Скипидарні ванни: користь і шкода

Лікування скипидарними ваннами було введено в медичну практику російським геронтологом і натуропатом Залмановим А.С. на початку XX століття. Вченому вдалося виявити пряму залежність нормальної життєдіяльності організму від функціонального стану капілярного русла.
Свої наукові спостереження він поклав в основу теорії регуляції периферичного кровообігу, згідно з якою саме застій і тромбоз у мікросудинах органів і тканин призводить до старіння та хвороб людини. Ним було розроблено і клінічно обґрунтовано нову бальнеологічну методику - оздоровлення прісноводними ваннами з додаванням скипидарних емульсій.
Еліксир безсмертя
Саме таке образне визначення давав А.С. Залманов живичному скипидару - очищеній натуральній терпентинній олії - продукту термічної відгонки смоли хвойних дерев. Місцевий подразнювальний вплив і протимікробні властивості цілющого засобу людям були відомі дуже давно. Ранозагоювальні протизапальні мазі, компреси та пов'язки з живицею застосовували в медицині з давніх часів.
А.С. Залманов запропонував новий аспект використання терпентинної олії - загальний вплив на людський організм за допомогою скипидарних ванн. Він стверджував, що такі процедури, активізуючи кровообіг на капілярному рівні, тим самим покращуючи постачання тканин киснем і поживними речовинами, сприяють підвищенню їхньої життєздатності.
Для практичного здійснення нової бальнеологічної методики вченим було розроблено склад спеціальних сумішей - лікувальних емульсій:
- Рецептуру білих сумішей складають розчинені в дистильованій воді живичний скипидар, мильний порошок, саліцилова кислота.
- При складанні жовтих емульсій скипидар змішується з рициновою олією, олеїновою кислотою, водою та їдким натром.
Механізм корисної дії
Найактивнішою речовиною живичних емульсій Залманова є терпентин - компонент скипидару, що являє собою комплекс природних ефірних олій - терпенів і терпеноїдів. Під час водної процедури, контактуючи зі шкірою людини, вони чинять на неї виражену подразнювальну дію. У відповідь на негативний вплив зовнішнього середовища в прилеглих тканинах рефлекторно виникає низка послідовних захисних місцевих фізіологічних реакцій:
- Розширюються капіляри.
- Підвищується проникність їхніх стінок.
- Інтенсифікується периферичний кровотік.
- Збільшується приплив до тканин свіжої крові.
- Зростає насичуваність клітин киснем і поживними речовинами.
- Активізуються процеси клітинного метаболізму.
- Підвищується ефективність утилізації O2 і засвоєння життєво необхідних компонентів.
- Поліпшується евакуація токсичних продуктів клітинного метаболізму.
Результатом сукупності фізіологічних реакцій, що відбуваються в організмі людини під час приймання скипидарної ванни, є різке підвищення життєздатності клітин, регенеративних і репаративних можливостей тканин.
Крім скипидару, в емульсії Залманова вводять додаткові лікувальні компоненти, речовини, що нейтралізують ризик виникнення на шкірі опіків і подразнень, технічні добавки:
- Саліцилову кислоту, що має відлущувальну, протимікробну і протизапальну дію.
- Олеїнову кислоту і рицинову олію, що покриває шкіру найтоншою захисною жировою плівкою.
- Натрію гідроксид - технічну емульгуючу добавку.
Спектр корисного впливу
Курсове використання скипидарних ванн сприяє нормалізації периферичного кровообігу, очищенню стінок капілярів, відновленню їхньої проникності. Процедури стимулюють процеси обміну речовин в організмі, чинять протизапальну і знеболювальну дію.
Ванни з пекучою білою сумішшю характеризуються вираженими подразнювальним, болезаспокійливим і стимулювальним ефектами. Вони призначаються:
- Хворим із захворюваннями периферичної НС - у разі радикулітів, плекситів.
- Постраждалим із травмами опорно-рухових органів.
- гіпотонікам.
Жовту емульсію, що володіє м'якою, щадною для шкіри дією, ефективно знижує АТ, призначають:
- Гіпертонікам.
- Хворим з облітеруючим атеросклерозом.
- У разі подагри.
- Пацієнтам із деструктивно-запальними ураженнями суглобів - поліартритами, артрозоартритами, остеоартрозами.
Ванни з сумішшю емульсій показані:
- Хворим із дегенеративно-запальними ураженнями периферичної нервової системи - поліневритами, паралічами, ДЦП.
- У разі вазоспастичних синдромів - хвороби Рейно, гіпертензій різного генезу.
- Пацієнтам у віддалених постінфарктному та інсультному періодах.
- У разі хронічних запальних процесів жіночої репродуктивної системи.
Широко затребуване використання скипидарних ванн у людей, які борються із зайвою вагою.
Можливі ускладнення та шкода
Призначення скипидарних ванн хворому має здійснюватися кваліфікованим фахівцем. Необґрунтоване застосування бальнеологічної процедури може непоправно нашкодити таким категоріям пацієнтів:
- З гострою стадією дерматологічних захворювань.
- З нестабільними серцево-судинними станами, такими як гіпертонічний криз, прогресуюча стенокардія, виражена недостатність кровообігу, в перед- і пост- інфарктному та інсультному періодах.
- З онкологічними процесами.
- Зі схильністю до зовнішніх і внутрішніх кровотеч.
Увага: Курс бальнеотерапії повинен призначатися і проводитися під контролем фахівців. Перед початком лікування слід звернутися за консультацією до лікаря.
Основні правила застосування
Лікування скипидарними ваннами проводять короткостроковими переривчастими курсами - по 10-15 процедур через день протягом місяця. Тривалість кожної з процедур за умови, що температура води у ванні підтримуватиметься в межах 37-380 C, не повинна перевищувати 15-20 хвилин.
- Необхідно дотримуватися оптимального ступеня занурення тіла в рідину, залишаючи область серця над водою.
- Після закінчення процедури, не обполіскуючись під душем, слід загорнутися в простирадло, махровий халат і негайно лягти в ліжко під ковдру.
- Вставати з ліжка, одягатися слід тільки після остаточного завершення процесу потовиділення.
- Протягом години після закінчення процедури не можна переохолоджуватися.
- Дуже важливо протягом усього курсу бальнеотерапії здійснювати контроль АТ.
Поява під час бальнеологічного сеансу дискомфорту, сильного печіння, підвищення або падіння на тлі лікування АТ нижче або вище меж «робочого АТ» є сигналом до припинення процедур, що свідчать про необхідність ще раз проконсультуватися з лікарем.
Бальнеологічна методика Залманова, що використовує можливості впливу речовин і чинників тільки природного походження, здобула заслужене визнання і широке поширення в усьому світі.
Скипидарні ванни застосовуються в санаторно-курортних лікарнях, у фізіотерапевтичних відділеннях поліклінік. Їх використовують у відновлювальній спортивній медицині, в різнопланових реабілітаційних і косметичних центрах.



