Користь і шкода селену для організму

Користь і шкода селену для організму
Ліки та добавки

Селен - найважливіший мікроелемент для підтримки здоров'я людини. У природі сполука зустрічається в значній кількості переважно в ґрунті та воді. Незважаючи на це, згідно з дослідженнями, близько 80 % населення відчувають нестачу елемента або навіть його дефіцит.

Селен - визначення та основні функції

Селен - мінерал, що входить до складу більш ніж 30 біологічно-активних сполук організму людини, переважно білкової природи, життєво необхідних для життя людини.

Мінерал виконує величезну кількість функцій, як-от регуляція обмінних процесів, формування гормонів щитоподібної залози, підтримання роботи імунної системи. Крім того, підтримує статеву функцію, як у чоловіків, так і в жінок, чинить канцерогенну та противірусну дію на весь організм.

Бразильський горіх - джерело селену

Бразильський горіх - джерело селену

Небезпека дефіциту селену

Проблема дефіциту зазначеного хімічного елемента вкрай небезпечна для людини. Недостатня кількість цієї речовини може спровокувати захворювання щитоподібної залози, статеву дисфункцію, ураження шкіри, волосся і нігтів, зниження імунітету, захворювання печінки, анемію, катаракту, дисфункцію легенів, атеросклероз. Особливо небезпечний дефіцит елемента для дітей - він може спровокувати затримку розвитку, аутоімунні захворювання. Не менш небезпечний дефіцит цього мінералу за наявності дефіциту йоду або вродженої патології щитоподібної залози. Одночасний дефіцит селену і йоду тягне за собою безліч патологій і особливо небезпечний для дітей, а також вагітних і жінок, що годують груддю.

Для виявлення дефіциту достатньо вчасно здати аналіз крові. Рання діагностика дасть змогу вчасно усунути дефіцит і запобігти можливим наслідкам.

 Користь селену для організму

До основних позитивних властивостей можна віднести:

  • Канцерогенна дія. Речовина має виражену протиракову дію. Особливо хімічний елемент активний у боротьбі з раком простати, прямої кишки, легенів і печінки. Амінокислоти, що містять у своєму складі дану сполуку, відновлюють пошкодження ДНК клітин і запобігають зростанню та розвитку ракових клітин.
  • Антиоксидантна дія. Селен допомагає організму в боротьбі з процесами старіння шляхом зменшення кількості вільних радикалів. Крім того підтримує імунітет, що захищає від вірусів і бактерій, а отже, й уповільнює старіння.
  • Підтримка функції щитовидної залози. На роботу щитоподібної залози безпосередньо впливає вміст мінералу в крові. Селен запускає процес вироблення активних гормонів щитоподібної залози і забезпечує належний рівень реактивного кисню в залозі.
  • Забезпечення засвоєння йоду та вітаміну Е. За нестачі селену, йод і вітамін Е засвоюються набагато гірше або не засвоюються зовсім.
  • Підтримка роботи статевої сфери у чоловіків і жінок. Речовина безпосередньо впливає на можливість зачаття у чоловіків і жінок. У чоловіків - забезпечує рухливість сперматозоїдів, що необхідно для зачаття дитини. У жінок знижує ризик викиднів і підтримує імунітет майбутньої мами.
  • Попередження захворювань серця і судин. Вживання вітамінних комплексів із селеном здатні попередити захворювання серця, такі як ішемія, інфаркт, аритмія, стенокардія. Завдяки своїм антиоксидантним властивостям, а також здатності гальмувати окислювальні процеси, ця речовина покращує кровообіг, нормалізує тиск і роботу серця.

Банка з селеном

Шкода селену для організму

Передозування селену, як і будь-якої іншої речовини, може спричинити такі побічні дії:

  • Неприємний запах із рота. Цей побічний ефект може виникати в рідкісних випадках, оскільки деякі сполуки токсичні й у разі передозування можуть видалятися разом із повітрям, що видихається, утворюючи пари, що неприємно пахнуть.
  • Проблеми з роботою печінки та нирок. При передозуванні препаратами, організм починає посилено виводити дану сполуку через печінку і нирки, збільшуючи навантаження на них.
  • Нудота, блювання. Високі дози токсичні і можуть спровокувати отруєння, що супроводжується нудотою, лихоманкою, блювотою і діареєю.
  • Ламкість нігтів і волосся. Цей побічний ефект може бути спровокований передозуванням препаратів. Селен накопичується в нігтьових пластинах і волосяних фолікулах і може спричинити їхню ламкість і розшарування.
  • Взаємодія з лікарськими препаратами. Мінерал протипоказаний до застосування для людей, які вживають кортикостероїди, протизаплідні пігулки, ніацин, препарати, що знижують рівень холестерину, а також ліки, які призначають під час хіміотерапії.
  • Підвищення ризику кровотечі. Селен посилює дію препаратів, спрямованих на зменшення в'язкості крові, що містять аспірин і гепарин. Саме тому вживання добавок з цим компонентом протипоказано людям, які планують хірургічне втручання, а також тим, хто переніс відкриті травми з крововтратою або опіки.

Рекомендації щодо вживання мінералу

Рекомендована добова норма вживання становить:

  • Для дітей - 20-40 мкг. (залежно від вікової групи)
  • Дорослі - 50 мкг.
  • Вагітні та жінки, які годують груддю, - 60-70 мкг.

Крім вживання мінералу у вигляді харчових добавок або вітамінних комплексів, не варто забувати, що набагато краще сполука засвоюється з продуктів харчування. Лідерами за вмістом вважаються:

  1. Бразильський горіх.
  2. Яєчний жовток.
  3. Печінка (особливо яловича або бараняча)
  4. Морська риба (окунь, тунець, оселедець)
  5. Птиця (курка, індичка)
  6. Гриби.
  7. Насіння соняшнику та чіа.

Їжа із селеном

Підбиваючи підсумок, варто сказати, що селен надзвичайно важливий мінерал для організму людини. Він бере участь у більшості процесів обміну речовин, захищає від вільних радикалів, покращує роботу серця і судин, підтримує на належному рівні роботу щитоподібної залози, стимулює засвоєння вітамінів, запобігає раку і дає можливість залишити здорове потомство.

Зрештою, допомагає людині бути здоровою, активною на довгі роки, а це і є те, до чого прагне практично кожна людина.

Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Топ из этой категории
Абрикоси - користь і шкода для здоров'я Абрикоси - користь і шкода для здоров'я
Цей яскравий улюбленець сонця має масу корисних властивостей, що включають у себе здатність лікувати розлад шлунка,...
18.04.25
0
0
Календула: корисні властивості та шкода Календула: корисні властивості та шкода
Календула дуже цінується в офіційній і традиційній медицині, завдяки своїм унікальним властивостям. Її включають до...
18.04.25
0
0
Козячий сир - користь і шкода Козячий сир - користь і шкода
Козяче молоко дуже корисне. Багато виробів, зроблених на його основі, користуються великим попитом. Одне з таких -...
18.04.25
1
0
Що корисніше їсти овочі чи фрукти? Що корисніше їсти овочі чи фрукти?
Вживання овочів і фруктів збагачує людину вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною. Їхній вплив поширюється на...
18.04.25
0
0