Черемха: корисні властивості та шкода для здоров'я

Рослину під назвою черемха можна зустріти на Кавказі, в Середній Азії та Україні. У дикому вигляді росте вона в лісах, на берегах озер і річок, а в міських парках, алеях і на садових ділянках її висаджують як декоративну рослину. Можна зустріти черемху різних видів з ягодами червоного або чорного кольору.
Опис рослини
Черемха являє собою рослину сімейства розоцвітих. Залежно від виду і середовища проживання вона може бути як високорослим деревом, так і чагарником. Найпоширенішою є звичайна або чорна черемха, яка являє собою високе дерево з темною корою і овальним листям. У травні та на початку червня черемха вкривається невеликими білими квітами, які зібрані в китиці. Суцвіття мають сильний терпкий аромат, але опадають дуже швидко. Уже в середині червня замість квітів з'являються зелені плоди у вигляді дрібних ягід із кісточками. Дозрівають вони до початку осені, набуваючи чорного кольору.
У період цвітіння рослина має дуже гарний вигляд. Квіти розпускаються так рясно, що практично не видно листя. Усе дерево має білий вигляд, за що в народі черемху прозвали «нареченою».
Користь черемхи
З давніх-давен відомі унікальні цілющі властивості черемхи. У лікуванні використовують листя, кору, пагони і плоди рослини, з яких готують чаї, відвари, настоянки, мазі, розтирання, варення тощо.д. Незважаючи на те, що ягоди мають терпкий терпкий смак, у них міститься найбільше корисних речовин, таких як:
- Кислоти (лимонна, яблучна, синильна, аскорбінова)
- Цукор.
- Смоли.
- Ефірна олія.
- Дубильні речовини.
- Цинк.
- Залізо.
- Магній.
- Марганець.
- Мідь.
- Вітаміни груп С і Р.
- Глюкозиди тощо.д.
Антисептична дія
Черемха має виражену протизапальну дію та антисептичну властивість, тому застосовують її за будь-якого шкірного захворювання, подразнення і дерматиту. Настоянку використовують для полоскання ротової порожнини і горла в разі стоматиту й ангіни, а в разі запалення очей роблять примочки і промивання. У разі виникнення інфекції в жіночих статевих органах відваром черемхи роблять спринцювання.
Чудово допомагає черемха за застуди, грипу, ГРЗ, сприяє потовиділенню і знищенню шкідливих бактерій і вірусів в організмі.
Захворювання шлунково-кишкового тракту
У разі кишкових інфекцій корисно пити відвар зі свіжих ягід, оскільки дубильні речовини мають закріплювальну властивість, лікують проноси та діареї різного походження.
Відвар кори допомагає зняти спазми і больові відчуття, що виникають у шлунково-кишковому тракті. Настоянка, приготована з черемхи, допомагає налагодити роботу всієї травної системи і поліпшити стан слизової оболонки шлунка.
Очищення крові та капілярів
Завдяки високому вмісту вітаміну Р, черемха є потужним очищувачем крові. Ягоди цієї рослини здатні позбавити судини холестерину, вивести шлаки і токсини, що накопичилися в організмі, зміцнити стінки капілярів.
Рутин або вітамін Р покращує кровообіг, знижує артеріальний тиск, нормалізує роботу серця, що дає змогу знизити ризик розвитку інфаркту або інсульту і робить судини еластичними.
Суглоби та м'язові болі
Розтирання, зроблені на основі черемхи, здатні вивести сольові відкладення, зняти запалення й оздоровити суглоби. Рекомендується використовувати в разі артрозу, ревматизму, подагри, остеохондрозу.
Настоянка приготована з 1 ст. л. кори рослини та 1 склянки горілки, яку витримують у темряві протягом двох тижнів, здатна впоратися з болями в спині та попереку. Склад втирають у хворі місця або роблять компрес.
Косметологія
Завдяки великому вмісту кислот у ягодах черемхи, рослина чинить зволожувальну дію на шкіру і волосся. У косметології успішно використовують її для приготування скрабів, відбілювальних масок і антицелюлітних кремів.
Популярні креми і шампуні з екстрактом черемхи, оскільки справляють вони на організм омолоджувальний ефект і сприяють регенерації клітин.
Дерматити та шкірні захворювання
Свіжовичавленим соком плодів черемхи успішно лікують вугровий висип та інші шкірні висипання, а настоянкою з квітів може швидко загоїти сонячний опік. За допомогою міцного відвару з кори можна позбутися грибка ніг, зняти свербіж і прибрати неприємний запах поту.
Завдяки сильній антисептичній дії, ванни з додаванням соку ягід або листя застосовують у разі дерматитів, екзем та інших шкірних захворювань, до того ж вони надають ще й розслаблювальний ефект.
Шкода
Незважаючи на всі корисні властивості черемхи, в рослині містяться натуральні отрути, такі як:
- Амигдалін. Сконцентрований в основному в корі та ядрах ягід. Ця речовина небезпечна для організму, оскільки може спричинити задуху і смерть.
- Пруназин. Аналог амигдалина з трохи менш вираженою дією.
- Синильна кислота. Міститься в корені та листі рослини, спричиняє кисневе голодування.
Черемха вбирає в себе токсичні речовини, що містяться в повітрі, тому в її складі можуть виявитися і радіоактивні елементи. Вживати варення, компоти, відвари з черемхи, а також свіжі ягоди потрібно з великою обережністю, адже передозування шкідливими речовинами може викликати серйозне отруєння. Заборонено використовувати всередину подрібнені ягоди, з яких не видалено кісточку.
Організму людини може завдати шкоди не тільки рослина в чистому вигляді, а й препарати на її основі. Протипоказаннями до вживання можуть слугувати:
- Дитячий вік до 5 років.
- Вагітність і лактація.
- Гіпертонія.
- Схильність до алергій.
- Діабет.
- Жінкам, які планують зачаття.
- Геморой і тріщини кишечника.
Букетами з квітів черемхи не рекомендується прикрашати житлові погано провітрювані приміщення, адже запах цієї рослини спричиняє головний біль, запаморочення, нервові розлади та безсоння.
Поради щодо збору та зберігання
Найбільше вітамінів і корисних речовин міститься у свіжих ягодах черемхи. У холодильнику вони лежать до одного місяця, але можна вдатися до заморожування, що значно подовжить час їх зберігання. Плоди і листя в сушеному вигляді зберігаються 2 роки, квіти не більше 1 року, а кору можна використовувати протягом трьох років.
Плоди рослини можна заготовити у вигляді варення і вживати за застуди як жарознижувальний засіб, а в разі респіраторних захворювань добре допомагає чай із сушених квітів дерева. З наземної частини рослини можна приготувати кисіль, квас або сік.
Висновок
При прийомі всередину засобів виготовлених на основі черемхи не можна забувати про те, що робити це потрібно з великою обережністю і в малих кількостях. Перед початком лікування бажано проконсультуватися з лікарем.



