Помело: корисні властивості та шкода

Влітку під рукою безліч фруктів і ягід, це дає змогу збагачувати організм корисними мікроелементами, не докладаючи особливих зусиль. Восени та взимку нестача вітамінів відчувається гостріше, доводиться стикатися з вірусами, шукати способи зміцнення імунітету. Однак, є види фруктів, доступні в холодну пору року, які нітрохи не поступаються за своїми корисними характеристиками сезонним. Йдеться про сімейство цитрусових, а саме, про помело.
Помело, як вид сімейства цитрусових
Один з екзотичних найбільших представників сімейства цитрусових родом із Китаю, зараз активно вирощується країнами південної та південно-східної Азії, деякими країнами Європи. Має товсту шкірку салатового або жовтувато-рожевого кольору, важить від кілограма до 6 кг. Багато хто помічає схожість із грейпфрутом, але вона оманлива: смак помело «м'який», кислувато-солодкий, менш гіркий, ніж у грейпфрута, плід має меншу кількість соку.
Різновиди помело:
- Червоний - кислий, з легкою гіркуватістю і червоною м'якоттю.
- Рожевий - більш соковитий і солодкуватий на смак.
- Білий - із солодкою білою м'якоттю.
Склад продукту унікальний і рясніє органічними кислотами, корисними мікро- і макроелементами, наділяє його безліччю чинників, що благотворно впливають на організм, розглянемо їх докладніше.
Корисні властивості помело
- Висока частка вітаміну С (30-50 гр на 100гр продукту), антиоксидантів стимулює імунітет на боротьбу з бактеріями грипу, застуди. У період епідемії ГРВІ достатньо вживати по одному плоду щодня, щоб підвищити стійкість перед захворюванням. Ефективно приймати сік фрукта людям, які страждають на алергічну астму.
- Завдяки високому вмісту калію (230мг на 100гр) і пектинів, з'їдаючи один помело щодня, можна посилити пам'ять, підтримувати нормальний артеріальний тиск, зміцнювати стінки судин, очищаючи їх від надлишку холестерину. Покращується кровообіг, а, отже, зменшується навантаження на серцево-судинну систему.
- Речовини, що входять до складу помело - біофлавоноїди - знижують ризик появи злоякісних утворень кишківника, молочної та підшлункової залоз, перешкоджають поширенню ракових клітин. Таким чином, вживання цього фрукта розглядається, як допоміжний захід щодо профілактики онкологічних захворювань.
- За анемії, яка особливо часто спостерігається у вагітних, рекомендується додавати в раціон продукти, багаті на залізо, наприклад, цитрусові. У сукупності з аскорбіновою кислотою, що міститься тут у достатній кількості, досягається краща засвоюваність речовини, а високий вміст фолієвої кислоти і магнію благотворно впливає на підготовку організму до виношування дитини.
- Підтримують шкіру в хорошому стані вітаміни А, С, групи B: збільшується синтез колагену, шкіра довше зберігає еластичність, повільніше старіє, підвищується її регенеративна функція, знижується поява вугрових висипань. Антиоксиданти нейтралізують негативний вплив на клітини дерми не настільки сприятливого екологічного середовища.
- Відновлення і поліпшення зовнішнього вигляду волосся також належить до заслуг помело. Зменшується жирність шкіри голови, про випадіння волосся і лупу більше не варто переживати. Живильні маски з соком і кокосовою, оливковою оліями нададуть волоссю блискучого вигляду і прискорять його ріст.
- Ще однією відмінною рисою цього плоду є низька калорійність. Помело прискорює метаболізм, розщеплює жири, що дає змогу рекомендувати продукт людям, які бажають скинути вагу. При цьому, завдяки його поживності надовго зберігається відчуття насичення та енергія на спортивні тренування.
- Клітковина в складі продукту впливає на очищення від токсинів кишківника, легше розщеплює їжу в шлунку, справляючи позитивний вплив на травну систему.
