Календула: корисні властивості та шкода

Календула: корисні властивості та шкода
Рослини

Календула дуже цінується в офіційній і традиційній медицині, завдяки своїм унікальним властивостям. Її включають до складу лікарських препаратів, а також готують із неї настої, настоянки, відвари та інші засоби для терапії багатьох захворювань.

Опис рослини

Календула - це однорічна трав'яниста рослина, відома під назвою «нагідки». Квітки календули мають яскраво-помаранчеве або золотисто-жовте забарвлення. Рослину вирощують як у декоративних, так і в лікувальних цілях.

Рослина починає цвісти в червні, і цвіте до пізньої осені. Дуже вимоглива до світла, вологи та умов ґрунту. У фармакології частіше використовують сушені квітки календули.

Календула росте

Календула містить ефірні олії, органічні кислоти, каротиноїди, дубильні речовини, флавоноїди, фітонциди, глікозиди, вітаміни та інші корисні речовини. За забарвленням квіток можна судити про кількість каротину в них - чим яскравіший колір, тим вищий вміст цінної речовини.

Нігтики мають протизапальну, антибактеріальну, знеболювальну, ранозагоювальну, спазмолітичну та в'яжучу властивості.

Корисні властивості

  • Для серцево-судинної системи: усуває болісні відчуття в ділянці серця, знижує артеріальний тиск і стабілізує його, перешкоджає розвитку атеросклерозу.
  • Для дихальної системи: покращує відділення мокротиння, бо має відхаркувальну дію, сприяє очищенню порожнини носа від слизу та шкідливих бактерій. Застосовують у разі бронхіту, пневмонії, астми.
  • Для нервової системи: чинить седативний ефект, лікує неврози.
  • Для травної системи: лікує ентерит, коліт, гастрит та інші запальні захворювання органів ШКТ. Покращує апетит і нормалізує роботу травлення, усуває метеоризм і здуття живота. Завдяки ранозагоювальній дії, сприяє швидкому затягуванню виразок на слизових оболонках шлунка та кишечнику.
  • Для печінки і жовчовивідних шляхів: нагідки мають жовчогінну дію, тим самим прочищаючи протоки печінки і жовчовивідних шляхів від надлишку жовчі, токсинів і шлаків. Після курсу лікування в клітинах печінки поліпшується обмін речовин, нормалізується рівень холестерину і білірубіну в крові, підвищується секреторна функція органів жовчовиведення. Ліки на основі календули застосовуються при гепатиті, холециститі, жовчних каменях.
  • Для сечостатевої системи: купірує запальні процеси в сечовому міхурі, нирках та інших органах, лікує цистит і знижує рівень хворобливих відчуттів під час захворювання. Календула посилює сечовиведення, тим самим усуваючи набряки.
  • Для шкіри: нормалізує вироблення шкірного сала, усуває прищі, вугрі, фурункули, виразки. Застосовується при багатьох шкірних захворюваннях: псоріазі, екземі, пролежнях тощо.д. Календула дезінфікує шкірні покриви, знімає запалення, сприяє швидкому загоєнню ран. Доведено, що активні речовини, які містяться в квітках, розгладжують і підтягують шкіру обличчя, усувають мімічні зморшки.
  • Для волосся: після миття корисно обполіскувати волосся відваром календули. Ця процедура зробить шевелюру м'якою, блискучою і слухняною, зупинить випадання волосся. Також відвар рослини допомагає в боротьбі з лупою.
  • Для жінок: будучи сильним дезінфікуючим і протизапальним засобом, календула застосовується для лікування трихомонозу, молочниці (кандидозу), вагініту, ерозії шийки матки, кольпіту, запалень яєчників, маткових труб та інших органів. У період менструації чай із додаванням нагідок знижує хворобливі відчуття, нормалізує цикл. Допомагає жінкам краще перенести менопаузу, підвищуючи тонус організму.

Квітки календули часто застосовують у разі ГРВІ, ГРЗ, застуди, ангіни та грипу для полоскання горла. Також вона допомагає в усуненні стоматиту і запалень ясен, прискорює загоєння герпесу на губах.

Квітки календули

Чи може календула завдати шкоди

Так, може. Тому потрібно пам'ятати про протипоказання для застосування засобу:

  • Насамперед приймати відвар календули не можна вагітним жінкам, оскільки він може спричинити викидень або передчасні пологи. Особливо для організму вагітної небезпечна спиртова настоянка, оскільки в її складі міститься етиловий спирт, що провокує розвиток багатьох патологій у плода.
  • Препарати із вмістом нагідок не можна вживати людям зі зниженим тиском. Квітки мають властивість знижувати АТ, і можуть зменшити його до критичних значень, що небезпечно для здоров'я.
  • Засіб несумісний з деякими ліками, і при їх одночасному вживанні можуть виникнути неприємні симптоми.
  • З цієї ж причини не варто застосовувати календулу і користуватися вагінальними свічками або робити спринцювання для лікування ерозії шийки матки. Діючі речовини, взаємодіючи одна з одною, можуть викликати протилежну дію.
  • Календула не є сильним алергеном, але все ж таки може викликати алергію, тому слід звертати увагу на стан організму під час використання засобу.

Чай з календули

Як застосовувати

Для лікування шкірних захворювань, зокрема вугрів і підвищеного саловиділення, потрібно використовувати лосьйони з додаванням нагідок або протирати уражені ділянки шкіри відваром рослини. Також можна готувати домашні маски з використанням відвару, ним розводити глину або будь-який інший засіб.

Можна приготувати корисний крем із додаванням олії календули. Він допомагає в лікуванні екземи, дерматозів і дитячих попрілостей. У 50 грамів олії потрібно додати приблизно 7-10 грамів бджолиного воску і поставити суміш на водяну баню, постійно мішаючи, до повного розчинення воску. Цей засіб можна використовувати для пом'якшення шкіри на п'ятах і ліктях.

Для лікування внутрішніх хвороб потрібно пити чай або відвар із календули, точне дозування і курс терапії має призначати лікар. У разі захворювань жіночої репродуктивної системи слід робити спринцювання й ополіскування зовнішніх статевих органів для усунення свербіння та печіння.

Календула має велику кількість корисних властивостей, але може й завдати шкоди організму. Тому перед початком лікування слід порадитися з лікарем.

Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Топ из этой категории
Абрикоси - користь і шкода для здоров'я Абрикоси - користь і шкода для здоров'я
Цей яскравий улюбленець сонця має масу корисних властивостей, що включають у себе здатність лікувати розлад шлунка,...
18.04.25
0
0
Календула: корисні властивості та шкода Календула: корисні властивості та шкода
Календула дуже цінується в офіційній і традиційній медицині, завдяки своїм унікальним властивостям. Її включають до...
18.04.25
0
0
Козячий сир - користь і шкода Козячий сир - користь і шкода
Козяче молоко дуже корисне. Багато виробів, зроблених на його основі, користуються великим попитом. Одне з таких -...
18.04.25
1
0
Що корисніше їсти овочі чи фрукти? Що корисніше їсти овочі чи фрукти?
Вживання овочів і фруктів збагачує людину вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною. Їхній вплив поширюється на...
18.04.25
0
0