Вітамін E: корисні властивості та вплив на організм
Усі ми зі шкільних уроків біології чудово знаємо про те, яку важливу роль виконують вітаміни для нормальної роботи нашого організму. Ці речовини беруть участь в основних метаболічних процесах, що відбуваються всередині нашого тіла, регулюють діяльність усіх внутрішніх систем і органів, а також слугують профілактикою величезної кількості хвороб.
Вітамін Е - основні відомості
Для початку наведемо невелику історичну довідку. Відкриття токоферолу (саме під цією назвою ховається звичний нам «вітамін Е») відбулося на початку двадцятого століття американськими вченими.
Під час експериментів над щурами їм вдалося виділити речовину, що має колосальний позитивний вплив на здоров'я і функціонування репродуктивної системи у тварин. Цю речовину згодом було названо «токоферолом» («токос» у перекладі з грецької означає «потомство», «феос» - «несу», отже, у назві чудово відображено основну функцію речовини).
Варто зазначити, що токоферол не просто допомагав поліпшити стан репродуктивної системи у піддослідних тварин; відсутність цього елемента в раціоні робила щурів абсолютно безплідними і позбавляла їх можливості створювати потомство. Однак функції вітаміну Е не обмежуються впливом на органи статевої системи. Токоферол також бере безпосередню участь у діяльності травної системи, слугує природним антиоксидантом і бере участь у багатьох клітинних процесах, що відбуваються всередині нашого тіла.
Ознаки дефіциту в організмі
Вітамін Е виконує надзвичайно важливі функції, а тому обов'язково варто слідкувати, щоб його було достатньо в раціоні (особливо уважним варто бути жінкам - зі зрозумілих причин). Діагностувати нестачу вітаміну E можна за такими симптомами:
- Втрата тонусу м'язів, значне зменшення м'язового тонусу та м'язової маси, швидка втрата ваги без видимих причин (дієт, фізичного навантаження), «всихання».
- Постійне відчуття слабкості та млявості, втрата життєвих сил.
- Серйозне погіршення стану шкірних покривів (сухість, свербіж, подразнення), нігтів. Підвищене випадання і витончення волосся, слабкість і ламкість, припинення росту нових волосків.
- Виникнення проблем із менструаціями - збої в циклі, а також виражені болі під час місячних.
- Погіршення зору.
- Порушення в роботі імунної системи, що проявляються в підвищеній захворюваності інфекційними хворобами, а також, приміром, герпес, який ніяк не гоїться.
- Розлади координації, порушення рухових функцій - в особливо важких випадках.
Користь для здоров'я
- По-перше, токоферол виконує надзвичайно важливу роль у безлічі обмінних процесів, що відбуваються на клітинному рівні. Токоферол відомий як природний антиоксидант - це означає, що він перешкоджає окисненню певних речовин у клітинній мембрані, а відтак втраті їхніх корисних властивостей. Говорячи простою мовою, антиоксиданти допомагають організму боротися з вільними радикалами, що прискорюють старіння і зношування органів, а також провокують розвиток ракових клітин.
- Вітамін Е сприяє повнішому засвоєнню корисних речовин, що надходять разом з їжею.
- Знижує рівень холестерину, завдяки чому значно поліпшується стан серцево-судинної системи, прискорюється кровообіг і швидше відбувається насичення клітин і тканин поживними речовинами і киснем. Також токоферол зміцнює стінки кровоносних судин і знижує ризик тромбозу.
- Надає колосальну користь для здоров'я жіночої репродуктивної системи, нормалізує менструальний цикл і робить менструації менш болісними. Слугує профілактикою безпліддя.
- Токоферол знижує ризик розвитку неврологічних розладів, а також хвороб очей (падіння зору і катаракти).
- Сприятливо впливає на стан шкіри - перетворює її, сприяє активному живленню, покращує зовнішній вигляд. Допомагає боротися з мімічними зморшками і віковими змінами, що відбуваються зі шкірою.
- Сприяє поліпшенню настрою і нормалізації психоемоційного фону, допомагає налагодити режим сну і побороти безсоння.
- Вкрай позитивно впливає вітамін Е і на стан волосся, сприяючи зменшенню його випадіння, сухості та ламкості. Достатня кількість вітаміну в раціоні - запорука красивої, густої та здорової шевелюри.
Продукти, багаті на токоферол
- Рослинні олії (соняшникова, оливкова, кукурудзяна, а особливо - лляна)
- Горіхи (будь-які: мигдаль, арахіс, волоський горіх, фундук), а також насіння.
- Різна зелень (листовий салат, петрушка, кріп)
- Бобові (квасоля, горох)
- Вершкове масло.
- Яйця (жовток)
- Сир, кисломолочний сир та інші кисломолочні продукти.
- Броколі, цвітна капуста, селера.
- Риба та морепродукти.
Поради
- Якщо ви відчуваєте нестачу вітаміну Е в раціоні або з якихось причин не вживаєте продукти, багаті на цю речовину, купіть в аптеці спеціальні капсули з токоферолом. Однак якщо ваше харчування досить різноманітне і багате на вітаміни, і ви не відчуваєте дефіциту вітаміну Е, краще не вживати аптечні засоби, оскільки гіпервітаміноз також шкідливий, як і авітаміноз.
- Рекомендована добова доза вітаміну для дорослої людини становить 100-200 мг, за виражених симптомів дефіциту цей показник може бути збільшений до 400 мг. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, перш ніж почати прийом.
- Капсульні вітаміни можна використовувати як інгредієнт поживних масок для волосся і шкіри - токоферол сприяє перетворенню шевелюри й оздоровленню епітелію.
Висновок
Як і всі вітамінні речовини, токоферол відіграє важливу роль у функціонуванні людського організму (особливо - жіночого), а тому потрібно уважно стежити за наявністю цього вітаміну у своєму раціоні і не допускати його дефіциту.