Який матеріал шкідливіший за фанера чи ОСБ?

Екологічні характеристики - один із ключових критеріїв вибору деревних матеріалів для чорнової або фінішної обробки приміщень, а також виготовлення меблів. Фанера і плити ОСБ (ОСП) є одними з найбільш часто використовуваних будматеріалів. Для їх виробництва застосовується не тільки деревина, а й спеціальні добавки для поліпшення техніко-експлуатаційних якостей. Однак ці речовини можуть бути небезпечними для здоров'я, що обмежує сферу використання цих виробів.
Характеристики, виробництво і застосування
Для виробництва фанери використовується деревина у вигляді шпону. Для кріплення шарів між собою застосовують спеціальні смоли на основі формальдегіду, фенолу і резорцину. Є моделі з позначенням ФБА, для виготовлення яких застосовується альбуміно-казеїновий клей. Останній вважається більш безпечним для організму, проте виключає можливість підвищення вологостійкості. Такий матеріал можна використовувати для внутрішнього оздоблення приміщень. Фанерні листи, в яких присутній формальдегід, не слід використовувати всередині житлових об'єктів.
Залежно від кількості формальдегіду на 100 г листа, виділяють 3 категорії фанери:
- E0, E1 - від 5 до 10 мг.
- E2 - від 10 до 30 мг.
- E3 - від 30 до 60 мг (не випускається з 1992 року).
OSB - це листові вироби, для виробництва яких використовується дерев'яна стружка, що склеюється спеціальними смолами. Останні містять формальдегіди, тому не є екологічно чистими. Підвищення кількості смоли дає змогу поліпшити вологостійкість і пружність матеріалу, але робить його більш небезпечним для людини. Такі листи використовуються в будівництві для оздоблення стін, стель, підлог і в інших цілях.
Шкода фанери для організму
Шкідливі якості цього будматеріалу зумовлені насамперед вмістом формальдегідів, які можуть призвести до таких негативних наслідків для людини:
- Головні болі, що посилюються при знаходженні в приміщенні з фанерною обробкою.
- Кашель. Особливо часто виникає під час обробки листів через утворення небезпечного пилу.
- Першіння в горлі.
- Розвиток хронічних хвороб дихальних органів.
- Підвищена стомлюваність, млявість і погіршення апетиту через вплив шкідливих речовин.
- Нудота і блювотні позиви. Такі симптоми свідчать про серйозне отруєння формальдегідом і фенолом.
Шкода залежить від того, який саме клей застосовується для виробництва листів. За цим критерієм панелі діляться на такі види:
- ФБА. На основі натурального альбуміно-казеїнового клейового складу. Не є шкідливим для організму, проте не підходить для використання в місцях із підвищеною вологістю.
- ФК. Виготовляється із застосуванням карбамідного клею, що не є небезпечним.
- ФБ. З просоченням безпечним бакелітовим лаком.
- ФСФ. Містить формальдегідні та фенолові речовини, здатні викликати отруєння.
Шкідливі властивості плит ОСБ
Панелі класифікуються на 4 категорії залежно від екологічних та експлуатаційних властивостей. Для виробництва завжди застосовується формальдегід, який і спричиняє основну небезпеку для організму. Особливо небезпечним матеріал є при впливі ультрафіолетового випромінювання і підвищених температур. Менш небезпечними вважаються серії 1 і 2 марки, оскільки містять тільки формальдегід. Марки 3 і 4 більш небезпечні, оскільки в їхньому складі є ще й фенол, який застосовують для підвищення міцності.
Має такі шкідливі особливості:
- Виділення токсичних речовин, що призводять до запаморочення, головних болів, нудоти і блювоти.
- Підвищений ризик розвитку цвілі, грибків та інших патогенних мікроорганізмів, які можуть призвести до алергії і різних захворювань.
- Низька пожежна безпека. Недолік можна нівелювати спеціальними просоченнями, але вони є небезпечними через вміст низки шкідливих хімічних речовин.
- Алергічні реакції на формальдегід, метанол і фенол. У разі постійного перебування в приміщенні, обробленому ОСП, підвищується ризик отруєння.
- Підвищена ймовірність отруєння метанолом, який утворюється з формальдегіду під час потрапляння в людський організм. Метанол - одна з найсильніших і найнебезпечніших отрут.
- Подразнення і руйнування слизових оболонок дихальних шляхів.
- Виникнення шкірних подразнень при фізичному контакті.
- Пригнічення нервової системи і погіршення зору при впливі токсичних випарів.
Поради щодо вибору будматеріалів
З точки зору екологічних характеристик, листи OSB є менш безпечними матеріалами. Незважаючи на те, що є 4 марки плит, що відрізняються складом смол, для виготовлення всіх із них використовують фенолформальдегіди. Ці речовини є отруйними для людини. Відповідно ОСП не рекомендується до застосування всередині житлових кімнат через постійне виділення отрут.
Фанера вважається більш екологічним матеріалом. Однак існує й небезпечна фанера, у виробництві якої також застосовують смоли на основі фенолу. Такі вироби, як і орієнтовано-стружкові плити, не рекомендуються до використання всередині приміщень житлового призначення. Існує і спеціальна фанера з маркуванням ФК, для виготовлення якої не використовують фенолформальдегідні смоли. Такі деревні будматеріали цілком можна застосовувати і з метою внутрішнього оздоблення. Але, слід враховувати, що ці листи більш схильні до впливу вологи.
На ринку присутні спеціальні види ОСП листів, які маркуються виробниками як «Еко». Насправді повністю екологічно безпечними такі панелі не можна назвати, оскільки в них все ж містяться небезпечні смоли. Хоча виробники заявляють, що в складі немає формальдегіду. Такі вироби дійсно виробляються в європейських країнах, у Росії екологічні плити не роблять. Тому під час вибору слід запитувати у продавця сертифікати якості на продукцію.
Вибирати будматеріали слід з урахуванням конкретних завдань. Екологічність не завжди є ключовим критерієм. Для зовнішніх робіт можна використовувати будь-які види листів, оскільки завдяки розташуванню зовні, вони не завдають шкоди здоров'ю. У даному випадку краще віддати перевагу більш міцним і вологостійким матеріалам. Але, для внутрішніх робіт слід застосовувати виключно безпечні види фанери, що не містять токсичних смол.



