Кольрабі - користь і шкода

Рух сучасного світу прищеплює моду стежити за красою тіла і здоровим харчуванням. Тому в раціоні обов'язково мають бути овочі та фрукти, які допомагають організму отримати корисні вітаміни та мікроелементи. Тим, хто піклується про здоров'я, варто звернути увагу на чудовий продукт кольрабі.
Походження та опис кольрабі
Географія рослинництва визначає Середземноморську зону центром появи капусти, зокрема тієї, що належить до їхнього сімейства кольрабі. У ХIV столітті Західна Європа починає окультурення і перетворення рослини, поступово поширюючи її по земній кулі, але, все одно, найбільша площа вирощування в наші дні саме в цьому регіоні.
Дослівний переклад з німецької Kohlrabi означає, Kohl - «капуста», Rübe - «ріпа». Дворічна рослина, у перший рік життя виростає ріпоподібне стебло світло-зеленого або фіолетового кольору з листям, яке вживають у їжу. Біла, соковита, солодкувата м'якоть поєднує в собі смак капустяного качана і редечної олії. На другий рік формується пагін із зібраними в китицеподібну форму квітками.
Плід являє собою стручок із насінням, схожість якого зберігається до 5 років. Кольрабі вважається холодостійкою, світлолюбною і невибагливою рослиною. Любить добре освітлюваний, відкритий ґрунт.
Склад і харчова цінність
Плід містить у 100 грамах:
- Калорії - 44 ккал.
- Білки - 2,8 г.
- Жири - 0,1 г.
- Вуглеводи - 7,9 г.
- Харчові волокна - 1,7 г.
- Вода - 86,2 г.
Цитрусові фрукти позаздрять вмісту вітаміну С в кольрабі, вживання овоча в їжу підвищує імунний захист від інфекцій і слугує чудовим запобіжним засобом у простудний період часу. Вітаміни групи В допомагають долати емоційні навантаження та стреси, нормалізують стан кишківника та шкіри, покращують роботу нервової та серцево-судинної системи.
Селен підвищує антиоксидантний захист організму, а залізо є важливим компонентом гемоглобіну. Калій, натрій і магній підтримують оптимальний внутрішньоклітинний тиск, завдяки цьому відбувається правильне скорочення м'язів. Такий склад корисних речовин наділяють кольрабі високою харчовою цінністю.
Користь
У разі регулярного вживання в їжу можна відзначити такі корисні властивості кольрабі:
- Чинить антибактеріальну дію, лікує виразки і запалення слизової оболонки ротової порожнини і травної системи.
- Покращує метаболізм. Звільняє і стабілізує перистальтику кишечника від шлаків і токсинів, допомагає засвоєнню поживних елементів.
- Виводить рідину з організму, не даючи тілу набрякати.
- Зміцнює загальний імунітет організму і створює захист від раку.
- Приводить у норму психоемоційний баланс, покращує настрій.
- Зміцнює стінки судин кровоносної системи, не дає розвиватися залізодефіциту. Надає допомогу в лікуванні захворювань серця.
- Перешкоджає утворенню холестеринових бляшок.
- Знижує артеріальний тиск.
- Сприяє зниженню ваги, завдяки переходу вуглеводів в енергію, а не в жирові відкладення.
Шкода
Також слід врахувати протипоказання:
- Овоч не слід вживати, якщо є захворювання, такі як гастрит, виразка шлунка, підвищена кислотність.
- Небажано вживати при панкреатиті, може погіршити хворобу.
- Не рекомендується мати в раціоні людям із гіпотонією.
- Якщо наявні алергічні реакції на компоненти овоча.
- Вживання продукту на ніч чинить сечогінну дію, що призводить до тиску сечового міхура, а це несприятливо позначається на сечостатевій системі.
Якщо кольрабі вирощують у удобреній землі, вона здатна накопичити у своєму складі нітрати, які потрапляючи в організм людини, перетворюються на небезпечні для здоров'я нітрити. Покупний продукт перед вживанням у їжу краще замочити у воді. Нітрати частково підуть з овоча, щоправда, і вітаміни теж. Тому краще самостійно виростити якісний продукт або придбати його у перевірених городників.
Застосування
У кулінарії
Загалом цей чудовий продукт можна вживати в їжу регулярно, коли немає обмежень щодо здоров'я. Він відмінно йде гарніром до м'ясних і рибних страв, у салати та супи. Максимальну користь організму кольрабі принесе, якщо вживати її в сирому вигляді, особливо в приготуванні вітамінного салату. Навіть листя вважається їстівним, у ньому міститься вдвічі більше корисних речовин порівняно зі стеблеплодом. Якщо кислотність кольрабі спричиняє дискомфорт, її можна нейтралізувати поєднанням із морквою.
Також кольрабі можна тушкувати, варити, смажити, запікати. Щоб зберегти корисні властивості варити овоч потрібно не більше 5 хвилин, тушкувати на слабкому вогні не більше 15 хвилин, а смажити краще вже зварену кольрабі.
Дієтичне харчування
У боротьбі з ожирінням прописується дієта, яка контролює вміст калорій у раціоні харчування. Включити кольрабі в меню варто обов'язково, бо дає ефект «три в одному»: є низькокалорійним продуктом, сприяє очищенню шлунково-кишкового тракту, не дає вуглеводам перейти в жир.
У народній медицині
Сік кольрабі широко застосовують для лікування застудних захворювань на ранніх стадіях. Можна приготувати лікувальне пиття, змішати сік із молоком, однією чайною ложкою меду і пів чайної ложки соку ріпчастої цибулі. Для полоскання порожнини рота і горла готують розчин із рівних пропорцій соку кольрабі і теплої перевареної води, допомагає в разі ангіни, стоматиту, ларингіту.
Сік п'ють, як сечогінний засіб для виведення небезпечних бактерій з організму при пієлонефриті. Він допомагає сечостатевій системі прискорити одужання.
Хорошу профілактику від серцево-судинних захворювань забезпечує склянка соку кольрабі і дві чайні ложки грейпфрута.
У косметології
Втомлену шкіру освіжить і підтягне живильна маска для обличчя, приготована з кашки і яєчного жовтка. Тримати 20 хвилин, після вмитися теплою водою. Якщо замінити жовток тертим огірком, шкіра отримає зволоження, відбілювання і гарне очищення епідермісу.
Підсумок
У нашій країні кольрабі не користується великою популярністю, хоча за всіма характеристиками заслуговує на окрему увагу. Цей чудовий овоч із приємним смаком і безліччю корисних речовин, допоможе організму бути здоровим.



