Скипидарні ванни: користь і шкода

Скипидарні ванни: користь і шкода
Різне

Лікування скипидарними ваннами було введено в медичну практику російським геронтологом і натуропатом Залмановим А.С. на початку XX століття. Вченому вдалося виявити пряму залежність нормальної життєдіяльності організму від функціонального стану капілярного русла.

Свої наукові спостереження він поклав в основу теорії регуляції периферичного кровообігу, згідно з якою саме застій і тромбоз у мікросудинах органів і тканин призводить до старіння та хвороб людини. Ним було розроблено і клінічно обґрунтовано нову бальнеологічну методику - оздоровлення прісноводними ваннами з додаванням скипидарних емульсій.

Еліксир безсмертя

Саме таке образне визначення давав А.С. Залманов живичному скипидару - очищеній натуральній терпентинній олії - продукту термічної відгонки смоли хвойних дерев. Місцевий подразнювальний вплив і протимікробні властивості цілющого засобу людям були відомі дуже давно. Ранозагоювальні протизапальні мазі, компреси та пов'язки з живицею застосовували в медицині з давніх часів.

А.С. Залманов запропонував новий аспект використання терпентинної олії - загальний вплив на людський організм за допомогою скипидарних ванн. Він стверджував, що такі процедури, активізуючи кровообіг на капілярному рівні, тим самим покращуючи постачання тканин киснем і поживними речовинами, сприяють підвищенню їхньої життєздатності.

Прийом скипидарної ванни

Для практичного здійснення нової бальнеологічної методики вченим було розроблено склад спеціальних сумішей - лікувальних емульсій:

  • Рецептуру білих сумішей складають розчинені в дистильованій воді живичний скипидар, мильний порошок, саліцилова кислота.
  • При складанні жовтих емульсій скипидар змішується з рициновою олією, олеїновою кислотою, водою та їдким натром.
Ванни з білою лікувальною сумішшю характеризуються вираженою болезаспокійливою дією. Висока концентрація пекучої терпентинової олії в жовтій емульсії обумовлює її більший судинорозширювальний ефект. Для запобігання подразнень на шкірі в неї додають рицинову олію та олеїнову кислоту.

Механізм корисної дії

Найактивнішою речовиною живичних емульсій Залманова є терпентин - компонент скипидару, що являє собою комплекс природних ефірних олій - терпенів і терпеноїдів. Під час водної процедури, контактуючи зі шкірою людини, вони чинять на неї виражену подразнювальну дію. У відповідь на негативний вплив зовнішнього середовища в прилеглих тканинах рефлекторно виникає низка послідовних захисних місцевих фізіологічних реакцій:

  • Розширюються капіляри.
  • Підвищується проникність їхніх стінок.
  • Інтенсифікується периферичний кровотік.
  • Збільшується приплив до тканин свіжої крові.
  • Зростає насичуваність клітин киснем і поживними речовинами.
  • Активізуються процеси клітинного метаболізму.
  • Підвищується ефективність утилізації O2 і засвоєння життєво необхідних компонентів.
  • Поліпшується евакуація токсичних продуктів клітинного метаболізму.

Результатом сукупності фізіологічних реакцій, що відбуваються в організмі людини під час приймання скипидарної ванни, є різке підвищення життєздатності клітин, регенеративних і репаративних можливостей тканин.

Жінка у ванній

Крім скипидару, в емульсії Залманова вводять додаткові лікувальні компоненти, речовини, що нейтралізують ризик виникнення на шкірі опіків і подразнень, технічні добавки:

  • Саліцилову кислоту, що має відлущувальну, протимікробну і протизапальну дію.
  • Олеїнову кислоту і рицинову олію, що покриває шкіру найтоншою захисною жировою плівкою.
  • Натрію гідроксид - технічну емульгуючу добавку.
Багато виробників збагачують традиційний склад емульсій ефірними оліями та олійними екстрактами цілющих рослин. Дуже часто призначають скипидарні ванни з сумішшю білої та жовтої емульсій.

Спектр корисного впливу

Курсове використання скипидарних ванн сприяє нормалізації периферичного кровообігу, очищенню стінок капілярів, відновленню їхньої проникності. Процедури стимулюють процеси обміну речовин в організмі, чинять протизапальну і знеболювальну дію.

Ванни з пекучою білою сумішшю характеризуються вираженими подразнювальним, болезаспокійливим і стимулювальним ефектами. Вони призначаються:

  • Хворим із захворюваннями периферичної НС - у разі радикулітів, плекситів.
  • Постраждалим із травмами опорно-рухових органів.
  • гіпотонікам.

