Користь і шкода копчених продуктів для організму

Основна мета копчення полягає в тривалому збереженні швидкопсувних продуктів без заморозки. Приготовлені вироби проходять бактерицидну обробку, а також набувають антиокислювального шару. Адже речовини, отримані в результаті копчення, проникають у жирові та м'язові тканини, створюючи захисний бар'єр. Він дає змогу унеможливити гниття і розвиток мікрофлори.
Загальновідомі види копчення
Першим у ряду привабливості вважають холодне копчення. Вироби проходять обробку димом за температури 40 градусів, на це йде до 5 діб. Продукти, що пройшли таку процедуру, вирізняються витонченими смаковими якостями і здатні витримати тривалий термін зберігання.
Наступний - метод гарячого копчення, за якого предмет обробки доводять до готовності протягом кількох годин. Він проходить приготування при температурі диму до 90 градусів. Вироби, отримані в результаті, також вирізняються оригінальними смаковими якостями, проте мають короткий термін придатності.
Останнім у списку привабливості йде метод бездимного копчення. Він застосовується в промислових масштабах, виграючи в чистоті та практичності. В результаті обробки, провіант отримує презентабельний товарний вигляд. Однак за смаковими якостями і терміном придатності він поступається методу холодного копчення.
Позитивні сторони
Вагомою перевагою виробів, що пройшли процедуру копчення, вважається повна відсутність всіляких мікробів. Бактерицидні властивості диму, з якого складається обробка, працюють на виключення такої ймовірності. Існують й інші позитивні сторони цього методу.
- Відсутність бактерій, що провокують гниття продуктів, унеможливлює псування виробів цим шляхом. Ця особливість не допускає ймовірність харчового отруєння, протягом терміну зберігання.
- У результаті приготування провіант не насичується жиром додатково. Порівняно з іншими способами термічної обробки, цей метод унеможливлює потрапляння у вироби додаткових калорій. У копченостях присутні тільки ті жири, які перебували там спочатку.
- При холодному копченні продукти не зазнають впливу підвищених температур. Це дає змогу зберегти у вихідному стані вітаміни та групи мікроелементів. А також цінні амінокислоти, що регулюють внутрішні процеси організму. Тому метод холодного копчення вважається дієвим засобом для підготовки продуктів до тривалого збереження.
- Під час копчення провіант не взаємодіє з допоміжним середовищем - жирами, водою або кислотою. Ця умова виключає зайве подразнення травного тракту.
- Захисний шар, що утворюється на поверхні продукції, унеможливлює окислення виробів. Таким чином, скорочується ризик виникнення захворювань шлунка.
Крім інших переваг, ці страви користуються давньою популярністю у гурманів. Не дарма вважають, що димний аромат посилює апетит. Такі продукти краще за інших підходять для вживання в дорозі, оскільки не потребують додаткових умов зберігання.
Негативні якості
На переконання дієтологів - здорове харчування виключає вживання копченої продукції, через порушення стерильності під час виготовлення. Вони вважають, що при розумному вживанні не завдається відчутної шкоди організму здорової людини. Однак негативні наслідки можуть позначитися на дітях або літніх людях, які страждають на хронічні захворювання.
Навіть мала кількість копченостей здатна спровокувати порушення в обміні речовин і загострення хронічних захворювань. А також присутній ризик проникнення інфекцій, що викликають отруєння. Дослідники-дієтологи виділяють окрему групу осіб, яким не рекомендовано вживання копчених виробів:
- Діти, вік яких 10-12 років, у зв'язку зі складним впливом цих продуктів на шлунково-кишковий тракт, що формується.
- Вагітні жінки, а також матері-годувальниці, через загрозу формування набряків, проникнення інфекцій або отримання отруєнь.
- Люди похилого віку після 65 років, які страждають на хронічні шлункові або кишкові захворювання.
- Пацієнти, які страждають на хвороби нирок або печінки, зайву вагу, складні форми гастриту, розлади підшлункової залози, а також сечокам'яну хворобу.
- Люди, які страждають на всілякі види алергічних реакцій.
- Пацієнти з формами онкологічних захворювань, що супроводжуються порушенням імунних функцій, або ті, що приймають велику кількість препаратів.
Для інших людей копчені продукти безпечні у фіксованій кількості за умови не систематичного вживання.
Особливості зберігання
Час зберігання копчених продуктів пов'язаний зі способом їх приготування. Найпростіше з продуктами бездимного (промислового) виробництва, які продаються в магазинах. До них додаються сертифікати, що вказують термін придатності. М'ясні вироби холодного копчення можна зберігати в темному і сухому приміщенні, в якому відсутні сторонні запахи. У колишні часи найкращим місцем для цієї мети слугувало горище.
Період зберігання виробів, виготовлених методом холодного або гарячого копчення, залежить від температури зберігання. При зберіганні в холодильнику продукти холодного копчення не зіпсуються протягом кількох місяців, а гарячого - до 2 тижнів. Головна умова - не порушувати цілісність зовнішнього шару.
Висновок
Метод копчення з давніх часів застосовували для тривалого зберігання швидкопсувних продуктів, якими вважаються: сири, м'ясо, птиця і риба. Ці продукти набували специфічного відтінку димного смаку, який просочував продукти під час приготування. Однак ця смакова цінність і приховує в собі головну небезпеку таких виробів, через шкідливий вплив на обмін речовин, що формує здоров'я людини.



