Корінь солодки: корисні властивості та можлива шкода

Мабуть, кожному з нас із дитинства знайомий смак настою кореня солодки. Але мало хто знає, що з себе представляє ця рослина, які її лікарські властивості, а також яку користь вона в собі містить і якої шкоди може завдати.
Що таке солодка
Ця рослина використовується людством уже не одне тисячоліття. Є в неї і друга назва - лакриця. Цінність представляє не вся рослина, а лише її коріння, яке викопують навесні або восени, коли воно досягає розміру 25 сантиметрів завдовжки і не менше 1 сантиметра в діаметрі.
Видів лакриці буває кілька, але з медичною метою застосовують тільки голу та уральську. І як показує багаторічна практика, лікувати цю рослину здатна не тільки кашель. Виростає вона в Північній Африці, Центральній і Західній Азії, в Європі, а також у Росії. Знайти й купити відвар лакриці легко в будь-якій аптеці, або ж можна приготувати його самостійно в домашніх умовах, придбавши засушене коріння.
Користь кореня солодки
За що ж ця рослина набула великої популярності в медицині? Склад кореня вельми багатий і до нього входять:
- Безліч вітамінів і мінералів.
- Пектини.
- Крохмаль.
- Мінеральні солі.
- Глюкоза.
- Сахароза.
- Аспарагін і безліч інших корисних елементів.
Що стосується користі для організму, то можна виділити таке:
- Окрему увагу варто приділити унікальним сполукам, що містяться в складі, які чинять найсильнішу протизапальну дію. Застосування солодки чинить жарознижувальну, противірусну, протимікробну дію. А до числа хвороб, які вона здатна вилікувати, входять: пневмонія, бронхіт, астма, туберкульоз та інші захворювання верхніх дихальних шляхів.
- Також корінь солодки чинить позитивний вплив на шлунково-кишковий тракт, допомагаючи в лікуванні гастритів і виразок, позбавляючи запорів і покращуючи кишкову перистальтику.
- Застосовується він і за лімфотоксикозу, допомагаючи очистити організм. Дане захворювання сильно навантажує кишківник, нирки і печінку, що може призвести до більш серйозних наслідків, таких як: дисбактеріоз, ентерит або гепатит. Через це може початися уповільнення метаболізму, цистит, закрепи, а також утворитися неприємні висипання на шкірі.
- Екстракт солодкового кореня, що являє собою густу буру масу, є чудовим засобом від карієсу, а також допомагає в лікуванні герпесу і в загоєнні дерматитів і шрамів.
- Допомогти цей засіб здатен і в поліпшенні нервової системи, допомагаючи нормалізувати її функціонування, боротися з хронічною втомою, стомлюваністю і сонливістю. Він чинить позитивну дію на гормональну та сечовидільну системи, а також на печінку. У поєднанні з іншими лікарськими травами, солодка сприяє лікуванню сечокам'яної хвороби, запалень сечового міхура, різних захворювань печінки та нирок. Використовувати солодку рекомендується і в разі отруєнь, оскільки. к. вона має відмінну детоксикаційну дію.
- Крім вищевикладеного, ця рослина підвищує імунітет, знижує рівень холестерину і цукру в крові, чинить тонізуючу дію на весь організм, а також ефективно бореться з різними шкірними захворюваннями.
- Окремо варто виділити лікування солодкою кашлю, адже на сьогоднішній день її найчастіше застосовують саме при захворюванні дихальних шляхів. Кашель може виникнути в разі застудного захворювання або в разі тривалого куріння, що провокує виділення мокротиння в легенях. Якщо виведення мокротиння є скрутним, солодка є незамінним помічником. Вона підсилює запальний процес, тим самим стимулюючи імунітет, завдяки чому сухий кашель переходить у вологий і хвороба швидко відступає.
- Допомагає корінь лакриці й у разі схуднення, активно борючись із надмірною масою тіла. З її допомогою можна поліпшити функціонування шлунково-кишкового тракту, спровокувавши виведення токсинів і шлаків, що спричинить позбавлення від надлишків.
Ще давньокитайські медики стверджували, що корінь солодки володіє таким сильним засобом, який здатний продовжувати тривалість життя, зберігаючи молодість і красу на довгі роки...
Крім медицини, лакрицю використовують також і в харчовій промисловості. Її застосовують при виготовленні цукру, маринадів, сиропів, а також різних напоїв. А найпопулярнішим і найвідомішим продуктом, мабуть, є лакричні цукерки.
Можлива шкода
Поряд із безмежним списком корисних властивостей, солодка здатна і завдати організму шкоди. Протипоказаннями до її застосування є: вагітність і період годування груддю, цироз печінки, гіпертонія, печінкова недостатність, аритмія і захворювання серцево-судинної системи...
Нині лікарі вельми скептично ставляться до лакриці та призначають її з особливою обережністю, адже в разі тривалого її прийому можуть утворитися набряки, подразнення шлунково-кишкового тракту, а також можливе виведення з організму калію...
Шкоди солодка може завдати і в разі безконтрольного використання, і ось чому:
- Вона має послаблювальний ефект, що може призвести до частого випорожнення.
- Також за рахунок гормональних складників, варто обмежити прийом у дітей, щоб уникнути збільшення молочних залоз.
- Лакриця здатна підвищувати артеріальний тиск.
- У числі не до кінця вивчених залишається вплив рослини на статеву систему. За одними даними, цей вплив є досить позитивним, за іншими - з точністю до навпаки.
Як правильно приймати
Перш за все, перед прийомом кореня необхідно проконсультуватися з лікарем. Важливо знати, що не можна вживати солодку разом із засобами, що знижують артеріальний тиск і мають сечогінні властивості, щоб уникнути виникнення аритмії та атрофії м'язів.
Дорослій людині не варто перевищувати дозу в 8 столових ложок на день (водночас вживати відвар по 1-2 ложки 3-4 рази на день перед прийомом їжі), а дітям - по 8 чайних ложок (вживати відвар по 1-2 ложки 3-4 рази на день перед прийомом їжі, відповідно).Висновок
Звичайно, корінь солодки має більше мінусів, ніж плюсів. Ця рослина вважається воістину унікальною і за правильного вживання здатна вилікувати від безлічі хвороб, а також провести профілактику їх виникнення.



