Сауна чи хамам - що корисніше?
Люди все більше втомлюються від стресів у заторах і на роботі. Після напружених буднів мріють відновити сили. Хорошим способом відпочити тілом і душею є відвідування лазні. Туди приходять не тільки для того, щоб очистити шкіру й оздоровитися. А й для того, щоб омолодитися, зняти напругу психіки та м'язів, а також поліпшити настрій і отримати задоволення. Крім російської парної, популярні фінські сауни та турецькі хамами. Яка лазня цих сусідніх із нами країн корисніша?
Особливості відвідування сауни та хамаму
Перед заходом у парильню сауни слід гарненько вимитися під душем із милом, витертися і захистити голову щільною вовняною шапочкою. Новачкам достатньо 2 або 3 заходи по 5-10 хвилин, між якими охолоджуються під душем або в басейні. Сухе повітря нагрівається до 70-100 градусів, піт виділяється сам, остуджуючи шкіру.
Після парилки бажано змивати піт, щоб речовини, які виділилися, не вбралися назад, і пити безалкогольні напої.
У хамамі спочатку до півгодини розігріваються і розкривають пори в теплому і гарячому залах, насолоджуючись ароматами. Потім довго й енергійно масажують тіло грубими рукавицями, видаляючи відмерлі шкірні частинки. Далі тіло намилюють, обполіскують і ніжно масажують з оліями. Після масажу - обгортають із глиною, оліями, морською сіллю, медом і, нарешті, охолоджують водою. Нагрівання приміщень сягає всього від 30 до 55 градусів. Менша, ніж у сауні, температура та підвищена вологість допомагають краще розслабитися. На відміну від фінської лазні, можна робити косметичні процедури, тепло робить їх приємнішими. Проводити пілінг і наносити живильні маски рекомендується після припинення потовиділення.
Багатьом подобається відігрівати м'язи та кістки під приємним натуральним запахом у гарній сауні, зробленій із кедра або липи. Прихильники хамама стверджують, що більше задоволення в тому, щоб розтягнутися на повний зріст на прогрітому камінні та пестити погляд природними візерунками мармурових плит і мозаїк з гірських порід, химерною грою світла на криволінійних елементах декору. Прихильники турецького різновиду вважають її більш гігієнічною, посилаючись на те, що камінь простіше відмити, їм також подобається вдихати аромати трав, схожі на запахи моря і прибережних садів... Але, обираючи ту чи іншу банну процедуру, потрібно насамперед розглядати її користь для здоров'я.
Користь сауни
- Стимулює серце і судини. Кров швидко курсує по різних органах. Судини істотно розширюються, що полегшує стан у разі гіпотонії. Під час контрастної зміни температур посилюється кровотік у шкірі, тренуються механізми саморегулювання роботи серця і судин.
- Сприятливо впливає на дихальну систему людини. Зменшується набряк слизових оболонок гортані, носоглотки та бронхів під час респіраторних захворювань, рідше витікання рідини з носа. При хронічних захворюваннях (необструктивному бронхіті та обструктивній хворобі легень) організм хворого швидше звільняється від ендо- та екзотоксинів.
- Підвищує імунні властивості організму. До цього результату призводять подразнювальні процедури охолодження - нагрівання, які тренують адаптаційну здатність при систематичних процедурах.
- Полегшує перебіг нейродермітів і бронхіальної астми. Після нагрівання і подальшого охолодження під душем або в басейні деякі ділянки тіла інтенсивно червоніють і повертаються до початкового кольору після обсипання. Таке явище пов'язують із виділенням газоактивних речовин під впливом теплового контрасту на нервові закінчення.
- Покращує роботу шлунково-кишкового тракту. Нормалізується газообмін.
- Полегшує похмілля. Допомагає вивести токсини.
- Відновлює після фізичних навантажень. Постнавантажувальне відновлення після важкої роботи або занять спортом спостерігається через півгодини і наступного дня після відвідування сауни. Нормалізується діяльність серця (знижуються частота скорочень і тиск), відновлюються статична м'язова витривалість і точна координація рухів.
- Релаксація та поліпшення соціальної адаптації. Збільшення кровотоку на периферії знижує його в мозку, що призводить до зменшення емоційної та розумової активності. Психічне напруження слабшає, сприяючи зниженню напруги м'язів. Через це виникає м'язова, емоційна та психічна релаксація.
- Адаптація до змін клімату. Комфортніше самопочуття при різкому похолоданні взимку і раптовій спеці влітку.
Користь хамаму
- Очищає будь-яку шкіру, зволожує суху, нормалізує жирну.
- Очищає від токсинів і шлаків.
- Сприяє позбавленню від застуди, жару та бронхіту.
- Нормалізує кровообіг, роботу травлення і легенів.
- Полегшує астму.
- Знімає втому.
- Нормалізує сон.
- Допомагає перемогти стреси та депресію.
- Ароматерапія.
Коли протипоказані
Жінкам у дні місячних, вагітним у першому й останньому триместрах, людям із серйозними захворюваннями серця і судин слід утримуватися від відвідування будь-якої лазні. Але сауна інтенсивніше впливає на організм, тому має більше протипоказань. Від неї слід відмовитися у випадках:
- Загострення захворювань і непереносимість спеки.
- ГРВІ з високою температурою.
- Мокнучі та гнійні захворювання шкіри.
- Злоякісні пухлини.
- Судомні напади і різні форми епілепсії.
- Після травм і операцій голови.
- Ревматизм із диспротеїнемією, активна кортикостероїдна терапія.
- Пухлини і склероз нирок з порушенням функцій, хронічні гломерулонефрити.
- Запалення очеревини, пронос, підгострі захворювання, коліти, хронічні гепатити.
Дія хамаму більш щадна, тому протипоказань менше. Це захворювання:
- Дихальної системи (важкі).
- Щитовидки та варикозу.
- Онкологічні.
- Запалення на шкірі.
Фінська чи турецька лазня корисніша
У той час як сауна бадьорить, хамам допомагає розслабитися. Обидві лазні рекомендуються для слабшого організму, оскільки не вимагають постійного активного руху: носити воду, милитися, поливатися, паритися. Але хамам кращий, оскільки:
- Тепло не таке сильне, тому можна відвідувати вагітним, дітям до 3-х років, літнім.
- Рекомендований більшому колу відвідувачів.
- Приносить естетичну насолоду.