Користь і шкода нікотинової кислоти для організму

Нікотинова кислота - це речовина, добре відома в медицині та популярна як лікарський засіб. Однак багатьох насторожують питання, пов'язані з назвою цього препарату: наскільки вона пов'язана з нікотином, який міститься в сигаретах, і чи не небезпечний такий засіб для людського організму? Щоб відповісти на такі запитання, слід ознайомитися з цією лікарською речовиною детальніше.
Що з себе представляє нікотинова кислота
За своїми біологічними властивостями нікотинова кислота є вітаміном, необхідним для організму людини. Нерідко по-іншому її називають ніацином, вітаміном PP, B3. Уперше її було синтезовано 1867 року з нікотину - тому в плані хімічної будови схожість між ними дійсно є.
Однак вплив на організм у цих речовин абсолютно різний: якщо нікотин є токсичною і сильною отрутою, то нікотинова кислота, навпаки, - необхідна для здоров'я людини. Слід зазначити, що в організмі ці речовини ніколи не переходять одна в одну.
Нікотинова кислота - не просто вітамін: вона також розширює судини, знижує в'язкість крові, поліпшує мікроциркуляцію в тканинах, виявляє виражений ефект проти атеросклерозу. У зв'язку з цим, цей засіб широко застосовується за безлічі серцево-судинних, неврологічних, шкірних, хірургічних, ендокринних та інших патологій.Ось далеко не повний перелік хвороб, під час лікування яких лікарі часто призначають цей популярний лікарський препарат:
- Стенокардія.
- Мігрень.
- Ішемічний інсульт.
- Синдром Рейно.
- Енцефалопатії.
- Ангіопатії.
- Неврити та невропатії.
- Порушення обміну речовин.
- Атеросклероз.
- Цукровий діабет.
- Дерматити.
- Шкірні виразки та багато інших захворювань.
Корисні властивості
Вітамін PP є необхідною для організму хімічною сполукою, і має такі важливі властивості:
- Бере участь у регуляції майже всіх видів обміну речовин (жирового, білкового, вуглеводного).
- Контролює окислювально-відновні процеси та тканинне дихання.
- Знижує рівень «шкідливого» холестерину в крові, уповільнює процес атеросклерозу.
- Усуває спазми кровоносних судин.
- Знижує в'язкість крові, що призводить до поліпшення живлення тканин.
- Нормалізує роботу серцево-судинної, нервової, ендокринної, травної систем.
- Сприятливо впливає на процеси зору, слуху і пам'яті.
- Покращує стан волосся та шкіри.
Нестача вітаміну PP в організмі призводить до низки патологічних змін і до розвитку захворювання, яке називається пелагрою. Основні її симптоми - дерматит, діарея і деменція - через що її часто називають «хворобою трьох Д». Запідозрити дефіцит ніацину можна за такими ознаками, як швидка стомлюваність, слабкість, сонливість, порушення пам'яті, шлунково-кишкові розлади, ламкість волосся і нігтів.
Шкода нікотинової кислоти
Іноді доводиться зустрічати таку думку, нібито шкода від вітамінів неможлива і вони завжди приносять тільки користь. Однак це не зовсім так: у рідкісних випадках вітаміни здатні завдати шкоди людському організму. Це стосується і нікотинової кислоти - до того ж вона має не тільки вітамінні властивості, а й інші лікарські ефекти.
Найчастіші побічні дії цього популярного препарату такі:
- Вітамін PP знижує в'язкість крові, що може посилювати ризик виникнення кровотеч.
- Судинорозширювальні властивості цих ліків можуть завдати шкоди людям з низьким артеріальним тиском (падіння тонусу судин і посилення гіпотензії).
- Нікотинова кислота посилює секрецію шлункового соку, іноді спричиняючи серйозні ускладнення у хворих із гастритами або виразкою.
- У рідкісних випадках застосування ніацину може супроводжуватися алергічними реакціями.
- Під час вагітності використання цього препарату несе в собі ризик для плода в утробі матері. Не можна його застосовувати і матерям, які годують груддю, - через ризик для здоров'я немовляти.
Форми випуску та способи застосування
Нікотинова кислота випускається в таблетках і в ампулах. Відповідно, її можна застосовувати всередину або у вигляді ін'єкцій - внутрішньом'язових, підшкірних чи внутрішньовенних. Слід зазначити, що внутрішньовенне введення цього препарату потребує великої обережності.
Деякі люди з метою поліпшення росту волосся використовують ампули вітаміну PP місцево - роблячи з ними маски для волосся або просто втираючи в шкіру голови.
Продукти, що містять нікотинову кислоту
Звісно, слід сказати кілька слів і про продукти, що містять цей важливий вітамін. Не всі вони однозначно корисні, але користь більшості з них добре відома.
Значна кількість ніацину міститься в трюфелях, арахісі, кедрових горіхах, печінці, перепелиному м'ясі, рибі. Багато його також у телятині, злакових культурах, хлібі, фруктових соках, листовій зелені. Вживання цих продуктів у достатній кількості запобігає дефіциту вітаміну PP в організмі.
Порівняння користі та шкоди і висновки
Неважко помітити, що користь нікотинової кислоти значно перевершує її шкоду. Точніше, корисний вплив цього вітаміну на організм спостерігається майже завжди, а негативний ефект має місце лише в окремих випадках. Тому «шкідливої» назви її не слід боятися - навпаки, це одна з дуже корисних і необхідних для здоров'я речовин.
Вживання вітаміну PP призводить до безлічі позитивних змін в організмі: поліпшення працездатності, настрою, пам'яті, розумових здібностей, стану волосся і шкіри, роботи серцево-судинної та ендокринної систем. Однак приймати цей засіб слід тільки після консультації з лікарем - це дасть змогу убезпечити себе від можливих негативних наслідків.



