Цибуля порей - користь і шкода

Різновидів цибулі безліч: червона, біла, ріпчаста, порей. Кожен вид має особливості. Поширенішою на території Росії є ріпчаста, але раціон людини стає різноманітнішим, хочеться куштувати нові незвичні страви кухонь світу, що потребують специфічних інгредієнтів, таких, як цибуля-порей. На щастя, дістати її не складає ніяких труднощів, вона продається на продуктових ринках, супермаркетах. Для правильного вживання продукту слід ознайомитися з його основними якостями.
Що таке цибуля-порей
Трав'яниста рослина з білим товстим стеблом, плоским зеленим листям має менш різкий запах, порівняно зі звичною ріпчастою цибулею. Активно використовується для приготування страв у Європі та Середземноморських країнах.
Смак її м'якший, солодкуватий, ніж у ріпчастої. Найчастіше використовують біле стебло цибулі, проте листя також застосовне, придатне для їжі. Коренеплід містить такі вітаміни й елементи, як А, групи B, C, залізо, цинк, хром, магній, кальцій, калій. При цьому він має низьку калорійність - на 100 г. припадає близько 40 ккал.
Корисні якості
Користь продукту зумовлена вітамінами, корисними речовинами його складу:
- Високий вміст каротиноїдів, лютеїну дає змогу надавати підтримку органам зору, зберігати гостроту, що підійде людям, які мають проблеми в цій галузі, багато працюють за комп'ютером, напружують очі.
- Вітамін С врятує під час авітамінозу, полегшить, мінімізує кількість застудних захворювань у період епідемій. Регулярне поїдання продукту підтримає імунітет цілий рік.
- Залізо підвищує рівень гемоглобіну, допоможе швидше позбутися анемії. Наявність вітаміну С забезпечить швидку засвоюваність елемента організмом.
- Магній, фолієва кислота підтримують нервову систему, покращують пам'ять, концентрацію, позитивно впливаючи на мозок. Вагітним жінкам часто прописують вітаміни, що містять ці елементи, з метою підтримки формування нервової системи немовляти.
- Регулярне вживання коренеплоду сприяє зниженню рівня холестерину, зменшуючи його всмоктування кишечником, що допоможе уникнути проблем із судинами, серцевих захворювань, будучи допоміжним заходом боротьби з атеросклерозом.
- Сприятливий вплив на травну систему, гарний апетит, відсутність проблем із травленням - ще один із позитивних наслідків поїдання порею. Він м'яко засвоюється кишечником, не провокуючи зайвого газоутворення і подразнення його стінок.
- Відомі загоювальні властивості продукту, що сприяють полегшенню запальних процесів організму, біологічно активні сполуки знижують розмноження шкідливих бактерій, запобігаючи нагноєнню і появі грибків.
- Завдяки низькій калорійності та наявності клітковини, білка, продукт підходить людям, які бажають скинути вагу, які ведуть спортивний спосіб життя. Страви з пореєм не додадуть зайвих калорій, допоможуть відновити сили після інтенсивного тренування.
- Цибулю-порей активно використовують у косметології, включаючи її до складу масок для обличчя, волосся і нігтів. Активні речовини допомагають оновлюватися клітинам шкіри, сприяють прискоренню росту волосся, зменшують ламкість нігтів.
Шкідливі якості
Категоричних протипоказань у продукту немає, всі негативні наслідки є результатом зловживання. Обережність слід проявити за таких умов:
- Людям, які страждають від виразки шлунка, кишкових захворювань, необхідно вживати цибулю помірно, щоб уникнути їх загострення через збільшення кислотності.
- Підвищення апетиту - одна з якостей порею - веде до посилення вироблення шлункового соку, тому, якщо за станом здоров'я показана сувора дієта, про включення в раціон гострих продуктів слід поговорити з лікарем.
- Алергічна реакція є результатом індивідуальної непереносимості компонентів продукту, що стосовно цибулі-порею трапляється доволі рідко, проте за появи кропив'янки, утрудненого дихання, продукт із раціону краще прибрати.
- У разі сечокам'яної хвороби навантаження на нирки збільшиться, бо продукт має сечогінний ефект. Людям, які страждають на ниркову недостатність, наявність каменів у нирках, інші захворювання, у разі настання негативних наслідків необхідно негайно проконсультуватися з фахівцем.
- Годуючим мамам не слід надмірно поїдати порей, існує думка, що це може стати причиною зміни смаку грудного молока, що спричинить складнощі в годуванні. Мова тут йде про кількості вживання продукту, набагато більші за середні.
- Дітям рекомендується вводити цей коренеплід у раціон поступово, у віці не раніше року, зважаючи на високий вміст кислот у продукті, а також незміцнілу травну систему дитини.
Рекомендації щодо вживання
Порей невибагливий, прекрасно почувається в холодильнику, надовго зберігаючи корисні якості. Вживається як сирою, так і в термічно обробленому вигляді: її варять на пару, тушкують, смажать на грилі, запікають.
Найчастіше в сирому вигляді їдять білу частину, зелене листя жорстке, жувати його проблематично. Однак їх можна використовувати, додаючи в бульйони, за аналогією з лавровим листом.
Порей ідеально підходить для приготування салатів зі свіжих овочів, супів, можна додати порей в овочеві оладки. Чудово поєднується з картоплею, м'ясом, овочами, а, додавши до нього яйця, зелень, можна приготувати пиріжки.
Прихильники здорового способу життя використовують цибулю-порей для приготування детокс-коктейлів, поєднуючи її із селерою, морквою, іншими овочами. Такі соки допомагають очищати організм від токсинів, шлаків, нормалізувати мікрофлору кишечника.
Відомі випадки використання соку цибулин як засобів народної медицини, ефірні олії в його складі допомагають у разі нежитю, полегшуючи дихання. Соком також обробляють зовнішні подряпини, ушкодження шкіри, на основі порею готують настоянки та відвари.Не обов'язково поїдати цибулю-порей у великих кількостях, провокуючи негативні наслідки для організму, досить просто додавати її за смаком в улюблені страви. За такого використання страви набудуть додаткового тонкого смаку, а організм збагатиться корисними, необхідними речовинами.



