Березовий дьоготь: корисні властивості та можлива шкода
Березовий дьоготь з давніх часів широко використовують як у медичних цілях, так і в народному господарстві. Продукт застосовувався для очищення організму, для дезінфекції та в інших цілях. Але сьогодні багато старовинних рецептів піддаються сумніву, особливо з боку офіційної медицини. Тому перед застосуванням того чи іншого продукту слід дізнатися чого від нього чекати, користі чи шкоди для організму.
Що це таке
Березовий дьоготь - рідка масляниста субстанція темного кольору з різким запахом. У сучасному світі продукт отримують таким способом:
- Заготовляють бересту або кору берези.
- Сировина закладається у великі ємності і прогрівається протягом десяти годин.
- Рідина, що витікає при подібній обробці, і є дьоготь.
За старих часів продукт виробляли подібним же способом. Єдина відмінність була в ємності. Раніше для цього використовували невеликі металеві або керамічні посудини.
До складу березового дьогтю входять сотні хімічних сполук. Найбільш корисними вважають фенол, гваякол, фітонциди, бензол і низку інших речовин. Завдяки багатому складу продукт використовується в різних сферах життєдіяльності людини. Він застосовувався як мастило, для склеювання деталей, а також у медичних цілях, як інгредієнт народної медицини.
Користь для організму
Усім своїм доброчинним для здоров'я людини якостям березовий дьоготь зобов'язаний своєму складу. Фенол є антисептиком, гваякол добре допомагає впоратися з процесами гниття, фітонциди знижують темп розвитку хвороботворних мікроорганізмів. Завдяки своїм властивостям продукт застосовується в таких випадках:
- Допомагає впоратися з багатьма проблемами шкірного покриву. При нанесенні прискорює процес загоєння ран. Також сприяє відновленню шкіри в разі псоріазу, трофічних виразок, екземи та опіку.
- Покращують кровопостачання місця нанесення. Ця властивість допомагає впоратися з пролежнями. Також продукт поліпшити постачання м'язів, тканин суглобів і самого епідермісу. У результаті вкоряється метаболізм.
- Нанесення на поверхню шкіри над проблемним місцем допомагає знизити запальні процеси. Крім того, прискорює вихід гною та зменшує набряк. Березовий дьоготь є хорошим антисептиком та інсектицидом.
- Продукт використовується і всередину. У цьому разі він допомагає розріджувати мокротиння. Подібна властивість використовується під час лікування хвороб верхніх дихальних шляхів. Також при застуді дьоготь бореться з вірусами.
- Прийом всередину сприяє поліпшенню роботи серцево-судинної системи. Помічено позитивний вплив на артеріальний тиск, він знижується до нормального рівня.
- При прийомі всередину поліпшуються обмінні процеси в організмі. Засіб допомагає загоєнню виразок.
Використовується березовий дьоготь і в косметичних цілях. Засіб застосовується при лікуванні бородавок. Також він здатний розм'якшити мозолі та натоптиші. Ще одна властивість - допомагає впоратися з жирним волоссям, засіб має підсушувальний ефект.
Можлива шкода
За старих часів березовий дьоготь використовувався часто. Його застосовували для боротьби з цингою і віспою, давали дітям як імуностимулювальний засіб. Але це не означає, що продукт повністю безпечний для людини. При його використанні необхідно суворо дотримуватися рекомендацій лікарів:
- Засіб не можна використовувати в чистому вигляді. Винятки становлять рецепти, спрямовані на позбавлення від грибка нігтів. У чистому вигляді продукт сильно сушить шкірний покрив, що спричиняє передчасне старіння і лущення епідермісу.
- Не можна застосовувати березовий дьоготь під час лікування дітей. При зовнішньому використанні віковий ценз становить три роки. У випадках із застосуванням засобу всередину цього не можна робити при лікуванні дітей до дванадцяти років. Також небажано застосовувати продукт жінкам під час виношування дитини та під час грудного вигодовування новонародженого.
- З побоюванням слід використовувати засіб за наявності проблем з роботою нирок. У такому разі проводити процедури слід тільки після консультації з лікарем.
До протипоказань належить і індивідуальна непереносимість компонентів, що входять до складу дьогтю з берези. Алергія можлива і при тривалому застосуванні засобу. Продукт неочищений, тому повністю позбутися можливого шкідливого впливу на організм неможливо. У зв'язку з цим не допускається перевищення дозувань і тривалості курсу лікування, особливо в тих випадках, коли засіб використовується всередину.
Рекомендації щодо застосування
Щоб мінімізувати шкоду від березового дьогтю і збільшити ефективність його використання, слід дотримуватися певних правил:
- У чистому вигляді засіб застосовується тільки під час лікування грибка нігтів. У такому разі змащують хвору ділянку двічі на день.
- У решті ситуацій при зовнішньому застосуванні використовується розбавлений засіб. Популярні ванночки. Дьоготь і мило в рівних кількостях розводять у гарячій воді. Застосовують і засіб, змішаний з маззю або кремом у рівних пропорціях.
- У магазинах є можливість придбати вже готове дігтярне мило. Такий засіб добре справляється з жирною шкірою, підсушуючи її. Таким же способом боротися з педикульозом, періодично вимиваючи волосся дігтярним милом.
- Особливу увагу слід приділяти прийому засобу всередину. Тут застосовують дігтярну воду. Приготувати її можна в домашніх умовах. На вісім частин чистої води береться одна частина засобу. Розчин настоюють дві доби.
У чистому вигляді продукт можна застосовувати і для боротьби з прищами. У цьому випадку використовується точкове припікання. Процедуру проводять 2-3 рази на добу і припиняють за появи скоринки.
Висновок
Березовий дьоготь - старовинний засіб народної медицини. Переважно його застосовують зовнішньо, для вирішення проблем зі шкірним покривом. Так само продукт використовується і всередину, для боротьби із застудою і проблемами зі слизовою шлунково-кишкового тракту. Засіб небажаний при лікуванні дітей і вагітних жінок. В обов'язковому порядку перед використанням необхідно проконсультуватися з лікарем і в жодному разі не порушувати дозування і тривалість лікувального курсу.