Липа - чим корисна і чим шкідлива

Липа представлена більш ніж 40 видами, з них близько 5 можна зустріти в Європейській частині Росії. Але найпоширенішим і широко використовуваним є липа серцеподібна або ж дрібнолиста. Як видно з назви, листя у цієї рослини має форму серця, а крона частково теж нагадує серце.
Молоде дерево має гладкий стовбур, але в міру старіння він покривається нерівностями і зморшками. Даний вид липи один з найбільш довговічних і морозостійких. Ця рослина може жити більш ніж 80 років, а найстаріша дожила до 1000.
Чим корисна липа
Ще в давнину люди знали багато корисних властивостей липи. Зараз цю рослину можна використовувати в медицині, як лікарські препарати. Кожна частина дерева, як листя, так і кора, дуже цінна і корисна для людини. Широке застосування мають і липові квіти.
- Квітки можуть допомогти боротися з хвороботворними бактеріями, усунути мокротиння і знизити температуру. Також липу часто використовують у разі циститу, готуючи спеціальний лікувальний відвар. Щоб полоскати горло можна готувати липовий настій. А щоб боротися із застудою, найкраще пити гарячий відвар, оскільки він добре сприяє виділенню поту. Ба більше, такі захворювання як ревматизм, судоми, лихоманки та багато іншого можна вилікувати за допомогою відвару липи. Крім цього, липовий цвіт сприяє полегшенню надходження жовчі до 12-ти палої кишки, оскільки він часто зустрічається в лікарських засобах, які допомагають організму виділяти шлунковий сік.
- Суцвіття липи нормалізують стан нервової системи, упорядковують в'язкість крові. Препарати на основі суцвіть є протимікробними та протизапальними засобами, що дає змогу використовувати їх у разі ангіни.
- Чай з липи дуже багатий вітамінами, а особливо вітаміном С, макро- і мікроелементами, та іншими корисними речовинами, він також корисний і приємний на смак. Чай допомагає захистити організм від застуди, підвищити його здібності до боротьби з мікробами і вірусами, а також сприяє нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту і має здатність знімати набряки і полегшувати біль.
- Ванни з липовим відваром дуже корисно приймати, оскільки це усуває жирність шкірних покривів, знімає деякі запалення і заспокоює нервову систему.
- Плоди можна використовувати в лікарських цілях, як засіб для зупинки крові. Перед використанням плоди липи потрібно подрібнити і висушити.
- Липове листя потрібне для компресів у разі головного болю. Також вони придатні для виготовлення напою багатого на вітаміни. Дуже ефективне листя для лікування фурункулів та інших запалень на шкірі. Наприклад, порошком можна залікувати неглибокі рани. Сік, вичавлений з липового листя, використовується в медицині як знеболювальний і протизапальний засіб.
- Бруньки липи теж є лікарським засобом. Їх використовують для загоєння опіків, попередньо потрібно розтовкти бруньки
- Кору липи особливо добре використовувати як жовчогінний засіб. Чай з липової кори містить велику кількість олій, що благотворно позначається на організмі.
- З гілок липи та деревної частини в народній медицині виготовляють липове вугілля, яке має властивість всмоктувати шкідливі та небезпечні для організму речовини. Часто призначається в разі проносу, інших захворювань шлунково-кишкового тракту.
- Липа безумовно добре впливає на горло і дихальні шляхи. Вона може допомогти в лікуванні туберкульозу, бронхіту та багатьох інших захворювань. Настій із квіток вживають для профілактики хвороб і запалень горла та ротової порожнини.
Чим шкідлива липа
- Липовий чай може дати додаткове навантаження на серце, тому такий напій краще не вживати людям, у яких серцева недостатність. Також не можна повністю переходити на липовий чай, оскільки вживаючи цей напій у великих кількостях, можна нашкодити своєму організму.
- Липа може викликати алергію в деяких випадках, тому перед застосуванням ліків, що містять цю рослину, а також настоїв з липи, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем.
- Ліки, в яких міститься липа, не можна приймати разом з іншими лікарськими засобами.
- Також липові відвари можуть призвести до збоїв в імунній системі, тому рекомендується пити його в невеликих кількостях.
- Зловживання липовим чаєм може спровокувати різкі перепади настрою.
Як правильно використовувати липу
- Перш ніж вживати липу, обов'язково потрібна консультація фахівця, оскільки у цієї рослини є протипоказання
- Приготування липового відвару не вимагає складних махінацій. Знадобиться 2 ложки липового цвіту і приблизно 250-300 мл гарячої води. На день необхідно пити 2-3 столові ложки.
- Чай з липи. Знадобиться 1 столова ложка висушених і подрібнених липових квіток. Залити гарячою водою, накрити і дати настоятися близько півгодини.
- Збір квіток липи потрібно проводити влітку - наприкінці червня або на початку липня, коли квітки вже перебувають у розкритому вигляді, рекомендовано збирати в суху погоду.
- Ванна з липи. Щоб така процедура нормалізувала роботу кишківника, потрібно приймати ванну правильно. Для цього необхідно змішати 8 столових ложок липових квіток і літр води, поставити варитися, довести до кипіння і залишити на 5 хвилин. Далі потрібен настояти відвар, процідити його і потім уже додати у ванну. Але таку процедуру можна приймати тільки 15 хвилин, нечасто.
- Липове вугілля потрібно вживати 3 рази на день, по одній чайній ложці. Це допоможе впоратися з отруєнням, проносом та іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
- Також вугілля з липи допоможе впоратися з простатитом. Для цього потрібно заварювати одну чайну ложку порошку як каву, пити цей напій потрібно протягом тижня.
- Від кашлю допоможе відвар із липи. Буде потрібно 0,5 л окропу і 2-3 ложки квіток. Їх необхідно залити водою, настояти чверть години і пити протягом усього дня.
Висновок
Таким чином, можна переконатися в тому, що липа серцеподібна є неймовірно корисною рослиною, яка широко застосовується в медицині. Однак її також можна використовувати як косметику і в інших цілях. Але не можна забувати, що липа за її неправильного вживання може нашкодити організму, тому все має бути в міру.



