Користь і шкода засмаги для організму
Здавна було прийнято приймати сонячні ванни, оскільки вважалося, що така процедура принесе чималу користь організму людини. Навіть педіатри радять молодим батькам частіше виходити з немовлям на вулицю і підставляти його долоньки та обличчя під сонячні промені, але тільки в певні години, коли сонце не надто активне.
Засмага вважається доступним засобом зробити свою шкіру рівнішою і красивішою, оскільки в процесі появи темнішого відтінку спостерігається вирівнювання кольору обличчя, зникають на деякий час пігментні плями, порівнюючись із відтінком інших ділянок, а також підсушуються висипання...
Що таке засмага
Засмага може бути отримана як природним, так і штучним шляхом. Природним способом його можна набути за допомогою перебування на сонці. При цьому лікарі радять обирати або ранні ранкові ранкові години, або ввечері після 16.00, коли сонце вже не надто активне.
У процесі засмаги людина отримує необхідну порцію вітаміну Д, який виробляється за допомогою впливу сонячних променів. Цей вітамін слугує будівельним матеріалом для кісток і сухожиль, бере участь у формуванні зубів і кісткової тканини в немовлят. Тому прийом синтетично отриманого вітаміну Д часто призначають лікарі не тільки дітям, а й дорослим, які проживають у регіонах зі зниженою кількістю сонячного світла.
Під час засмаги шкіра людини отримує не тільки ультрафіолетові промені, але також і інфрачервоні промені. Саме вони посилюють шкідливий вплив перших, тому перед тим, як почати засмагати, необхідно підготувати шкіру спеціальними захисними кремами, оліями або сироватками.
Існує кілька видів ультрафіолетових променів. Одні з них проникають дуже глибоко в шкіру, інші - зачіпають лише верхній її шар. Але саме вони й спричиняють засмагу. А якщо в людини чутлива шкіра і вона не скористалася сонцезахисними кремами, то в цьому разі вона може отримати сонячний опік, а в подальшому почервоніння і запалення.
Існують також і так звані УФС промені. Вони вважаються найнебезпечнішими для людини, оскільки руйнівно впливають на організм. Такі промені не повинні потрапляти на землю, але через те, що в захисному шарі нашої атмосфери є озонові діри, вони проникають і потрапляють на нашу шкіру разом з іншими нешкідливими променями.
Користь засмаги
Неважливо, яким способом людина засмагає, при цьому вона отримує необхідну порцію важливого для здоров'я вітаміну Д. Також під час засмаги в людини виробляється гормон радості, який впливає на настрій. Помічено, що в країнах з більш теплим кліматом люди більш усміхнені та щасливі. Це пов'язано саме з впливом сонця.
Засмага з'являється в результаті синтезування меланоцитів. Це специфічні клітини, які виробляють меланін, що надає шкірі темнішого відтінку.
Багато людей користуються солярієм, щоб зробити свою шкіру темнішою. Засмага надає гарний рівний колір обличчя, вирівнює пігментацію, робить прищі менш помітними. Багато дерматологів призначають людям приймання сонячних ванн або відвідування солярію в невеликих дозах, оскільки УФ-промені злегка підсушують висипання на шкірі й роблять менш помітними рубці та постакне.
Необхідно пам'ятати, що засмагаючи, слід оберігати свою шкіру нанесенням захисних засобів.
Існує кілька кольоротипів людини, кожен з яких більш-менш схильний до впливу УФ променів.
- Перший кольоротип - світловолосі, світлоокі люди, шкірні покриви яких дуже тонкі й часто чутливі. До цього ж типу належать і рудоволосі люди. Вони можуть швидко згоріти на сонці або солярії, вони не сприймають УФ промені у великих кількостях і потребують максимального ступеня захисту.
- Другий тип - русяві, світлі, рудоволосі, з очима оливкового, зеленого, блакитного відтінку, але не такі світлі, як за першого фототипу. Такі люди трохи легше переносять вплив сонця або солярію на свій організм. Але також сильно потребують захисту. Можуть отримати опік через 30 хвилин після перебування на сонці без захисту.
- Третій тип - темно-русяве волосся, темні очі карого, болотного, темно-синього відтінків. Такі люди найчастіше зустрічаються в середній частині Європи, Росії. Вони можуть засмагати тривалий час, не отримуючи сонячних опіків. Але їхня шкіра також потребує захисту від шкідливого впливу сонячних променів. Сонячний опік отримати вони можуть, але приблизно через 2 години після постійного перебування на сонці.
- Четвертий тип - смагляві люди з темними очима і темним волоссям. Вони дуже швидко засмагають і практично ніколи не згорають на сонці. Зазвичай засмага в таких людей набуває інтенсивного коричневого відтінку і тримається на шкірі тривалий час. Таким людям можна користуватися низьким ступенем захисних засобів, оскільки їхня шкіра найменш чутлива до впливу УФ випромінювання.
Залежно від кольоротипу, кожна людина повинна спостерігати за власною реакцією на засмагу. У будь-якому разі невеликі дози призводять до позитивних реакцій, таких як:
- Поліпшення самопочуття і настрою.
- Синтезування вітаміну Д.
- Шкірні покриви стають більш рівними і красивими.
- Підсушуються запалення.
Слід пам'ятати, що засмага корисна тільки в невеликих кількостях і з обов'язковим використанням сонцезахисних засобів. В іншому разі людина може не тільки отримати сонячний опік, але також і погіршити стан своєї шкіри, зробивши її більш грубою.
Шкода
Не всім людям можна тривалий час перебувати на відкритому сонці. Існує безліч протипоказань до засмаги, яких обов'язково слід дотримуватися. До них належать:
- Онкологічні захворювання і період хіміотерапії.
- Будь-які порушення в гормональному фоні, включно з вагітністю та періодом лактації.
- Період прийому антибіотиків.
- Люди з першим і другим фототипами.
- Період приймання препаратів, здатних викликати гіперпігментацію.
- Будь-які хімічні пілінги, вироблені в домашніх умовах, або у косметолога.
- Люди, які страждають на захворювання шкіри.
Також необхідно бути обережними тим, хто страждає на псоріаз та екзему. Їхні плями можуть або зменшитися, або навпаки збільшитися. Це залежить від індивідуальних особливостей людини.
Важливе правило, щоб не нашкодити своєму організму, не перебувати на сонці в період з 11 ранку і приблизно до 16 дня. У цей час сонце найбільш активне.
Для засмаги в солярії слід вибирати спеціальні захисні креми, оскільки в ньому можна легко отримати опік. Водночас тим, хто жодного разу не засмагав у солярії, слід починати з мінімальної кількості часу, наприклад, з 3 хвилин, якщо це стосується вертикального солярію.
Поради щодо правильної засмаги
Будь-яка людина, засмагаючи, неважливо, на сонці чи в солярії, має пам'ятати про поповнення запасу рідини в організмі. Необхідно в цей період пити якомога більше води, щоб запобігти зневодненню.
Також слід захищати свої очі, оскільки не тільки рогівка дуже схильна до опіків, а й повіки, шкіра яких дуже тонка і може легко бути травмована.
Для того, щоб забезпечити собі тільки користь від засмаги, необхідно користуватися сонцезахисними кремами, а також дотримуватися спеціальної дієти, яка допоможе зберегти і поповнити запас деяких вітамінів. Наприклад, корисно перед тим, як почати засмагати, випити склянку морквяного соку.