Інфрачервона сауна: чим корисна і чим шкідлива

Віднедавна в переліках послуг СПА-салонів і спортивних центрів з'явилася інфрачервона сауна. Багатьох лякає і відштовхує така дивна назва сауни і саме інфрачервоне випромінювання, а даремно. Яку користь і шкоду чинить сауна на організм та рекомендації щодо відвідування можна далі.
Інфрачервона сауна
Інфрачервона сауна являє собою невелику кабіну, усередині якої розташовані інфрачервоні випромінювачі та сидіння. Одночасно перебувати в приміщенні можуть 1-3 людини.
ІЧ-випромінювачі виділяють інфрачервоні хвилі, завдяки чому відбувається прогрівання предметів, що перебувають у кабіні, тобто в цьому випадку - тіла людини. Хвилі здатні проникати в організм на глибину 4-5 см і гріти не тільки шкіру, а й суглоби, внутрішні органи, м'язи. Глибше проникнення теплових променів провокує посилене потовиділення, тим самим людина втрачає набагато більше шлаків і токсинів, ніж в інших видах лазень (у звичайній російській лазні тепло проникає в шкіру на глибину не більше ніж на 5 мм).
Існує 3 види хвиль:
- Довгі - 50-200 мкм.
- Середні - 2,5-50 мкм.
- Короткі - до 2,5 мкм.
Користь
Інфрачервона сауна має лікувальний, профілактичний і косметичний ефекти:
- Зміцнюються кровоносні судини, поліпшується кровообіг, нормалізується тиск. Щотижневе відвідування ІЧ-сауни запобігає виникненню інфаркту, тромбів, інсульту та інших серцево-судинних патологій.
- Усуваються безсоння, тривожність, нервове напруження. М'яке тепло сприяє заспокоєнню людини, зняттю розумової та фізичної напруженості.
- Організм починає посилено протистояти бактеріям і вірусам, що провокують різні ГРВІ та ГРЗ.
- Організм відновлюється після важких фізичних навантажень і тренувань. Після активних занять спортом у м'язах накопичується молочна кислота, що спричиняє хворобливі відчуття. ІЧ-хвилі сприяють виведенню кислоти з організму і поліпшенню кровообігу, що допомагає швидше відпочити і підбадьоритися після тренування.
- Відбувається схуднення і зникає целюліт. ІЧ-випромінювання прискорює обмін речовин, тим самим впливаючи на спалювання жиру і зменшення об'ємів тіла. А посилення кровообігу сприяє розгладженню і тонізації шкіри, що тягне за собою усунення целюліту на сідницях і стегнах. За 30 хвилин перебування в інфрачервоній камері організм витрачає таку ж кількість енергії (і, відповідно, калорій), що й за 10-хвилинну пробіжку.
- Шкіра очищається від виразок, прищів і вугрів, дерматиту. За підвищеної температури відбувається розширення пір та інтенсивне потовиділення, і назовні виходять усі забруднення, шлаки, токсини, сальні пробки, які спричиняють запалення і псують зовнішній вигляд. Крім того, швидше загоюються різні шкірні ушкодження.
Шкода
Сказати, що інфрачервона сауна завдає шкоди, буде неправильним. Вона негативно впливає на організм, якщо не дотримуватися рекомендацій щодо її відвідування. За дуже сильного нагрівання ІЧ-хвилі здатні висушити слизову оболонку очей, що призведе до незворотних проблем із зором. Крім того, занадто часте відвідування сауни запускає в організмі активні процеси, які можуть бути не тільки корисними, а й шкідливими. До таких належать процеси розвитку ракових пухлин тощо.д.
Деяким людям відвідувати ІЧ-кабіну суворо заборонено. Від її використання варто відмовитися тим, хто має такі показання:
- Грип, застуда, ГРВІ, ГРЗ та інші хвороби, що супроводжуються високою температурою і слабкістю.
- Гнійні ураження.
- Шкірні захворювання в стадії загострення.
- Пухлини та онкологічні захворювання.
- Будь-які кровотечі (зокрема менструація у жінок).
- Гінекологічні патології та мастопатія.
- Хвороби нирок.
- Запальні та інфекційні ураження органів, м'язів, шкіри, суглобів, кісток тощо.д.
- Порушення в роботі серцево-судинної системи (серцева недостатність, нестабільний тиск або пульс, анемія).
ІЧ-випромінювання може посилити проблеми. Навіть якщо пацієнт не має перерахованих вище протипоказань, але страждає на будь-яку хронічну недугу, то перед відвідуванням сауни йому рекомендується проконсультуватися з лікарем.
Рекомендації щодо відвідування
Щоб уникнути проблем зі здоров'ям і отримати максимум користі від перебування в інфрачервоній сауні, потрібно знати правила її відвідування:
- Перед процедурою потрібно прийняти душ і змити з обличчя всю косметику. Не допускається застосування кремів, лосьйонів, скрабів тощо.д. - вони не дадуть шкірі дихати і можуть викликати алергію і навіть опіки.
- За 1 годину до відвідування сауни не рекомендується їсти важку їжу, їжа має бути легкозасвоюваною.
- Правильно розрахувати потужність і довжину випромінюваних хвиль, щоб уникнути опіків. При першому відвідуванні потрібно встановити мінімальні значення і з кожною наступною процедурою збільшувати їх.
- Дотримуватися часу. Максимальна тривалість перебування в ІЧ-кабіні для дорослої людини - 30 хвилин, для дитини - 15 хвилин. На голови рекомендується надягати спеціальні шапки.
- За наявності дискомфорту, печіння носоглотки, сльозоточивості, запаморочення потрібно негайно покинути кабіну.
- Під час процедури з тіла потрібно витирати піт чистим сухим рушником. Якщо цього не робити, то волога на шкірі блокуватиме проникнення тепла в тіло.
Після процедури рекомендується випити склянку води і прийняти душ, щоб змити з тіла залишки поту.
Вагітним жінкам відвідувати інфрачервону сауну можна, але перед цим потрібно проконсультуватися з фахівцем. Якщо жінка нещодавно народила, то робити процедуру можна не раніше, ніж через 8 тижнів після пологів (незалежно від того, природний чи кесарів розтин), щоб уникнути кровотеч та інших проблем зі здоров'ям. Жінкам, які годують груддю, після відвідування ІЧ-кабіни рекомендується зцідити молоко і не давати його дитині, оскільки температура тіла під час сеансу підвищується і молоко може «зіпсуватися».
Інфрачервона сауна - корисна і якісна процедура, що допомагає організму оздоровитися і відновитися. Але перед її використанням важливо отримати консультацію лікаря й ознайомитися з протипоказаннями, інакше можна завдати здоров'ю шкоди.



