Мелатонін: шкода і користь
Проживаючи у великих містах і мегаполісах часто стає важко дотримуватися правильного ритму сну і неспання. Повноцінним вважається сон, який триває 8 повних годин, у цей період тіло і мозок повністю відновлюють свої сили.
Але часто люди не можуть дозволити собі дотримуватися такого режиму через щільну зайнятість, до того ж добре виспатися заважає і вуличний шум. Тому багато хто використовує спеціальні препарати для нормалізації сну. Далі піде розмова про речовину під назвою «мелатонін».
Загальні відомості
Мелатонін - гормон, що регулює циркадні ритми сну та неспання. Він синтезується в людському тілі з амінокислоти під назвою триптофан, яка, своєю чергою, потрібна під час синтезу серотоніну. Найбільша кількість мелатоніну утворюється вночі (близько 70 відсотків), у проміжок часу від опівночі до п'ятої години.
За нестачі речовини людині важко заснути, загальна якість сну стає набагато меншою. Вдень же його вироблення помітно знижується у зв'язку з великою кількістю сонячного світла. Так, влітку, коли тривалість світлового дня триває довше, ніж нічний час, кількість мелатоніну зменшується. Зворотне ж спостерігається взимку - мелатоніну в крові стає значно більше.
Також на її синтез впливає і вік - що старша людина, то менше мелатоніну міститься в організмі, погіршується загальний стан, з'являється хронічне безсоння, дратівливість, погіршується робота органів, тривалість глибокої фази сну істотно скорочується - мозок не отримує потрібний йому для відпочинку та відновлення час.
Існує безліч препаратів, що містять у своєму складі мелатонін. Такі препарати використовують для зняття симптомів безсоння. Також його застосовують під час довгих перельотів, коли відбувається зміна часових поясів.Незважаючи на важливість прийому мелатоніну, іноді можна помітити суперечливі думки у людей. Тому варто розібратися, у чому конкретно корисний чи шкідливий мелатонін.
Користь
Під час прийому мелатоніну відзначається велика низка позитивних ефектів:
- Речовина є хорошим седативним і заспокійливим засобом - під час прийому спостерігається зменшення емоційної, інтелектуальної та фізичної активності, що сприяє швидшому засинанню.
- Виступає як регулятор під час зміни сезонів року, забезпечуючи потрібну кількість речовини для якісного сну.
- Позитивно впливає на функції імунної системи людини - підвищується вироблення антитіл у крові, що може бути гарною профілактикою під час сезонних захворювань.
- Уповільнює процес старіння організму, покращує загальне самопочуття людини.
- Виявляє сильні властивості антиоксиданту, що може бути корисним у деяких випадках як доповнення до прийому інших препаратів. Сприяє виведенню вільних радикалів з тіла людини, забезпечуючи протидію руйнуванню клітин організму.
- Позитивно впливає на процес адаптації під час зміни ритму сну, коли доводиться здійснювати довгі перельоти в інші країни, через що відбувається зміна часового поясу.
- Добре позначається на функціях травної системи, розслабляючи кишечник, що може допомогти в разі захворювань травлення.
- Покращує роботу клітин у головному мозку - під час вживання речовини нейрони краще сприймають і передають електричні імпульси, що може допомогти під час розв'язання будь-яких складних завдань.
- Допомагає під час профілактики виникнення ракових пухлин, швидко повідомляючи нервову систему, якщо в тілі з'явилися мутовані або видозмінені клітинні утворення. Також мелатонін може самостійно знищувати такі утворення, якщо вони не досягли великих розмірів.
- Зменшує тривожність, сприяє поліпшенню настрою, виробляючи серотонін. Також чинить протистояння стресу, сповільнюючи вироблення адреналіну в крові.
Шкода
Про шкоду мелатоніну надходить не так багато відомостей. Проводилося безліч тестів, і досі науковим шляхом не вдавалося зафіксувати істотної шкоди від прийому препаратів. Проте при дозуванні, що істотно перевищує норму, можна спостерігати деякі побічні ефекти:
- Головні болі, мігрені.
- Депресивний стан.
- Млявий стан, сонливість.
- Невеликі набряки в районі обличчя.
- Неприємні відчуття в шлунково-кишковому тракті, відчуття нудоти і сухості в роті.
- У рідкісних випадках можливі алергічні реакції, зокрема під час вживання мелатоніну, що синтезується з епіфіза тварин. Але нині більшість препаратів із цією речовиною виробляють тільки в умовах лабораторії за сучасними методиками, що прибирає можливість алергії.
Поради щодо прийому мелатоніну
Застосування гормону призначається людям, у яких порушено нормальне вироблення цієї речовини в організмі. Показаннями до застосування є наявність безсоння, нерівномірний режим сну, зміна часового поясу, погіршення імунної системи, підвищена фізична активність, ризик розвитку ракових пухлин, підвищений тиск, депресія та погіршення настрою, похилий вік.
Як профілактику мелатонін рекомендується приймати для протистояння старінню тканин, появі пухлин і для стресостійкості.
Протипоказаннями до застосування виступає непереносимість речовини організмом, наявність захворювань гіпотонії, епілепсії, лейкозу, цукрового діабету. Не рекомендується приймати препарат також дітям віком менше 12 років, вагітним жінкам, матерям, які годують груддю.Радимо не використовувати речовину без необхідності. Безконтрольне застосування гормону може завдати організму більше шкоди, ніж користі.
Висновок
Мелатонін є важливим гормоном в організмі людини, його нестача веде до багатьох захворювань. Рекомендується заповнювати його кількість в організмі, приймаючи спеціальні препарати.
Перед застосуванням радимо проконсультуватися з лікарем, він може дати хороші поради щодо прийому і, можливо, доповнить список речовин, необхідних для нормалізації роботи організму. Речовина також міститься в багатьох продуктах, наприклад, у злакових культурах, кукурудзі, вишні, бананах, імбирі, горіхах. Значна кількість мелатоніну міститься в молоці, м'ясі, яйцях та інших продуктах, що містять білок.