Що шкідливіше курити сигарети чи цигарки
Вважається, що куріння цигарок не таке шкідливе, як сигарет. Інші ж мають абсолютно протилежну думку. Адже в цьому випадку людина сама контролює тютюн, який вживає. Хто має рацію? У чому відмінності між курінням сигарет і цигарок?
Загальна інформація
Тютюновий кущ став таким самим, як і зараз, близько 6 тисячоліття до нашої ери. Але використовувати його почали близько 1000 років до нашої ери. Першими, хто почав приймати цей наркотик, були індіанці. Застосовувалася величезна кількість способів: жування, куріння і навіть використання клізм для введення нікотину в організм. Та й наразі ця традиція залишається в індіанців із племені агуаруна.
Перший артефакт, який свідчить про те, що племена майя курили тютюн, датований 1600 роками до нашої ери. До Європи тютюн прийшов тільки 1492 року. Індіанці вирішили зробити подарунок Колумбу у вигляді зв'язки листя тютюну, але той не зрозумів сенсу і викинув.
Перша людина, яку було покарано за тютюнопаління - Родріго де Херес, якого інквізиція засудила до тюремного ув'язнення. Просто іспанці вирішили, що він став одержимим дияволом через те, що з його рота йшов дим. Через 30 років європейці почали вирощувати тютюн.
Уже в 17-му столітті тютюн став заборонятися на законодавчому рівні. Але це не допомагало. Тютюн вважався диявольським зіллям.
Дуже велику кампанію по боротьбі з тютюнопалінням почали в Третьому Рейху. Перші дослідження про шкоду куріння було розпочато в Німеччині гітлерівських часів.
На даний момент безліч країн визнають право людей, які не палять, на здоров'я, яке порушують люди, які палять.
Тому робляться спроби регулювання цієї галузі. Так, було обмежено продаж тютюнових виробів неповнолітнім, заборонено куріння на зупинках та інше. Ці обмеження діють незалежно від того, палить людина сигарети чи цигарки, що свідчить про те, що кориснішого способу вживання немає. Також заборонено куріння тютюнових виробів на територіях шкіл, лікарень та інших громадських місцях.
Виробники тютюну також, за їхніми словами, борються з підлітковим курінням, позиціонуючи свій продукт, як для дорослих. Але насправді це лише прихована пропаганда, яка спритно потрапляє в підліткову психологію. Адже кожен підліток вважає себе дорослим, що й викликає в нього в мозку логічний ланцюжок на кшталт «я дорослий - значить, тютюн для мене».
Шкода сигарет
Куріння шкідливе в будь-якому разі, незалежно від способу вживання. У випадку з сигаретами небезпека лише незначно мінімізується завдяки фільтру, але шкідливий вплив виявляється і на пасивних курців.
Куріння тютюну шкідливе, тому що курець вдихає безліч побічних продуктів, які самі по собі є отрутами, а в сукупності буквально вбивають людину:
- Миш'як. Ця речовина викликає хронічні захворювання серцево-судинної системи, а також провокує виникнення ракових пухлин. Крім цього, миш'як дуже важко виводиться з організму. Мало хто захоче спробувати цю речовину саму по собі, але вдихають у складі сигаретного диму із задоволенням.
- Формальдегід. Також відомий канцероген. Використовується для виготовлення формаліну - речовини, яка застосовується для бальзамування померлих. Багато курців негативно ставляться до алкоголю, тоді як палена горілка призводить якраз до отруєння формальдегідом.
- Полоній. Багато курців бояться радіації, але легко вдихають її в себе в складі сигаретного диму.
- Бензол. Один із головних канцерогенів, що містяться в сигаретному димі.
- Смоли. Вони осідають у легенях і не дають потрапити кисню в організм.
Загалом шкідливих речовин у сигаретному димі більше сотні. І кожне з них повільно, але впевнено вбиває людину. У 90% хворих на рак легенів виявлено залежність від куріння. 75% бронхітів і емфіземів, що призводять до смерті, також корелюють із курінням.
Рак легенів - це не єдиний вид онкології, який провокується вживанням тютюну. Наприклад, Фрейд помер від раку порожнини рота. Ні, формально він помер від евтаназії. Але покінчити життя самогубством він захотів саме через рак порожнини рота.Шкода цигарок
Основний аргумент прихильників цигарок полягає в тому, що людина може контролювати, що курить. Вони кажуть, що виробники зазвичай використовують у виробництві сигарет тютюновий порошок, який містить значно більше канцерогенів. Адже курець у такому разі вдихає концентрований тютюновий дим.
Але зараз не можна бути впевненим у тому, що для самокруток робиться якісний тютюн. Найкращий спосіб бути впевненим у листі, яке використовується для куріння - це вирощувати його самостійно.
А якщо враховувати те, що в цигарках немає фільтра в більшості випадків, то шкода ще сильніша. Хоча, звісно, їх можна купити окремо, але шкоду вони зменшать не сильно. Річ у тім, що фільтр здатний тільки затримувати смоли, тоді як інші шкідливі речовини легко потрапляють в організм курця. А пасивні курці крім усього ще й смолами затягуються.
Висновки
Таким чином, немає різниці, що курити - цигарки чи сигарети. Шкідливо і те, і інше. Вважається, що навіть нагрівальні системи тютюну не зменшують повністю ймовірність раку. Про це пишуть навіть виробники.
ВООЗ каже, що тютюнова епідемія є найнебезпечнішою загрозою для життя людей на планеті з усіх, які коли-небудь траплялися. Крім цього Всесвітня організація охорони здоров'я каже, що куріння тютюну сильно впливає на бідність як індивідуальну і соціальну проблему через те, що дуже важко знизити витрати на вживання нікотину. І якщо людина хоче продовжити життя і перейти на нагрівальні системи, то їй доведеться витрачати ще більше коштів.
Дослідження говорять, що чоловіки і жінки, які палять, втрачають 13-14 років свого життя в середньому. Кожна сигарета в середньому зменшує тривалість життя на 11 хвилин. Частота смертності до 60 років серед чоловіків-курців вища втричі, ніж у некурців.
Також ВООЗ говорить про те, що куріння вбиває половину людей, які вживають тютюн. Щороку через причини, пов'язані з цією залежністю, помирає 8 мільйонів осіб. Причому з них 1,2 мільйона помирають через пасивне куріння. Від куріння гине щороку лише трохи менше людей, ніж у Другу світову. Про це потрібно задуматися, поки не пізно.