Житні висівки: користь, шкода і як приймати
Житні висівки, як і багато інших їхніх видів, користуються останнім часом дедалі більшою і більшою популярністю. Особливо часто вживають їх у їжу люди, які ведуть здоровий спосіб життя і контролюють свою вагу. Адже на їхній основі побудовано безліч сучасних дієт. Вживати висівки в їжу рекомендують не тільки лікарі, а й дієтологи. А виробники різних продуктів харчування стали все частіше додавати їх у свою продукцію.
Про користь висівок чули багато хто, проте не всі знають, що є у них і протипоказання.
Що таке житні висівки
Висівки - це побічний продукт перемелювання зерен злаків у борошно. Згідно з сучасними технологіями, для того щоб отримати борошно вищого ґатунку, зерна необхідно очистити від усіх зовнішніх оболонок. У результаті до стану борошна перемелюється тільки внутрішня їхня частина, звана ендоспермом. Складається він переважно з крохмалю, а всі вітаміни та інші корисні речовини злакових зерен залишаються у відходах виробництва. Вони й носять назву «висівки» або «висівки», які потім обробляють парою, для усунення цвілі та перемелюють, або гранулюють. Кінцевий продукт має сіро-бежевий відтінок і різну, залежно від помелу фракцію.
Корисні властивості продукту
Цінуються висівки, насамперед, за багатий вміст у них клітковини, білків, вітамінів, жирних кислот і мінералів. Регулярне вживання житніх висівок відмінно очищає організм від шлаків, покращує травлення, допомагає скинути зайву вагу. Особливо це важливо в зимовий період, коли щоденний раціон включає дуже мало овочів і фруктів. Серед корисних властивостей висівок можна відзначити такі:
- Високий вміст вітаміну Е стимулює вироблення статевих та інших гормонів. Допомагає зберігати молодість шкіри.
- Відмінні адсорбувальні властивості. Клітковина, що міститься у висівках, не перетравлюється травним трактом. Але відмінно вбирає шлаки і виводить їх з організму.
- Сприяють зниженню ваги. Навіть невелика кількість з'їдених висівок створює відчуття ситості та наповненості шлунка. Це допомагає зменшувати кількість вживаної їжі та поступово спалювати зайвий жир.
- Насичують організм вітамінами, зміцнюючи тим самим імунітет.
- Зменшують виділення цукру в організмі, що дуже корисно для людей із цукровим діабетом.
- Допомагають поліпшити травлення і вирішити проблему закрепів, уникнути дисбактеріозу. Перешкоджають розвитку різних захворювань органів травлення.
- Житні висівки відмінно очищають організм від накопичених радіонуклідів і канцерогенів, що є хорошою профілактикою онкології.
- За регулярного вживання покращується робота серця і нормалізується тиск, зміцнюються стінки судин.
- Відвар із висівок добре лікує хвороби дихальної системи.
Протипоказання і шкідливі властивості висівок
Незважаючи на те, що регулярне вживання висівок дуже благотворно впливає на організм людини, лікарським засобом їх вважати не можна. А при неправильному їх вживанні можуть навіть виникнути деякі проблеми зі здоров'ям.
Надмірне вживання житнього лушпиння може призвести до подразнення слизових оболонок, закрепу, діареї, здуття кишківника та інших розладів травлення. Тому перед початком введення їх у раціон варто порадитися з лікарем.
Є у цього продукту і суворі протипоказання:
- Перш за все, це алергічні реакції організму на продукт.
- Хронічні захворювання органів травлення.
- Часто повторювана діарея.
- Спайки в різних відділах кишківника.
- Гострі кишкові інфекції.
- Хвороби простати.
- Будь-які загострення хронічних захворювань.
Способи вживання в їжу
Вводити висівки в щоденний раціон харчування слід поступово. Починати потрібно з 1-2 чайних ложок на день. При цьому важливо вживати достатню кількість рідини. Поступово кількість висівок, що з'їдаються за добу можна збільшувати.
Максимальна рекомендована доза висівок - 60 грамів на добу. З початком їхнього прийому важливо приділяти особливу увагу своєму самопочуттю і загальному стану. За будь-яких нездужань потрібно зменшити дозу або припинити вживання висівок зовсім. Так само важливо враховувати, що під час прийому висівок зменшується всмоктуваність будь-яких лікарських засобів.
Вживати оболонку житніх зерен можна, додаючи в будь-які звичні продукти харчування. У продажу часто можна зустріти хліб із висівками. У перші страви додавати висівки можна замість хлібних сухариків. Другі страви та салати, посипані ними, набувають особливої пікантності. Будь-яка домашня випічка з додаванням житніх висівок стане не тільки смачною, а й корисною.
Під час смаження котлет їх можна використовувати замість панірувальних сухарів. Дуже смачним і корисним є десерт, зроблений із подрібнених на млинку для м'яса висівок, чорносливу, кураги, родзинок, горіхів із додаванням меду. Любителі корисних сніданків можуть додавати висівки в ранкову порцію вівсянки або кефіру. Така їжа надовго забезпечить відчуття ситості та запустить правильні процеси травлення.
Дієтологи настійно рекомендують приймати будь-які висівки курсами, з регулярними перервами. У літню пору прийом висівок потрібно зменшити або припинити зовсім. У цей період потрібно намагатися вживати більше овочів, фруктів, зелені та соків. У такий спосіб організм насичуватиметься не тільки вітамінами, а й рослинними волокнами різного походження.
Окрім зміцнення здоров'я та вдосконалення форм, висівки доволі часто використовують як косметичні засоби. У складі домашніх засобів для догляду за обличчям житні висівки покращують стан чутливої та подразненої шкіри, відмінно її зволожують і підтягують.
Кашку з висівок можна використовувати для очищення обличчя замість скрабу. Цей же засіб підійде і для щоденного вмивання жирної шкіри. Суміш оболонок житніх зерен, змішана з йогуртом і кількома краплями лимонного соку, працює як чудова маска, що освітлює шкіру. Відмінно живить і пом'якшує волосся відвар із житнього лушпиння. А якщо змішати цей відвар із медом і жовтком одного яйця, то вийде чудова маска для волосся. Змивати її потрібно через півгодини після нанесення злегка підкисленою водою.
Житні висівки - далеко не новий і досить перевірений засіб для зміцнення й очищення організму. Основними їхніми перевагами вважаються натуральність і невисока вартість. Вживаючи цей продукт, можна не тільки очистити організм, а й наситити його безліччю корисних речовин, налагодити травлення і позбутися зайвої ваги. А домашні косметичні засоби з їхнім додаванням поліпшать стан шкіри та допоможуть впоратися з багатьма її проблемами.