Варення: корисні властивості та можлива шкода здоров'ю

Варення: корисні властивості та можлива шкода здоров'ю
Різне

Варення - таку назву отримав традиційний десерт східних слов'ян. Що криється за цією назвою? Багато дослідників історії виникнення варення вважають, що цей десерт уперше з'явився саме в стародавній Русі.

Існують й інші версії виникнення солодких ласощів. Традиція консервувати (кандірувати) фрукти могла поширитися і з давнього Сходу. Адже там ще з незапам'ятних часів готували рахат-лукум.

Аналогами східного (слов'янського) варення можна вважати повидло і західно-європейський мармелад, джем, конфітюр. Технологія приготування цих десертних страв дещо відрізняється одна від одної. Але сам принцип консервування залишається незмінним.

Корисні речовини, що містяться у варенні

Перш ніж з'ясувати, які поживні компоненти містить консервований (кандірованний) продукт, необхідно сказати, що сировиною для цього десерту можуть служити не тільки ягоди та фрукти.

Варення з ягід

Для приготування варення використовують також овочі. Це можуть бути помідори, кабачки, гарбуз, фізаліс, дайкон, баклажани, морква, цибуля, буряк. Але і ці інгредієнти не є межею кулінарної фантазії.

Для аромату солодкої страви часто використовують часточки і цедру цитрусових культур, а також різні прянощі (кардамон, кориця).

Найбільш екзотичним можна вважати варення з молодих соснових шишок, недостиглого волоського горіха і каштанів. Сюди ж можна віднести рецепти приготування варення з листя м'яти перцевої та пелюсток хризантем, чайної троянди, кульбаби.

За такого розмаїття вихідних продуктів, що вживаються для приготування варення, природно, що вміст корисних речовин у цих ласощах буде різним.

Технологія приготування страви така, що деякі вітаміни в процесі варіння руйнуються. Особливо це стосується вітаміну В9 і С, кількість яких зменшується більш, ніж на 50%.

Приготування варення

Не сильно зазнають змін у процесі варіння такі корисні речовини:

  • Жиророзчинні вітаміни А, В1, В2, D, Е, К, РР.
  • Каротин.
  • Харчові волокна.
  • Пектини.
  • Кальцій.
  • Калій.
  • Фосфор.
  • Магній.
  • Йод.
  • Марганець.
  • Мідь.
  • Селен.
  • Фтор.
  • Цинк.

Найбільша кількість поживних речовин зберігається в консервованому продукті, приготованому без термічної обробки. Таке варення готується шляхом подрібнення ягід за допомогою блендера або м'ясорубки з додаванням великої кількості цукру.

Цукор, узятий у пропорції 2:1 щодо ягід, виступає в сукупності з кислотою, що міститься в ягодах, природним консервантом. Для такого консервування найвдаліше підходять: малина, смородина, ожина, фейхоа, журавлина, чорниця і брусниця.

У чому користь поширеного десерту

Як продукт із високим вмістом вітамінів і мінералів, будь-яке варення сприяє зміцненню здоров'я людини і насиченню організму корисними речовинами.

Однак, кожен вид цих ласощів може мати притаманні тільки йому якості. Так, наприклад:

  • У разі застуди та високої температури тіла допоможе впоратися з хворобою продукт із малини, вишні, кизилу, фейхоа, смородини, журавлини.
  • У разі хвороб нирок і печінки корисно вживати варення з груші, кабачків, гарбуза. Таке доповнення до чаю має сечогінний ефект, очищає нирки, печінку і кровоносні судини від холестеринових бляшок.
  • У разі недокрів'я найліпше смакують солодкі ласощі з абрикосів, фейхоа, яблук. Такий десерт допоможе підвищити вміст гемоглобіну в крові, поліпшить серцевий ритм.
  • При слабкому зорі гарною підмогою буде десерт із чорниці або моркви.
  • Профілактикою шлунково-кишкових захворювань послужить варення з полуниці, садової або лісової суниці. Такий продукт має сечогінну, жовчогінну і легку проносну дію. Високий вміст харчових волокон і пектину сприяє виведенню з організму шлаків, токсинів, зокрема солей важких металів.
  • Знизить ризик виникнення онкологічних захворювань солодка консервація з баклажанів, фізалісу та зелених помідорів.

Різні види варення

Крім того, запашний десерт, приготований з любов'ю, здатний активізувати процес вироблення в організмі серотоніну - «гормону щастя і задоволення». Позитивні емоції, одержувані людиною від куштування смачної їжі, теж сприяють зміцненню здоров'я і підвищенню психо-емоційного фону.

Крім консервації фруктів і ягід у сирому вигляді (без теплової обробки), найкращим варіантом солодкої заготовки на зиму може бути варення-"п'ятихвилинка». У чому переваги такого варення?

Секрет полягає в тому, що процес приготування такого десерту ділиться на 3 етапи, тривалістю по 5 хвилин кожен. Як тільки варення закипає, йому дають кипіти всього 5 хвилин на помірному вогні. Потім дають повністю остигати.

Наступні 2 етапи в точності повторюють попередній процес варіння. Такий спосіб приготування дає змогу не тільки вберегти в цілості фрукти (ягоди, овочі), а й зберегти найбільшу кількість корисних речовин.

Варіння варення

Шкода від солодкого консервованого продукту

Найбільш «безпрограшним» варіантом заготівлі на зиму прийнято вважати «сире варення». За рахунок того, що воно не піддається тепловій обробці, в ньому зберігається найбільша кількість корисних компонентів.

Однак, для такого способу консервації використовується велика кількість цукру. Ця обставина робить продукт шкідливим для людей, які страждають:

  • Діабетом.
  • Панкреатитом.
  • На ожиріння або надмірну вагу.

Варення, зварене з кислих ягід, не підходить тим, у кого є проблеми зі шлунково-кишковим трактом:

  • Підвищена кислотність.
  • Хронічний гастрит.
  • Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки.

Крім того, будь-який продукт, що містить велику кількість цукру і кислоти, шкідливо впливає на зубну емаль і сприяє розвитку карієсу.

Ложка варення

Висновок

Смачне і корисне варення здатне принести насолоду всім, від малого і до великого. Вона підніме настрій і допоможе впоратися із застудним захворюванням. Позбавить від набряклості та поліпшить травлення.

Однак, помірне вживання або повна відмова від цих ласощів допоможе уникнути неприємних наслідків тим, у кого є серйозні проблеми зі здоров'ям.

Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Топ из этой категории
Який матеріал шкідливіший за фанера чи ОСБ? Який матеріал шкідливіший за фанера чи ОСБ?
Екологічні характеристики - один із ключових критеріїв вибору деревних матеріалів для чорнової або фінішної обробки...
02.04.25
0
0
Рікотта чи сир - що корисніше? Рікотта чи сир - що корисніше?
Сир рікотта і кисломолочний сир - одні з перших продуктів, які батьки включають у раціон своїм немовлятам. Ці молочні...
02.04.25
1
0
Кольрабі - користь і шкода Кольрабі - користь і шкода
Рух сучасного світу прищеплює моду стежити за красою тіла і здоровим харчуванням. Тому в раціоні обов'язково...
02.04.25
4
0
Цибуля порей - користь і шкода Цибуля порей - користь і шкода
Різновидів цибулі безліч: червона, біла, ріпчаста, порей. Кожен вид має особливості. Поширенішою на території Росії є...
02.04.25
1
0