Дитячі ходунки: користь і шкода

З народженням дитини у батьків виникає природне бажання дати їй все найкраще. Бажання мами й тата, щоб малюк швидше навчився ходити, розмовляти, змушує замислитися про придбання пристосувань, які сприяють розвитку. Одним із пристроїв, який дає можливість навчитися новим рухам і допомагає в освоєнні навколишнього світу, є ходунки.
Що таке дитячі ходунки
Це пристосування, за допомогою якого дитина, яка не вміє ходити, може сама пересуватися. Складається зі зручного сидіння з ремінцями, що фіксуються, і невеликого столика з іграшками, частіше музичними. Вся конструкція розташована на широкій основі з колесами.
Суперечки про необхідність ходунків не вщухають. Лікарі більше схиляються до негативних наслідків використання, а психологи, що вони необхідні для сприятливого емоційного розвитку.
Користь ходунків
- Що старшою стає дитина, то більшою є потреба в розширенні кругозору. Лежачи на животі важко розгледіти, що знаходиться в дальньому кутку і куди йде мама. Перебування в ходунках відкриває можливості вивчення території навколо себе.
- Нові рухи, дослідження навколишнього оточення і спосіб пересуватися самостійно доставляють безліч позитивних емоцій.
- Вертикальне положення дає змогу зміцнювати м'язи рук і ніг. Дитина здійснює багато рухів, отже, вона більше втомиться, добре поїсть і буде краще спати.
- У мами, яка цілий день не тільки доглядає за дитиною, а й веде домашнє господарство, зовсім не залишається часу відпочити або зайнятися собою. Ходунки можуть надати їй час, щоб спокійно зайнятися справами по дому, поки малюк зайнятий освоєнням нового простору.
- У ходунках вона не дістане до речей небезпечних для життя, наприклад електрична розетка, дверцята шафи, предмети невеликих розмірів.
- Зменшується ризик травматизму, дитина не може забратися на диван і впасти. Особливо це стосується тих дітей, які надмірно активні та постійно намагаються забратися вище.
- Стільниця, з розташованими на ній іграшками, допоможе самостійно розвивати дрібну моторику, а звукові пристосування не дадуть занудьгувати.
Шкода від ходунків
- Пересуваючись у ходунках, можна розігнатися з великою швидкістю, водночас наштовхнутися на нестійкі предмети в кімнаті (стілець, журнальний столик), або затнутися в місці переходу килима і підлоги. Є ймовірність удару об гострі кути меблів або падіння і перекидання на себе конструкції.
- У ходунках дитина тривалий час перебуває вертикально, що дає навантаження на ще не зміцнілий хребет і може призвести до його деформації.
- Перебіг деяких захворювань при частому використанні ходунків може погіршитися. Необхідно звернути увагу на патологію опорно-рухового апарату. Якщо в дитини є рахіт, дисплазія тазостегнових суглобів, порушення м'язового тонусу, ходунки можуть вплинути негативно.
- У разі неправильної посадки в кріслі ноги повністю не торкаються підлоги, і дитина встає на носочки. Це формує патологічну ходу з опорою на переднє склепіння стопи.
- Перебування в пристрої не вчить навички самостійно пересуватися, а навпаки відсуває цей момент. Дитина не вчиться ходити, а просто переставляє ноги. Деякі діти просто відштовхуються однією ступнею для того, щоб ходунки покотилися. Коли вони починають самі ходити, то подібний прийом використовують і під час ходьби, спираючись тільки на одну ногу, а іншу підтягуючи.
- У дітей, які тривалий час перебувають у ходунках, у головному мозку не формуються асоціативні зв'язки між правою і лівою півкулею, і не працює мозочок, який відповідальний за координацію руху. До того ж вони пропускають такий важливий момент свого розвитку, як повзання. Такі діти в майбутньому можуть пізніше почати розмовляти, можливі проблеми під час навчання в школі у вигляді дисграфії та дислексії.
- Діти в ходунках не відчувають небезпеки і не вміють правильно падати. Під час самостійної ходьби вони будуть частіше отримувати травми.
- Малюк перебуває в одному положенні, яке зафіксовано ремінцями. Тому їй неможливо здійснювати інші рухи, наприклад, сидіти або лежати.
Поради та як правильно використовувати ходунки
Купуючи ходунки, дотримуйтесь простих порад, які допоможуть уникнути неприємностей під час їх використання.
- Починати висаджувати в них не раніше, ніж дитина почала добре стійко сидіти, повзати і вставати, тримаючись за опору. Відбувається це у віці 6-9 місяців. М'язи хребта вже готові до знаходження тіла у вертикальному положенні, що зменшить ризик проблем із хребтом. Але важливіше орієнтуватися не на терміни використання, а на індивідуальні особливості розвитку.
- Щоб дитина повною мірою насолодилася можливостями пристосування, звільніть простір кімнати від зайвих речей, приберіть з підлоги килими, об які можна спіткнутися. Вибирайте модель, щоб вона не пройшла у двері.
- Фіксуйте дитину в кріслі, так, щоб її ноги щільно спиралися об підлогу.
- Обмежуйте час перебування. Починайте з 5-10 хвилин і поступово збільшуйте час. Максимальне застосування до 40 хвилин на день.
- Незважаючи на уявну безпеку ходунків, не залишайте дитину без уваги, щоб вчасно прийти їй на допомогу. Якщо в будинку є сходи, усіма можливими способами захистіть від виїзду на них.
- Не використовуйте ходунки, якщо дитина хворіє або вона відчуває страх до нової іграшки. Зачекайте поки малюк зміцніє і перестане боятися.
Висновок
Рішення про покупку залишається за кожною конкретною сім'єю. Все-таки вони більше потрібні мамі в умовах, коли відсутня допомога по дому. При дотриманні всіх заходів безпеки мама, поки дитина зайнята, може спокійно виконати роботу по дому або трохи відпочити. Для психологічного розвитку малюка буде достатньо просто присутності батьків поруч. А ходити він рано чи пізно навчиться сам.
}


