Герань: чим корисна і чим шкідлива
Немає на світі таких людей, які не люблять квітів. Вони просто не зізнаються в цьому. Але ж квіти - це радість. Вони можуть підняти настрій, викликати посмішку. Усі дивляться на них із розчуленням. І здається, що перед очима відкривається якийсь чарівний світ, залитий палітрою фарб.
Людина на мить потрапляє в цей світ, і з'являється на душі радість, тому що очі бачать чудове творіння. А якщо хочете відчувати радість щодня, то посадіть квіти в будинку - герань, наприклад. Вона буде не тільки розчулювати вас, а й лікувати.
Що собою являє герань
Герань - це багаторічна трава, яка народилася в Північній півкулі. Налічують її понад 300 видів. Зараз дуже широко поширилася в Україні та Росії. Росте в природі, не боїться морозів. Корінь короткий і товстий. Стебло сильно гіллясте. Квіти складаються з п'яти пелюсток, правильної форми, яскраві, бувають синього, блакитного і бузкового відтінків. Кілька штук складають суцвіття. Герань може цвісти при +12 градусах. Насіння має придатки, що нагадують дзьоб журавля. Звідси друга назва - журавлинник. Відома ще одна назва - калачик.
Часто її плутають із дуже схожою на неї теплолюбною пеларгонією. Але різняться вони квітками: пеларгонія має дві пелюстки більші, а три дрібніші. Вона буває різних відтінків, крім синього кольору. У калачика ж у квітці всі пелюстки однаково рівні й переважає синя гама.
Розмножують калачик насінням, коли хочуть отримати рясно квітучі рослини і більш стійкі до холодів. Але частіше розмноження проводиться живцями.
Як культурну рослину герань садять у садах і в будинках. Тут можна побачити її в інших відтінках: рожевих, малинових, білих..
Користь
Герань вирізняється корисними властивостями. Її використовують у парфумерії. Для аромату мила та парфумів застосовують ефірну олію, яку виробляють із герані. Його додають також до шампунів, кремів, лосьйонів та інших косметичних засобів для догляду за волоссям і шкірою людини. Вона служить хорошим очищувачем повітря від мікроорганізмів. Відлякує міль і комах.
Більш широко герань застосовують у медицині. У неї все лікувальне: корінь, листя, квіти, стебло. Вона має багатий хімічний склад і лікує безліч усіляких хвороб:
- Гастрити, ентерити, отруєння продуктами харчування.
- Трахеїти, бронхіти.
- Різні кровотечі, геморой, порушення менструального циклу.
- Захворювання серцево-судинної системи.
- Рак на першій стадії.
- Нагноєння на тілі, свищі, нариви абсцеси.
- Ангіну, зокрема й гнійну.
- Відновлює волосся.
- Розчиняє камені в нирках і виводить з організму.
- Заспокоює нервову систему.
- Виводить токсини при зміїних укусах.
Є багато сортів герані: чудова, оксфордська, запашна. І пахнуть усі по-різному. Але найлікувальнішою травою всі вважають запашний калачик. Відомі випадки, коли він урятував людей від хірургічного втручання.
Запашний калачик
Один чоловік загнав у п'яту гостре скло. Хірург призначив операцію наступного дня, щоб позбавити його чужорідного тіла. Чоловік випадково зачепив ліктем горщик із квіткою - запашним калачиком, що стояв на тумбочці. Запахло лимоном. Чоловікові так сподобався цей аромат, що він зірвав листочок і став нюхати його. Хтось у палаті порадив прикласти лист до рани. Незабаром лист герані почав тягнути гній. Чоловік цілий день через кожні три години міняв пов'язку, прикладаючи все новий і новий листочок. А наступного дня він виявив на листку витягнуте з гноєм скло.
Ще один випадок. У жінки щось трапилося з великим пальцем лівої руки. Він весь почорнів. Хірург, який зробив огляд, твердо сказав: «Треба ампутувати палець». Жінка стала прикладати до хворого пальця листочки запашної герані. Коли хвора прийшла в призначений час на прийом, лікар був здивований, що від чорноти на пальці й сліду не залишилося.
Шкода
Герань, як і багато інших рослин, має деякі протипоказання:
- Не можна приймати людям, які не переносять запаху герані, бо вона може спричинити алергію, кашель або нежить.
- Забороняється приймати людям, у кого тромбофлебіт.
- Хворим на атонію кишківника.
- Забороняється приймати рослину жінкам при надії, людям похилого віку та маленьким діткам.
Під час приймання препаратів, які спричиняють згущення крові, не можна вживати герань, бо ефект може посилитися в багато разів.
Як приймати герань
Добре, коли в будинку росте герань. Не треба заготовлювати та сушити сировину. Зірвали листочок - ліки готові. Якщо прикладати до рани, то обов'язково її потрібно помити холодною кип'яченою водою та трохи прим'яти, щоб не кололи ворсинки, які є на листочках, особливо це стосується духмяної герані.
Всередину приймають відвари, настоянки, крапельки свіжого соку.
- Настій: зірвіть 9-10 листочків герані, помістіть у чайничок, залийте склянкою крутого окропу. Дайте настоятися 1 годину. Пийте перед сном по третій частині склянки. Після цього зілля нерви заспокояться, і прийде тихий спокійний сон.
- Відвар: візьміть маленьку каструльку, насипте в неї 1 ст. л. висушеної герані, налийте туди ж склянку окропу, прогрійте 5 хвилин на водяній бані, процідіть, долийте перевареної води, щоб стала склянка з відваром повна. Приймайте перед їжею за 20 хвилин. Такий відвар застосовуйте під час лікування гастриту шлунка та в разі кишкових кольок.
- Настоянка: 1 ст. л. подрібненого кореня герані залийте склянкою гарячої перевареної води, дайте настоятися 8-9 годин, відіжміть, макуху викиньте, а в проціджену настоянку долийте холодної перевареної води до повної склянки. Доза одного прийому - четверта частина склянки. Приймайте за 20-30 хвилин перед їдою протягом дня для зниження артеріального тиску.
- Настоянка: 20 г коренів герані помістіть у каструлю, налийте 200 мл холодної води. Прокип'ятіть 10 хвилин на невеликому вогні. Настоюйте годину, процідіть. Приймайте цю настоянку 4 рази протягом дня, попередньо розбавивши водою. Ці ліки допоможуть позбутися каменів у нирках, роздрібнять їх і виведуть з організму.
Герань - природні ліки, які до кінця не вивчені. Нещодавно дослідники знайшли в рослині нову речовину - гералін і продовжують працювати над її вивченням. Але те, що вже відомо про герань, використовується людьми і ставить її в один ряд з найбільш лікарськими рослинами на Планеті.