Мурайя: лікувальні властивості, користь і шкода
Мабуть, кожен, хто не проти заставити квітковими горщиками підвіконня, бажає отримати в свою колекцію домашніх рослин щось екзотичне. Перестали здаватися незвичними пальми, яскраві орхідеї є у кожного другого, але як багато людей можуть похвалитися тим, що їхнє вікно прикрашає рослина, яка кілька сотень століть цвіла лише в садах імператора Японії..? Мова, звичайно ж, про японський мирт, більш відомий як мурайя.
Що таке мурайя
Мурайя - це рід вічнозелених рослин родини Рутових, широко поширений в Азії. Відомо 8 видів, серед яких найбільш популярні тільки два:
- Мурайя Кьонінга (Murraya koenigii)
- Мурайя волотиста (Murraya paniculata)
Перший вид - невеликі дерева від 3 до 6 метрів заввишки з пір'ястим, як у горобини, листям і плодами у вигляді чорних дрібних ягід. У дикій природі трапляється в Індії та на Шрі-Ланці, де застосовується як пряність і ліки.
Другий вид - чагарник до 3 метрів у висоту з червоними плодами родом з Японії. Нині в дикій природі трапляється на південному сході та на півдні Азії, також використовується в їжу. За лікувальними властивостями дещо перевершує інші види, і більша частина рецептів передбачає саме його використання.
Завдяки наполегливості квітникарів існує багато декоративних сортів мураї, які по висоті не перевищують 0,5 метра. Незалежно від виду, всіх представників роду називають японським миртом, китайським миртом і апельсиновим жасмином.
Мурайя волотиста
Цілюща сила японського мирта
З давніх часів мурайя була відома своїми лікувальними властивостями спочатку в японській та китайській народній медицині, а потім і в народній медицині інших країн. Їх, треба сказати, чимало.
Лише однією своєю присутністю рослина змінює атмосферу в домі. Ароматичні олії, які випускає воно під час цвітіння, здатні:
- Скоротити частоту серцебиття при тахікардії.
- Зменшити дратівливість.
- Незначно, на 10-15 одиниць, знизити артеріальний тиск.
- Забезпечити швидке засинання і приємний сон.
Сік мураї має протизапальні властивості та містить рутин, який сприяє загоєнню дрібних кровоносних судин. Народна медицина рекомендує жувати її листя в разі стоматиту, запалення та кровоточивості ясен.
Крім цього, жування листя сприяє зменшенню нудоти і зниженню частоти блювотних позивів. Це може виявитися корисним для боротьби із захитуванням у транспорті.
Відваром з листя рослини полощуть горло за будь-яких запалень горла, починаючи від почервоніння мигдаликів за звичайної застуди і закінчуючи ангіною.
Усі частини апельсинового жасмину містять біофлаваноїд гесперидин, який особливо повно розкриває свої лікувальні властивості в міцних настоянках, як водних, так і спиртових. Їх рекомендується застосовувати для:
- Зниження рівня глюкози в крові.
- Зниження кров'яного тиску.
- Полегшення симптомів астми будь-якого походження.
- Попередження ракових захворювань.
- Швидкого відновлення після перенесеного інфаркту.
Настоянка, якщо вона не містить ягід, використовується для лікування безсоння.
Хороша мурайя і при зовнішньому застосуванні. Умивання відваром з її листя знижує жирність шкіри, підвищує її тонус і розгладжує зморшки, а припарки швидко позбавлять від таких неприємностей, як дерматит і екзема.
Ягоди японського мирта чинять на організм загальну тонізуючу дію, тож їх можна вживати для відновлення сил у разі сильної втоми.
Якої шкоди може завдати рослина
Цілющі властивості апельсинового жасмину мало вивчені офіційною медициною, тож усі поради щодо її використання належать медицині народній. З цієї причини категоричних протипоказань застосування мурайю практично немає, але існує кілька рекомендацій.
- Настоянка, особливо спиртова, може спровокувати різке падіння тиску, тому в поєднанні з багатьма ліками її слід пити дуже обережно. Гіпотонікам краще утриматися зовсім.
- Як і багато рослин родини Рутових, японський мирт може викликати алергію. Від її вживання в будь-якому вигляді варто відмовитися тим людям, у кого є непереносимість цитрусових.
- З метою безпеки приймати всередину сік і настої рослини не слід вагітним жінкам, жінкам у період лактації та дітям до семи років.
- Пряний смак листя мурайї Кьонінга може спровокувати напад печії, якщо є до неї схильність, і загалом негативно позначитися на стані шлунково-кишкового тракту.
- Обережно потрібно поставитися і до плодів мурайї Кьонінга. Вони так само корисні, як і в мураї волотистої, проте їхня кісточка містить токсичні для організму людини речовини і її обов'язково потрібно витягувати.
- Є ризики, що вживання плодів рослини у вечірній час, особливо у великих кількостях, призведе до проблем із засинанням і безсоння.
Маленькі хитрощі
Попри те, що в дикій природі японський мирт - доволі високе дерево, декоративні його форми доволі невеликі - недарма з них доволі часто вирощують бонсаї. Але й маленька рослина може принести користь, якщо підійти до її застосування з розумом.
- Навіть не маючи в достатку листя мурайї Кьонінга, його пряним смаком можна насолоджуватися часто. Для цього невелику їхню кількість смажать у топленому вершковому маслі (воно краще за олію вбирає в себе аромат і смак, і до того ж менш шкідливе для смаження), яке потім використовують для приготування інших страв.
- Ягоди апельсинового жасмину зріють у середньому чотири місяці. І хоча при гарному догляді плодоношення триває цілий рік, їх все одно буде раціональніше додати в настоянку, а не їсти в сирому вигляді.
- Прийнявши рішення вживати спиртову настоянку, насамперед обов'язково варто проконсультуватися у лікаря, а починати потім з найменшої її дози.
Привабливий зовнішній вигляд, простий догляд, багато користі, практично немає шкоди - сукупність усіх цих якостей підтверджує, що немає для дому рослини прекраснішої, ніж мурайя. І навіть якщо цілеспрямовано не використовувати її для лікування недуг, жасминовий аромат японського мирта завжди підніме настрій і розфарбує будь-який похмурий день.