Морква - користь і чим шкідлива для здоров'я

Усім нам прекрасно відома яскраво-помаранчева морквина, що має соковитий, неповторний смак і є приправою до практично всіх основних страв у нашому раціоні: супів, гарнірів, м'яса та риби... Знаменитий коренеплід обов'язково має входити в повсякденне меню кожного, хто піклується про власне здоров'я і бажає максимально його зміцнити.
Яку користь приносить нашому організму «рудий овоч», як правильно вживати його, щоб отримати максимум вітамінів, і про що варто обов'язково пам'ятати, додаючи моркву в раціон?
Морква - що слід знати про овоч
Уперше вирощувати і вживати в їжу знаменитий коренеплід почали сотні років тому, ще на зорі тисячоліття, у стародавніх арабських країнах. Згодом овоч став популярним і у Візантійській імперії, звідки поширився в інші європейські держави.
Є багато згадок про моркву в європейських джерелах 14-15 століть. На Русі овоч з'явився приблизно в 16 столітті, відомо, що за Івана Грозного коренеплід уже увійшов у звичний раціон російських людей.
Широко застосовується морква і в наш час, це одна з найпоширеніших і найпоживаніших овочевих культур у всьому світі. Морквина входить до складу безлічі страв, її використовують як приправу або прянощі (останнє можна застосувати до коріння дикої моркви), вживають як у сирому, так і у вареному та консервованому вигляді. Коренеплід також став невід'ємною складовою дитячого харчування.
Помаранчевий овоч украй корисний для людського організму, оскільки містить величезну кількість вітамінів і мікроелементів, благотворно впливає на здоров'я і розвиток, а також знижує ризик безлічі захворювань.
Користь для організму
- Насамперед варто сказати, що морква - лідер серед овочів за вмістом бета-каротину (відомий також як «вітамін А»), в одному овочі міститься приблизно 70-80% цієї речовини, і саме каротин надає коренеплоду такого яскравого помаранчевого «забарвлення»... Для чого нам потрібен каротин? Цей вітамін необхідний для нормальної роботи очей, він уповільнює зниження зору і служить профілактикою багатьох очних хвороб.
- Також каротин є природним антиоксидантом: сповільнює старіння і зношування організму, покращує роботу обміну речовин, і, звісно, значно зміцнює імунну систему та підвищує опірність хворобам.
- Морква здатна регулювати рівень цукру в крові, а тому може бути рекомендована для хворих на цукровий діабет.
- Вітаміни групи B, що містяться в коренеплоді, благотворно позначаються на функціонуванні нервової системи, усувають наслідки нервових розладів, стресу, допомагають боротися з безсонням.
- Також вітамін B важливий для кровоносної системи: він покращує циркуляцію крові в організмі, підвищує показники гемоглобіну.
- Магній, калій, марганець, а також низка інших елементів, що містяться в коренеплоді, необхідні для здоров'я серцево-судинної системи. Морква вельми корисна людям, які відновлюють здоров'я після інфаркту або інсульту.
- Морквина являє собою джерело корисних мікроелементів, тому вона вкрай позитивно впливає на імунітет і допомагає боротися з авітамінозом і нестачею мінералів в організмі.
- Помаранчевий коренеплід завдяки наявності в складі клітковини також покращує роботу травної системи: полегшує процес перетравлення їжі та її виведення з організму.
- Необхідно включати овоч у дитяче харчування, оскільки багата вітамінами морквина допомагає зміцнювати здоров'я дитини, прискорює її ріст і розвиток.
- Морква корисна і для жінок, оскільки дає їм змогу довше зберігати молодість, пружність і красу шкіри, підтримувати здоровий стан волосся.
- Овоч вельми корисний для печінки, може бути рекомендований за наявності проблем із цим органом.
- Вживання моркви позитивно позначається на стані кісток і зубів, служить профілактикою рахіту в дітей.
- Овоч має низьку калорійність (усього 26 калорій у 100 г продукту), майже не містить жирів у складі, а тому може вживатися під час дієти.
Можлива шкода
На жаль, рудий коренеплід не такий вже нешкідливий і має низку протипоказань. Тому морквою (втім, як і будь-яким іншим продуктом) не слід зловживати:
- Від вживання овоча краще відмовитися тим, хто страждає на захворювання травної системи (виразку, гастрит, коліт), оскільки морквина здатна підвищити рівень кислотності в шлунку.
- Зловживання продуктом може спровокувати появу алергічної реакції. Запам'ятайте: на день можна з'їдати не більше 4-5 плодів!
- У деяких випадках від частого споживання моркви з'являються жовтуваті плями на шкірі. Це свідчить про надлишок в організмі каротину.
Поради щодо вживання
- Коренеплід чудовий тим, що їсти його можна як у сирому, так і у вареному вигляді, адже навіть після термічного впливу в моркві зберігаються всі корисні властивості. А деякі вітаміни (зокрема й бета-каротин, основна складова морквини) з вареного овоча засвоюються навіть краще, ніж із сирого.
- Припустимо вживати в їжу і морквяне бадилля, оскільки воно багате на вітаміни, зокрема вітамін C. Бадилля використовується так само, як і будь-яка інша зелень - кришиться в салати, супи або з'їдається в сирому вигляді.
- Зберігати свіжий овоч потрібно в холодному і темному місці; можна зберігати моркву в холодильнику. Деякі господині подрібнюють свіжий овоч, потім заморожують, а потім використовують цей продукт як добавку до основних страв.
- Їсти сиру моркву нудно, тому спробуйте зробити з овоча салат: потріть коренеплід на тертці, додайте рослинної олії та цукру. Так вітаміни засвояться організмом краще, та й ви насититеся швидше.
Висновок
Морква не дарма вважається одним із найкорисніших і найсмачніших овочів. Вона приносить величезну користь здоров'ю, зміцнює організм, служить профілактикою багатьох хвороб, а найголовніше - майже не має протипоказань і може вживатися як дорослими, так і дітьми.



