Паслін чорний: користь і можлива шкода

Паслін чорний: користь і можлива шкода
Ягоди

Паслін чорний - рослина родом із Середземноморського регіону. Він належить до сімейства пасльонових, найвідомішими представниками якого є томати, картопля, солодкий перець, фізаліс і навіть тютюн. Однак до цього ж сімейства належать і набагато небезпечніші рослини - наприклад, дурман і беладона. Паслін чорний не можна назвати отруйним - його ягоди цілком їстівні, а сам він широко використовується і в фітотерапії, і в народній медицині. Але, як і багато інших рослин, у разі неправильного застосування він може завдати шкоди.

  • Шкода
    • Соланін і його властивості
    • Перша допомога та лікування при отруєнні пасльоном
  • Поради: як використовувати паслін у лікувальних цілях
  • Висновки
  • Що собою являє паслін

    Ця рослина добре всім відома, оскільки на території Росії вона зустрічається повсюдно. Ці однорічні кущики з прямостоячим стеблом і листям на довгих черешках можна знайти і на городі, і в полі, і на пустирі. Цвіте вона з червня по вересень, дрібними квіточками білого кольору, які з'єднуються в невеликі суцвіття.

    Починаючи з липня і до жовтня, на кущиках вже видно соковиті плоди кулястої форми. Спочатку вони мають зелений відтінок, потім стають червоними і, нарешті, чорними.

    Паслін чорний

    Користь рослини

    Корисні властивості пасльону відомі з глибокої давнини. У ті часи використовували і чорні, і жовто-червоні плоди. Однак чорні ягоди вважалися сильнішими. В античній Греції паслін використовували при лікуванні деяких захворювань шлунка. Та вже в Середньовіччі лікарі знали, що деякі види цієї рослини є отруйними.

    Хімічний склад

    Ця рослина добре вивчена. Зокрема, відомий його хімічний склад. До нього входять:

    • Полісахариди.
    • Сапоніни (сполуки органічної природи, що зумовили лікувальні властивості пасльону)
    • Дубильні речовини.
    • Вітамін С (щоправда, найбільше його міститься не в ягодах, а в листі)
    • Антоціани, що мають сильні антиоксидатні властивості.

    Міститься в цій рослині й отруйний алкалоїд соланін, про який буде розказано нижче.

    Паслін, що росте

    Застосування в науковій медицині

    Нині доведено, що екстракт пасльону має такі ефекти:

    • Антиоксидантним, тобто запобігає передчасному старінню.
    • Сечогінну і, відповідно, гіпотонічну, оскільки тиск знижується за рахунок виведення зайвої рідини.
    • Гепатопротективним, тобто воно захищає клітини печінки.
    • Протипухлинною (доведено, що полісахариди, які містяться в рослині, інгібують ріст клітин злоякісної пухлини молочної залози),
    • Протизапальним.
    • Антигельмінтною, тобто паслін допомагає усувати паразитів.

    Усі ці властивості використовуються при створенні ліків на основі екстракту з листя і плодів рослини.

    І експерименти тривають. Зокрема, було проведено дослідження, які довели також, що препарати на основі пасльону мають седативну, тобто заспокійливу дію.

    Шкода

    У разі непомірного вживання будь-яка рослина чи продукт може завдати шкоди. Наприклад, у випадку з пасльоном чорним це може бути діарея. У разі тривалого вживання у великій кількості він може вплинути на стан нервової системи та призвести до перезбудженого стану. Але найбільше шкоди приносять незрілі ягоди пасльону.

    Соланін і його властивості

    Листя, стебла та плоди пасльону чорного містять алкалоїд соланін. Це - отруйна речовина. У найвищій концентрації воно міститься в незрілих ягодах чорного пасльону. До речі, в бульбах картоплі ця речовина теж присутня, її кількість збільшується в пророслих і позеленілих бульбах, які не можна вживати в їжу. Що стосується пасльону, то в ньому найбільше соланіну в шкірці плодів.

