпшення настрою. Положення стоячи покращує циркуляцію току крові, що розганяє енергію по організму, а в підсумку призводить і до поліпшення настрою.
  8. Стояча робота більш продуктивна. Такий ефект досягається не одразу, проте протягом якогось часу результат буде на обличчя.
  9. М'язи залишаються в тонусі. Однак це стосується лише тих випадків, де працівник не перестарається. Правильна постава зміцнює м'язову систему організму. Також відбувається прискорення обміну речовин.

Після вивчення вищевказаного можна зробити висновок, що стояти набагато краще і корисніше, ніж сидіти, але це не зовсім так.

Який можна зробити висновок

Безсумнівно, обидва положення мають значний вплив на людський організм, тому вибрати тут складно. Кожен повинен обрати для себе індивідуально. Однак ідеальним рішенням буде пошук балансу. Наприклад, після виснажливої сидячої роботи краще прогулятися пару поверхів до кулера з водою, а не йти до найближчого. До того ж зараз набирають популярності робочі меблі, оснащені біговими доріжками. Адже не дарма кажуть, що поєднання розумової та фізичної діяльності роблять результат набагато дивовижнішим.  Постійна зміна діяльності змушує людський організм адаптуватися і перебудовуватися, що полегшує напруження на одні ділянки тіла і переводить його на інші.

Ідеальним варіантом буде виробити в собі звичку робити перерву кожні 30 хвилин, щоб просто вийти подихати свіжим повітрям, випити чашку кави або просто виконати кілька гімнастичних вправ.

Гімнастика на роботі

При стоячій роботі краще прислухатися до сигналів організму. Він краще знає, коли йому слід відпочити. Щойно з'являються ознаки втоми, краще влаштувати невелику перерву, яка дасть змогу м'язам трохи розслабитися.

Нерідко умови праці не дають змоги вести здоровий спосіб життя. Тоді варто замислитися: а чи варте воно того? Здоров'я набагато важливіше за високооплачувану посаду! Тому краще замислитися.

Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Топ из этой категории
Що корисніше форель чи лосось? Що корисніше форель чи лосось?
Прийшовши в магазин, покупець хоче знати, який товар краще купити, а також зрозуміти, якими вітамінами і мінералами він...
14.07.25
0
0
Сир - користь і можлива шкода для організму Сир - користь і можлива шкода для організму
Сир - продукт, який повсюдно вживають. Знайомство з приємним вершково-кислуватим смаком продукту часто відбувається ще...
14.07.25
0
0
Стручкова квасоля: користь і шкода для організму Стручкова квасоля: користь і шкода для організму
Стручкова квасоля - це зелені стручки бобів, які збирають до дозрівання. Вона є чудовим джерелом білка, заліза, кальцію...
14.07.25
0
0
Озонована олія: що це, користь і шкода Озонована олія: що це, користь і шкода
Рослинні олії мають довгу історію використання як продукту харчування, природного лікарського, косметичного засобу....
14.07.25
1
0