Грейпфрут - користь і чим шкідливий для організму людини

Великий помаранчевий фрукт, схожий на апельсин, зараз можна купити в будь-якому супермаркеті. Уперше фрукт виявили у XVII столітті на Барбадосі, проте вчені досі сперечаються, де ж зародилися перші плантації рослини.
Загальна інформація
Грейпфрут - один із представників цитрусових, що росте на вічнозеленому дереві. Багато вчених вважають, що він з'явився в результаті гібридизації апельсина і помело.
Плід має діаметр близько 15-17 см, товсту шкірку помаранчевого кольору і соковиту м'якоть. Через круглу форму і колір фрукт і схожий на апельсин, але у грейпфрута кисліша м'якоть і є великі білі прожилки, гіркі за смаком.
Існує близько 20 сортів грейпфрута - вони відрізняються розміром, кольором м'якоті, смаком. Загалом можна виділити червоний, рожевий, білий і жовтий грейпфрут. Найсолодшими та найсоковитішими вважаються плоди з червоною м'якоттю та жовто-помаранчевою шкіркою з червонуватими плямами.
Склад фрукта:
- Натуральні цукри.
- Пектини.
- Ефірні олії.
- Клітковина.
- Глікозиди.
- Бета-каротин.
- Вітаміни: A, група B, C, E, PP.
- Мінерали: калій, натрій, магній, кальцій, марганець, залізо, мідь, фосфор, йод, цинк, кобальт, фтор.
Користь
Величезна користь грейпфрута полягає в такому:
- Зміцнення імунітету. Грейпфрут містить більше вітаміну C, ніж апельсин, тому набагато ефективніше бореться із застудними та вірусними захворюваннями. Фрукт корисно вживати для профілактики хвороб і в період епідемій.
- Боротьба з авітамінозом. У фрукті міститься комплекс цінних вітамінів, які важливі для підтримки здоров'я людини. Регулярне вживання цього виду цитрусового дозволить забути про авітаміноз.
- Поліпшення травлення. Плід багатий на клітковину і пектини, які покращують перистальтику кишківника і м'яко усувають закрепи. Також фрукт підвищує кислотність шлунка і корисний для людей з гастритом при зниженій кислотності шлунка.
- Зниження холестерину. Доведено, що грейпфрутовий сік і плоди знижують рівень холестерину в крові та розбивають холестеринові бляшки в судинах.
- Допомагає худнути. Грейпфрут має сильні жироспалювальні властивості, існують навіть спеціальні грейпфрутові дієти, спрямовані на зниження відсотка жиру в організмі. При регулярному вживанні фрукта можна скинути 1-3 кг за місяць.
- Підвищує настрій і допомагає боротися з депресією. Якщо зранку випити склянку грейпфрутового соку або з'їсти четвертинку плоду, то гарний настрій на весь день забезпечено. Також фрукт допомагає підтримувати тонус усього організму.
- Поліпшення стану шкіри. Грейпфрут сприяє відбілюванню шкірних покривів, очищенню пор і нормалізації роботи сальних залоз. Із цитрусового можна робити домашні маски, креми, лосьйони.
Шкода
Грейпфрут, незважаючи на величезну користь, може чинити на організм шкідливий вплив:
- Викликає алергію. Усі цитрусові - сильні алергени, тому з'їсти їх потрібно дуже обережно. І якщо є алергія на цитрусові, то потрібно відмовитися від вживання грейпфрута.
- Руйнує зубну емаль. Плід містить кислоти, які згубно впливають на емаль зубів і руйнують її. Тому після вживання фрукта потрібно прополоскати рот.
- Може стати причиною виникнення гастриту та виразки. Надмірне вживання фрукта може призвести до серйозних патологій шлунково-кишкового тракту. Людям із такими патологіями в стадії загострення вживання цитрусових заборонено.
- Послаблює дію протизаплідних засобів. Якщо дівчина приймає оральні контрацептиви, то їй не рекомендується їсти ніякі види цитрусових. Також грейпфрут, навпаки, може впливати на збільшення кількості деяких препаратів у крові, що призводить до передозування. Тому під час застосування будь-якого лікарського препарату потрібно уважно читати інструкцію та радитися з лікарем.
- Погіршує роботу нирок. Якщо немає ніяких хвороб сечовидільної системи, то фрукт не принесе шкоди. Однак у разі нефриту, пієлонефриту, циститу та інших патологій грейпфрут їсти не можна - можливі ускладнення.
Як правильно вибрати плід
Найкращий час для вибору грейпфрута - зима. Стиглий грейпфрут має бути важким і трохи м'яким при натисканні. Шкірка має бути в міру пружною.
Правила вибору грейпфрута:
- Що важчий плід, то він соковитіший, тому слід зважити на долоні кілька плодів і вибрати найважчий.
- Шкірка має виглядати стиглою, на ній не повинно бути тріщин, вм'ятин, прогнилих ділянок коричневого кольору.
- Аромат має бути яскраво вираженим, із цитрусовими нотками.
Удома зберігати фрукт краще без поліетиленового пакета, оскільки пакет не дає змоги шкірці дихати. Грейпфрут можна зберігати як у холодильнику, так і при кімнатній температурі, проте змінювати місце зберігання з холодного на тепле не рекомендується - плід може почати швидко псуватися.
Правила вживання
Грейпфрут можна додавати в салати, смузі, коктейлі та інші страви. Також його можна їсти просто так і робити свіжовичавлений грейпфрутовий сік.
Дуже поширені грейпфрутові дієти - коли один прийом їжі замінюється плодом грейпфрута. Але це не єдине, що впливає на схуднення, важливо правильно харчуватися і займатися спортом, і тоді результат не змусить себе чекати.
Однак потрібно дотримуватися міри у вживанні фрукта, інакше можуть виникнути побічні ефекти. Вводити фрукт у раціон потрібно поступово, з'їдаючи по одній часточці на день.
Багато людей видаляють із грейпфрута білі жилки через їхній гіркий присмак. Однак робити цього не рекомендується, оскільки в жилках міститься велика кількість цінних речовин, корисних для організму. А ось шкірку краще прибирати - вона може бути оброблена воском або спеціальними речовинами від паразитів тощо.д.
Грейпфрут - дуже корисний фрукт, але й дуже шкідливий при неправильному вживанні. Їсти його потрібно акуратно і в жодному разі не поєднувати з лікарськими препаратами. Якщо є алергія на грейпфрут, то можна обмежитися вдиханням ефірної грейпфрутової олії - це допоможе підняти настрій і підвищити тонус організму.