    Ця речовина є природним фунгіцидом та інсектицидом, тобто вона захищає рослину від грибка та шкідників. Для людини цей алкалоїд токсичний. Він викликає спочатку збудження, а потім пригнічення ЦНС, після чого з'являються класичні симптоми інтоксикації:

    • Нудота і сильна блювота.
    • Болі в ділянці живота.
    • Порушення травлення.
    • Дезорієнтація в просторі.

    Можуть виникнути симптоми, характерні для серцево-судинної недостатності, порушується дихання. Потерпілий скаржиться на головний біль, іноді в таких випадках спостерігається підвищення температури. У найважчих ситуаціях можливі навіть кома і судоми.

    Ягоди пасльону

    Перша допомога та лікування отруєння пасльоном

    Жодного специфічного лікування при отруєнні пасльоном не потрібно. Слід промивати шлунок: пити сольовий розчин (1 ч.ложка солі на 1 літр теплої води) і викликати блювоту, щоб вивести з організму токсини. Надалі для того, щоб нормалізувати ситуацію, приймають активоване вугілля або інший ентеросорбент (наприклад, Ентерос-гель).

    У разі сильного зневоднення, яке настає після блювоти й діареї, потрібно пити більше регідратаційного розчину (1 ч. л.).ложка солі 1 ст.ложка цукру на 1 літр води). Якщо стан пацієнта важкий - слід викликати «швидку допомогу».

    Поради: як використовувати паслін у лікувальних цілях

    У сучасній фітотерапії поєднуються різні традиції застосування пасльону. Так, у російській народній медицині відвар із квіток цієї рослини вважається гарним відхаркувальним і сечогінним засобом. Такими ж властивостями володіє і відвар плодів, тільки він ще дає проносний ефект. Готують його так - беруть 5 г свіжих плодів і 4 г листя на склянку води, доводять до кипіння, тримають на повільному вогні близько 5 хвилин, остуджують і проціджують. Отриманий обсяг ділять на три прийоми.

    В індійській медицині плоди цієї рослини використовують у разі лихоманки різного походження і порушення функції шлунково-кишкового тракту. При цьому приймати рекомендується свіжі ягоди. Вважається, що їхній сік допомагає в разі захворювань печінки та дизентерії.

    У болгарській народній медицині вважається, що найкраще використовувати молоді пагони цієї рослини. З них готують відвар - 3 г подрібненої рослинної сировини заливають 150 мл води, доводять до кипіння і варять на повільному вогні 10 хвилин, потім остуджують і перед вживанням проціджують. Отриманий засіб п'ють тричі на день по 1 ст. л.ложці за подагри, бронхіальної астми, за болю в органах ШКТ. Також із плодів роблять кашку, яку змішують з олією і наносять на ранки для прискорення їх загоєння.

    Для лікування спазматичних болів фітотерапевти радять пити настоянку пасльону - 20 г плодів і подрібненої трави настоюють у 100 г горілки протягом тижня, потім приймають по 10-15 крапель протягом дня.

    Висновок

    Паслін - рослина, яка може принести безсумнівну користь. Але тільки в тому разі, якщо при його застосуванні дотримуватися обережності. Необхідно проконсультуватися з лікарем і тільки потім приймати ліки на основі цього екстракту або відвари з плодів і листя.

    Ctrl
    Enter
    Заметили ошЫбку
    Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
    Топ из этой категории
    Абрикоси - користь і шкода для здоров'я Абрикоси - користь і шкода для здоров'я
    Цей яскравий улюбленець сонця має масу корисних властивостей, що включають у себе здатність лікувати розлад шлунка,...
    18.04.25
    0
    0
    Календула: корисні властивості та шкода Календула: корисні властивості та шкода
    Календула дуже цінується в офіційній і традиційній медицині, завдяки своїм унікальним властивостям. Її включають до...
    18.04.25
    0
    0
    Козячий сир - користь і шкода Козячий сир - користь і шкода
    Козяче молоко дуже корисне. Багато виробів, зроблених на його основі, користуються великим попитом. Одне з таких -...
    18.04.25
    1
    0
    Що корисніше їсти овочі чи фрукти? Що корисніше їсти овочі чи фрукти?
    Вживання овочів і фруктів збагачує людину вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною. Їхній вплив поширюється на...
    18.04.25
    0
    0