Який рис корисніший пропарений чи звичайний (білий)?

Рис є поширеною злаковою культурою в усьому світі. Він містить у собі багато корисних речовин, необхідних людському організму для нормального функціонування. При цьому має відмінний смак і характеризується як вельми поживний продукт. Людина навчилася його правильно збирати й очищати. Також було помічено, що різні види обробки впливають на кількість біологічно корисних речовин у кінцевому продукті.
Білий і пропарений рис: чим вони відрізняються
Як будь-який інший злак, рис необхідно очистити від шкірки. Залежно від способу обробки виділяють білий і пропарений рис.
Якщо рисове зерно обробляється шліфуванням, то такий вид отримує назву білий рис. Під час цієї процедури втрачається значна частина вітамінів і мікроелементів, завдяки яким він і цінується. Тому було розроблено більш щадний спосіб обробки рисових зерен - за допомогою пари. Під паровим впливом деяка частка корисних нутрієнтів переходить з оболонкових шарів у саме зерно. При цьому воно набуває жовто-бурштинового відтінку, поліпшується такий його показник, як склоподібність, тобто підготовка зерен до помелу. Після парової обробки ядра стають міцнішими за структурою, наповнюються вологою і відбувається їх одночасне прогрівання.
Під час приготування пропарений рис завжди стає розсипчастим, зберігаючи максимум нутрієнтів. Це робить його продуктом, який рекомендується вживати при дотриманні дієт.
Користь пропареного рису
Рис є багатим джерелом різних груп корисних речовин, основна частина яких втрачається під час стандартного шліфування рисових зерен. Парова обробка дає змогу зберегти приблизно 80% усіх корисних компонентів. До них належать:
- Вуглеводні сполуки - моно-, ди- і полісахариди. Моно- і дисахариди дають енергію для росту і розвитку. Полісахариди сприяють зменшенню рівня холестерину, покращують кровообіг, благотворно впливають на мікрофлору кишечника.
- Вітаміни групи B: тіамін (B1), рибофлавін (В2), пантотенова кислота (В5), піридоксин (В6), фолієва кислота (В9). Кожен вид має свої функції в організмі людини. Наприклад, тіамін регулює обмінні процеси. Рибофлавін синтезує амінокислоти. Пантотенова кислота бере участь у виробництві гормонів кори надниркових залоз. Піридоксин і фолієва кислота відповідають за зародження і збереження нового життя.
- Вітаміни E і PP сприяють підтримці клітин людського організму в хорошому стані, що позначається на здоров'ї волосся, шкіри тощо.д. Також вони позитивно впливають на нервову систему і гормональний фон.
- Амінокислоти в пропареному рисі представлені такими компонентами, як лізин, холін, лецитин, метіонін і цистеїн. Вони необхідні для синтезу білка як будівельний матеріал.
- Мікроелементи: залізо, магній, цинк, йод, марганець, калій, фтор, натрій, селен, кальцій, фосфор. Наприклад, марганець необхідний для вироблення травних ферментів, для розвитку кісткової маси та захисту імунної системи. Великий вміст фосфору позитивно позначається на розумовій діяльності мозку; він є необхідним елементом для функціонування м'язів і бере участь в обмінних процесах. Селен важливий для організму як сильний антиоксидант, що захищає організм.
Ці нутрієнти, що входять до складу пропареного рису, забезпечують нормальну роботу всіх внутрішніх органів. Тому вживання рисової крупи цього виду рекомендовано літнім людям і тим, хто страждає на атеросклероз, адже продукт допомагає підтримувати судини міцними й еластичними.
Завдяки паровій обробці відбувається руйнування крохмалю, тому він повільно всмоктується в кров, не викликаючи стрибків рівня глюкози в крові. Це важливо для пацієнтів із діагнозом цукровий діабет.Пропарений рис характеризується як низькокалорійний продукт. Дієтологи часто радять його як основну страву під час розвантажувальних днів. Також він вводить з організму солі, шлаки та токсини.
Корисні властивості білого рису
Білий рис являє собою довгі зерна округлої форми, які очищаються від оболонок за допомогою шліфування. Під час цього процесу втрачається значна частина корисних компонентів. Крохмаль же, навпаки, зберігається, що впливає на якість продукту під час варіння - він швидко розварюється.
За хімічним складом звичайний рис практично не відрізняється від пропареного: корисні компоненти присутні ті самі, але в менших дозах.
Серед корисних властивостей необробленого рису виділяють такі:
- Білий рис - це джерело енергетичної сили.
- Відсутність у складі глютену. Рис рекомендують людям із непереносимістю клейковини.
- Пом'якшення хворобливих відчуттів у шлунку і кишківнику завдяки тому, що під час проходження цей продукт м'яко обволікає їхні стінки. Вживання рису дозволяють для відновлення роботи кишечника.
- Благотворно впливає на роботу нирок, чим сприяє позбавленню від набряків.
- Абсорбує і виводить з організму шлаки, токсини, зайву рідину.
- Покращує діяльність нервової системи завдяки вітаміну E.
- Стимулює вироблення статевих гормонів у жінок, тим самим є профілактичним засобом від безпліддя.
- Не викликає алергії і дозволений до вживання навіть немовлятам.
Протипоказання до вживання пропареного і білого рису
Незважаючи на багато корисних впливів рису на організм, відомі деякі протипоказання, з якими слід ознайомитися перед вживанням рисових страв:
- Індивідуальна непереносимість.
- Надмірне вживання цього продукту призводить до закрепів. Щоб уникнути цієї ситуації, достатньо додати до рисової страви свіжі овочі.
- Рис необхідно їсти окремо від продуктів, що містять кальцій і залізо, оскільки в цьому разі вони будуть погано засвоюватися.
- Цей злак не рекомендований вагітним жінкам із діагнозом цукровий діабет, оскільки збільшує рівень глюкози в крові.
Що корисніше: пропарений чи білий рис
Корисні властивості злакових культур залежать від способу їх обробки. Чим вона простіша, тим більше мікроелементів зберігається. Рис не є винятком. Під час шліфування білий рис очищається від оболонок і зародків, водночас втрачаючи біологічно корисні речовини, які залишаються у пропареного виду. Також під час парового впливу в рисових зернах руйнується крохмаль. Ці фактори ставлять оброблений парою рис на перше місце за критерієм корисності.
Пропарену крупу рекомендують під час дієт, людям із підвищеною масою тіла і цукровим діабетом. Також у випадках, якщо необхідно поліпшити кровотворну функцію організму або активувати імунітет.
Водночас саме крохмалистий необроблений рис необхідно вживати людям, які страждають від проблем зі шлунком або стравоходом. Оскільки під час розчинення крохмаль утворює гелеподібну масу, яка не травмує стінки запаленого шлунка.При виборі того чи іншого виду рису необхідно звертати увагу на індивідуальні потреби і наявні протипоказання. І білий, і пропарений рис багаті на вітаміни та мікроелементи. Який із них вибрати - залишається за справою смакових звичок.



