Кока-кола чи Фанта - який напій шкідливіший

Протягом сотні років освіжаючі напої компанії «Кока-кола» користуються незмінним попитом, змагаючись за обсягом споживання з чаєм і кавою. Газована вода з наповнювачами приносить смакову насолоду, її люблять пити дорослі та діти. Однак питання корисності її вживання викликає велику кількість дискусій.
Результати хімічної експертизи дають привід сумніватися в безпеці застосування газованої води знаменитої марки. Який напій більшою мірою чинить руйнівний вплив на організм - «Фанта» чи «Кола»? Вивчення особливостей впливу кожного продукту на самопочуття людини допоможе визначитися з відповіддю.
Загальна інформація
Легендарній американській марці «Кока-кола» 2020 року виповнюється 125 років. Знаменитий продукт з'явився на світ як психотропний лікарський препарат, створений на основі 3 інгредієнтів: плодів тропічної рослини коли, листя чагарнику коки і води. Ліки не мали особливої ефективності за заявленим призначенням. Однак було помічено тонізуючий ефект суміші.
Права на лікарський препарат викупила компанія «Кока-кола». Рецепт став основою нового прохолодного напою з оригінальним смаком. Склад неодноразово модифікувався. Наразі основними інгредієнтами в класичному виконанні виступають:
- Алкалоїд кофеїн.
- Цукор.
- Натуральний карамельний барвник.
- Насичена вуглекислим газом (газована) вода.
- Ортофосфорна кислота (добавка E-338) у ролі регулятора кислотності.
- Ароматизуючі речовини та консерванти.
Білки і жири повністю відсутні. Домінантна роль відводиться вуглеводам - на 100 мл напою припадає 10,6 г вуглеводів. У малій кількості представлені мінеральні елементи: натрій, калій, кальцій, магній і фосфор.
«Фанта» з'явилася 1940 року з волі випадку. Призупинення постачання у воюючу Німеччину сиропу, необхідного для виготовлення коли, змусило керівництво регіонального підрозділу компанії «Кока-кола», створити новий рецепт на основі доступних інгредієнтів. До складу увійшла молочна сироватка і яблучна макуха. Надалі ці компоненти були замінені цитрусовими добавками, і в класичному варіанті склад включає:
- Концентрат апельсинового соку.
- Газовану питну воду.
- Аскорбінову кислоту.
- Лимонну кислоту як регулятор кислотності.
- Фруктові барвники та ароматизаційні добавки.
- Стабілізатори та консерванти.
- Цукор.
Смакова лінійка продуктів безперестанку поповнюється. Споживачеві пропонуються варіації зі смаком вишні, яблука, винограду, груші, полуниці та інших фруктів. Випускається продукція так званого полегшеного варіанту: з малою часткою кофеїну і з додаванням замінників цукру.
Якої шкоди завдає організму «Кола»
Фактично непотрібні вуглеводи у складі «Кока-коли» дуже швидко переробляються організмом, не приносячи відчуття насичення, а, навпаки, стимулюючи апетит. Любителі підсолодженої газованої води нерідко набирають зайві кілограми внаслідок посилення відчуття голоду, що виникає після прийому напою, і переїдання. Крім можливості розвитку ожиріння вживання «Кока-коли» несе й інші ризики для здоров'я людини:
- Ударна доза солодкої речовини провокує підвищення рівня цукру в крові, прискорене вироблення інсуліну, погіршення роботи підшлункової залози, розвиток цукрового діабету. За надлишку інсуліну, печінка починає перетворювати глікоген клітин на жир, що призводить до формування надмірних жирових відкладень.
- Компонентні жорсткі кислоти подразнюють стінки шлунка і стравохід, спричиняючи функціональні порушення шлунково-кишкового тракту.
- Покликана гасити солодкий смак «Кока-коли» ортофосфорна кислота чинить токсичну дію на нирки і печінку, руйнує зубну емаль і провокує вимивання кальцію з кісток.
- Цукровий замінник Е951 здатний призвести до розвитку злоякісних утворень у нирках, лімфатичних тканинах, кровоносній і периферичній нервовій системі.
- Харчовий барвник Е-150, що надає коричневого забарвлення суміші, спричиняє в разі неконтрольованого споживання газованої води ускладнення в роботі органів шлунково-кишкового тракту (здуття кишківника, діарею або, навпаки, утруднену дефекацію).
- Вуглекисла кислота, що застосовується для газування води, провокує здуття живота, метеоризм і відрижку.
- Головний інгредієнт - кофеїн може спричиняти порушення роботи серцево-судинної та центральної нервової системи, що проявляються у вигляді: тривожних розладів, збудження, запаморочення, судом, аритмії, підвищення артеріального тиску, безсоння... Діти, які у великих кількостях споживають «Колу», схильні до втрати концентрації уваги і порушення режиму сну.
Негативний вплив «Фанти»
Деякі експерти переконані, що «Фанта» в невеликій кількості приносить певну користь організму. Кислоти, що входять до складу, допомагають шлунку в розщепленні важкої для організму їжі. Однак зловживання солодкою газованою водою може негативно позначитися на стані здоров'я:
- «Фанта» ще солодша за “Колу” - 100 мл цитрусової води містить 11,7 г вуглеводів. Надлишок цукру - пряма дорога до ожиріння, карієсу зубів, функціонального розладу органів ШКТ, цукрового діабету.
- Застосовувані синтетичні замінники цукру здатні спровокувати онкологічні захворювання.
- Компонентні добавки можуть викликати алергічні реакції різного ступеня тяжкості. Негативна реакція імунної системи на чужорідні елементи небезпечна ризиком виникнення дерматиту, алергічного риніту, астми та інших захворювань.
Висновок
«Кока-кола» має тонізуючий ефект, “Фанта” малою мірою сприяє активації процесів травлення. Позитивних властивостей недостатньо для того, щоб можна було говорити про користь газованої солодкої води в харчовому раціоні дорослих і дітей. Швидше, навпаки. Захоплення солодкою газованою водою призводить до набору надмірної ваги, що ускладнює в підсумку роботу всіх органів людини. Людям, які страждають на ожиріння, протипоказано вживання обох напоїв.
«Кола» може стати провокатором хвороб серцево-судинної системи, онкологічних захворювань, патологій органів травлення. Категорично її не рекомендують пити людям, які страждають на сечокам'яну хворобу, цукровий діабет і захворювання печінки.
«Фанта» - продукт, здатний викликати серйозні алергічні реакції, послаблюючи тим самим імунну систему організму. Надзвичайно солодка газована вода негативно впливає на рівень цукру в крові, стан зубів, функціонування органів шлунково-кишкового тракту. «Фанту» не варто пити людям зі схильністю до алергії та хворим на цукровий діабет.
За хвилинною ейфорією від куштування прохолодних солодких напоїв можуть слідувати сумні для здоров'я наслідки. Основна порада - скоротити споживання газованої води з наповнювачами до мінімуму, не вибираючи з двох зол менше. В ідеалі варто звернути увагу на альтернативні варіанти, що приносять велику користь організму: мінеральну воду, відвари трав, зелений чай, кисіль або компот.