Жовту емульсію, що володіє м'якою, щадною для шкіри дією, ефективно знижує АТ, призначають:

  • Гіпертонікам.
  • Хворим з облітеруючим атеросклерозом.
  • У разі подагри.
  • Пацієнтам із деструктивно-запальними ураженнями суглобів - поліартритами, артрозоартритами, остеоартрозами.

Ванни з сумішшю емульсій показані:

  1. Хворим із дегенеративно-запальними ураженнями периферичної нервової системи - поліневритами, паралічами, ДЦП.
  2. У разі вазоспастичних синдромів - хвороби Рейно, гіпертензій різного генезу.
  3. Пацієнтам у віддалених постінфарктному та інсультному періодах.
  4. У разі хронічних запальних процесів жіночої репродуктивної системи.

Широко затребуване використання скипидарних ванн у людей, які борються із зайвою вагою.

Бальзам для ванн

Можливі ускладнення та шкода

Призначення скипидарних ванн хворому має здійснюватися кваліфікованим фахівцем. Необґрунтоване застосування бальнеологічної процедури може непоправно нашкодити таким категоріям пацієнтів:

  • З гострою стадією дерматологічних захворювань.
  • З нестабільними серцево-судинними станами, такими як гіпертонічний криз, прогресуюча стенокардія, виражена недостатність кровообігу, в перед- і пост- інфарктному та інсультному періодах.
  • З онкологічними процесами.
  • Зі схильністю до зовнішніх і внутрішніх кровотеч.
Прийом скипидарної ванни може несприятливо позначитися на перебігу вагітності, негативно вплинути на якість молока під час грудного вигодовування. У людей з непереносимістю терпенів процедура може спровокувати виникнення різних форм алергічної реакції, від місцевої шкірної до загальної, що загрожує життю і здоров'ю. Ванни зі скипидаром не призначають дітям до 10 років.

Увага: Курс бальнеотерапії повинен призначатися і проводитися під контролем фахівців. Перед початком лікування слід звернутися за консультацією до лікаря.

Основні правила застосування

Лікування скипидарними ваннами проводять короткостроковими переривчастими курсами - по 10-15 процедур через день протягом місяця. Тривалість кожної з процедур за умови, що температура води у ванні підтримуватиметься в межах 37-380 C, не повинна перевищувати 15-20 хвилин.

  1. Необхідно дотримуватися оптимального ступеня занурення тіла в рідину, залишаючи область серця над водою.
  2. Після закінчення процедури, не обполіскуючись під душем, слід загорнутися в простирадло, махровий халат і негайно лягти в ліжко під ковдру.
  3. Вставати з ліжка, одягатися слід тільки після остаточного завершення процесу потовиділення.
  4. Протягом години після закінчення процедури не можна переохолоджуватися.
  5. Дуже важливо протягом усього курсу бальнеотерапії здійснювати контроль АТ.

Поява під час бальнеологічного сеансу дискомфорту, сильного печіння, підвищення або падіння на тлі лікування АТ нижче або вище меж «робочого АТ» є сигналом до припинення процедур, що свідчать про необхідність ще раз проконсультуватися з лікарем.

Бальнеологічна методика Залманова, що використовує можливості впливу речовин і чинників тільки природного походження, здобула заслужене визнання і широке поширення в усьому світі.

Скипидарні ванни застосовуються в санаторно-курортних лікарнях, у фізіотерапевтичних відділеннях поліклінік. Їх використовують у відновлювальній спортивній медицині, в різнопланових реабілітаційних і косметичних центрах.

Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Топ из этой категории
Абрикоси - користь і шкода для здоров'я Абрикоси - користь і шкода для здоров'я
Цей яскравий улюбленець сонця має масу корисних властивостей, що включають у себе здатність лікувати розлад шлунка,...
18.04.25
0
0
Календула: корисні властивості та шкода Календула: корисні властивості та шкода
Календула дуже цінується в офіційній і традиційній медицині, завдяки своїм унікальним властивостям. Її включають до...
18.04.25
0
0
Козячий сир - користь і шкода Козячий сир - користь і шкода
Козяче молоко дуже корисне. Багато виробів, зроблених на його основі, користуються великим попитом. Одне з таких -...
18.04.25
1
0
Що корисніше їсти овочі чи фрукти? Що корисніше їсти овочі чи фрукти?
Вживання овочів і фруктів збагачує людину вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною. Їхній вплив поширюється на...
18.04.25
0
0