Денний сон: чим корисний і чим шкідливий

Останнім часом тема денного сну стає дедалі актуальнішою. Дехто вважає, що він сприяє нормалізації всіх процесів усередині організму, допомагає впоратися з втомою і зміцнити здоров'я. Інші вважають, що післяобідня сієста марна, і навіть шкідлива. Але чи так це насправді?
Особливості полуденного сну
Традиція спати вдень прийшла з давнини. Представники багатого стану нерідко практикували такий відпочинок. Пояснити це можна простою нудьгою.
За часів середньовіччя, коли поняття про електрику не існувало зовсім, люди лягали спати з настанням темряви. У зимовий час вони змушені були залишати справи задовго до настання ночі.
Говорячи про відмінності традиційного нічного сну від полуденного, важливо зазначити, що набір стадій майже однаковий, чого не можна сказати про їхню тривалість. Зазвичай, глибоких стадій під час денної сієсти куди менше, ніж поверхневих. На це впливає як присутність подразників (таких, як зайві звуки або яскраве світло), так і нестача мелатоніну.
Користь денного сну для людини
Більшість фахівців згодні з тим, що відпочинок протягом дня корисний. Правильно організований сон здатний:
- Зняти напругу. Після зазвичай спостерігається не тільки розслаблення м'язів, а й нормалізація нервової діяльності.
- Покращити розумові здібності. Дослідження показали помітну різницю в здібностях до і після короткочасного відпочинку. Він також позитивно позначається на пам'яті та концентрації.
- Зменшити сонливість. Якщо повноцінно відпочити протягом ночі не вдалося, заповнити нестачу енергії можна вдень.
- Підняти настрій. У тих, хто практикує регулярний післяобідній відпочинок, спостерігається підвищення настрою і творчого потенціалу після сну.
- Збільшити працездатність. Справедливо як для фізичної, так і для розумової трудової діяльності.
- Нормалізувати обмін речовин усередині організму. Люди, які ведуть здоровий спосіб життя, особливо цінують денну сієсту. Це можна пояснити тим, що такий відпочинок допомагає організму правильно засвоїти їжу. Нестача сну може стати причиною гормональних збоїв, збільшення ваги і навіть розвитку діабету.
- Знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Дослідження показали, що регулярна сієста може скоротити ризик на 30-40%.
Важливо зазначити, що денний відпочинок, що практикується регулярно, здатний налагодити біоритми всередині організму. Це також допоможе уникнути відчуття втоми або млявості відразу після пробудження.
Шкода денної сієсти
Післяобідній відпочинок може приносити не тільки позитивний результат. За деяких обставин він здатен спричинити негативні наслідки на організм людини. У яких випадках від денного сну варто відмовитися?
- Ви страждаєте на безсоння. Якщо розлади сну мають постійний характер, краще утриматися від будь-яких видів денного відпочинку.
- Ви заснули в період зниження активності.
- Нещодавні дослідження показали, що такий час є різним для сов і жайворонків. Однак незалежно від цього, результатом сну протягом цього періоду зазвичай стають головні болі та підвищена сонливість.
- Вас не покидає депресія. Відпочинок удень нерідко сприяє пригніченню стану людей, які страждають на депресію. Проблема не зникне, навіть якщо норм і правил сієсти дотримуються. Тому, перебуваючи в стані депресії, краще тимчасово відмовитися від практик денного сну.
- Вік. Після досягнення сорокарічного віку виникає ризик розвитку різних захворювань, включно з діабетом, підвищеним тиском і навіть передінсультними станами. У цьому випадку можливі смертельні крововиливи всередині мозку, спричинені нестабільним станом організму під час денного сну.
- У Вас цукровий діабет. Чому діабетикам не варто спати вдень? Це можна пояснити тим, що в цей період можливі підвищення рівня цукру в крові, що може мати серйозні наслідки.
- Ви не дотримуєтеся рекомендованого режиму. Під час відпочинку важливо враховувати низку правил, необхідних для нормального самопочуття. Їх недотримання нерідко призводить до зниження активності та втоми.
Правила безпечного сну вдень
Щоб обідня сієста принесла тільки користь, важливо правильно її організувати.
Далі будуть наведені основні правила та рекомендації, які допоможуть у цьому:
Оптимальний час
Найкращим часом для сієсти вважають проміжок між 13 і 14 годинами дня. Фахівці стверджують, що саме в цей час організм гостро потребує відпочинку. До того ж відпочинок у цей проміжок вважають найбільш корисним для здоров'я.
Варто зазначити, що процес сну не повинен перевищувати 30 хвилин. Адже в цей період сили відновлюються особливо швидко.
Важливо уникати короткочасних занурень у дрімоту після заходу сонця. Результатом стане порушення нічного відпочинку, спричинене негативним впливом вироблення мелатоніну.
Організація сну
Перед тим як заснути, переконайтеся в тому, що світло не проникає в приміщення. Якщо затемнити кімнату не представляється можливим, надіньте спеціальну нічну пов'язку. Це необхідно зробити тому, що сонячне світло не тільки подразнює очі, а й дає організму сигнал до неспання.
Сомнологи рекомендують обирати не надто м'яку поверхню для сну. Так, замість ліжка краще підійде диван або кушетка.
Коли людина занурюється в стан дрімоти, всі внутрішні процеси в організмі сповільнюються. Ця особливість нерідко викликає відчуття холоду у сплячого. Тому варто заздалегідь підготувати плед або легку ковдру.Висновок
Таким чином, можна зробити висновок про те, що правильна організація і бездоганне дотримання рекомендацій стануть запорукою здорового відпочинку. Якщо протипоказань немає, спати в денний час можна, і навіть потрібно. Цінуйте свій організм і відпочивайте з користю.