Попри всі численні позитивні властивості помело, при застосуванні цього фрукта є протипоказання.
Негативні фактори вживання
- Оскільки фрукт належить до цитрусових, він вельми алергенний, зловживання ним та ігнорування симптомів може призвести до серйозного утруднення дихання, нападів ядухи. Дітям пропонують фрукт із великою обережністю в невеликій кількості, а малюкам до року лікарі взагалі не рекомендують вводити цитрусові в раціон.
- Власникам виразок і шлункових захворювань суворо протипоказано вживати помело в періоди загострення хвороб, зважаючи на підвищення кислотності шлунка, подразнення його слизової оболонки. Варто на деякий час відмовитися від фрукта, якщо після вживання їжі відчувається важкість, печія і дискомфорт.
- З обережністю необхідно ставитися до фрукта жінкам на період грудного вигодовування, спостерігати за реакцією дитини: у разі появи кропив'янки або проблем із травленням, тимчасово виключити продукт зі свого харчування.
- Заборонені цитрусові при гострих формах таких захворювань, як: коліт, нефрит, гепатит, тут взагалі показана щадна дієта.
- Є ймовірність виникнення негативних наслідків у разі загострення сечокам'яної хвороби та значних уражень нирок, ліпше звернутися по пораду до свого лікаря і вживати цитрусові помірно.
- Лікарями не рекомендується їсти помело спільно з прийомом лікарських препаратів, м'якоть містить речовини, що знижують ефективність деяких медикаментів.
Рекомендації щодо вживання
Для початку слід поговорити про вибір правильного плоду. Звертати увагу варто на аромат - запашний фрукт має яскравий смак і містить більше користі. Шкірка не має бути надто твердою, вм'ятин і пошкоджень слід уникати. Помело вільно зберігається близько місяця навіть без холодильника.
Шкірочку надрізають у кількох місцях, потім знімають, як у апельсина, витягують кісточки, відокремлюють від плівки м'якоть. Їсти помело можна в очищеному вигляді як самостійно, так і в складі фруктових салатів, інших страв. Наприклад, із ним добре поєднуються банан, яблуко, ківі. крім того, часто з цитрусових готують джем, мармелад, менш шкідливі, ніж звичайні, солодощі. Ще один спосіб - зробити свіжовичавлений сік, додавши улюблені фрукти. Шкірки, за наявності певних навичок, використовують для приготування ефірних олій, скрабів, масок для обличчя, вони надають шкірі свіжого, підтягнутого вигляду...
Як видно, грамотне включення продукту в раціон харчування спільно з правильним способом життя сприяє оздоровленню практично всього організму. Відомо також, що цитрусові фрукти підвищують настрій, перешкоджають депресіям, а так важливо отримати заряди бадьорості та енергії в холодний похмурий день. Проте слід уважно спостерігати за своїм організмом, пам'ятаючи про протипоказання, у разі появи неприємних симптомів, не зайвим буде проконсультуватися з лікарем.
Поради
- На прилавках магазинів помело з'являється наприкінці зими, або на початку весни. Саме в цей сезон відбувається дозрівання плодів.
- Хороший, дозрілий помело повинен мати рівний жовтуватий відтінок, без будь-яких зелених плям на шкірці. Оболонка, що покриває плід, має бути м'якою та пружною. Фрукт також має характерний цитрусовий аромат. Зверніть на це увагу під час купівлі.
- Помело - продукт дієтичний, що допомагає боротися з жировими відкладеннями і прискорює обмін речовин і спалювання ліпідних запасів. Однак не варто влаштовувати розвантажувальні дні на одному лише цитрусі! Вживання помело на голодний шлунок негативно позначається на здоров'ї та стані травної системи, може спровокувати гастрит, виразку та інші розлади.
- Не варто давати фрукт у великій кількості маленьким дітям, оскільки є ризик появи у них алергічних реакцій на цитрус.



