Що корисніше висівки чи клітковина?

Кожен, хто замислюється про правильне харчування або намагається дотримуватися його правил, багато чує про користь клітковини та висівок. Дехто вважає, що це одне й те саме, але таке твердження помилкове. Для того, щоб отримати найбільшу користь і скласти правильний раціон харчування, дуже важливо розібратися в чому полягає різниця між цими двома продуктами.
Що і звідки береться
Плутанина цих двох продуктів виникла зокрема через їхню зовнішню схожість на полицях магазинів, однак зовнішня схожість не означає, що ефект теж буде ідентичним. Тим паче, що і в походженні цих продуктів є велика різниця.
Висівки виходять у результаті переробки зерна на борошномельних виробництвах. По суті це тверда оболонка зерен. Оскільки зерно може бути різним - пшениця, жито, гречка, ячмінь, рис та інші, то й висівки будуть відповідно різними. Це теж важливо враховувати під час купівлі та звертати увагу.
Клітковина або харчові волокна міститься у всіх рослинних продуктах. Вона не засвоюється організмом людини, але надає величезну для нього користь і необхідна для нормальної роботи кишечника.
Клітковина буває двох видів - нерозчинна і розчинна. Перша практично незміненою проходить крізь організм людини, справляючи ефект щітки, а друга сильно набрякає і допомагає більш швидкому виведенню скупчень у кишечнику.
Харчові волокна містяться в овочах, фруктах і зернових продуктах. Їх можна купити в магазині вже в окремому вигляді і найчастіше їх роблять із зернових або бобових культур, а також із кори дерев.
У чому користь висівок
Основна користь висівок зосереджена в кількох важливих властивостях, досліджених ученими:
- За рахунок високого вмісту в складі харчових волокон виявляється позитивний ефект на шлунково-кишковий тракт. З нього виводяться шлаки й токсини.
- Харчові волокна в складі допомагають виводити жовч.
- За регулярного вживання в їжу висівки допомагають нормалізувати рівень цукру і холестерину в крові.
- Висівки містять велику кількість вітамінів групи В, а також А, D, С, Е, К, РР і Н.
- До їхнього складу входять бета-каротин, лікопін і лютеїн.
- Доведено, що висівки допомагають підтримці гарного стану волосся, шкіри та нігтів.
- Важливим є позитивний вплив на зорову та нервову системи.
- Дослідження доводять позитивний ефект на опорно-руховий апарат.
- Для будівництва внутрішніх тканин органів людини дуже корисний вміст у висівках фосфору, заліза, цинку, йоду, кальцію, магнію і калію.
Крім усього цього також важливо пам'ятати і про те. Що висівки можуть бути отримані в результаті перероблення різних видів зерна, що чинить також свій вплив на їхні корисні властивості.
Для чого необхідна клітковина людині
Про користь клітковини останніми роками говорять усі дієтологи та адепти здорового харчування, і якщо придивитися, то список позитивних досягнень її справді вражає:
- Найперше, що скаже практично будь-хто при слові «клітковина» - це користь для кишківника. Доведено, що вона, проходячи через шлунково-кишковий тракт, збирає зі стінок скупчені відкладення і шлаки. Це стосується нерозчинної клітковини, а розчинна, завдяки великій масі при розбуханні, допомагає швидше виводити залишкові продукти.
- Також клітковина допомагає виводити надлишки жовчі з організму і допомагає нормалізувати роботу жовчовивідних шляхів.
- Допомагає виведенню холестерину з крові людини.
- Завдяки потужній властивості абсорбції жовчних кислот, харчові волокна, насичені ними, під час проходження через кишківник пригнічують процеси бродіння і гниття в ньому, що перешкоджає дисбактеріозу.
- Крім усього іншого клітковина виводить з організму токсичні речовини, алергени та важкі метали.
- Для діабетиків особливо важлива властивість харчових волокон нормалізовувати рівень цукру в крові.
Чи є підступ
Безсумнівно, що є і підводні камені в споживанні цих двох диво-продуктів, або «суперфудів», як заведено говорити в певних колах. Вони можуть принести організму не тільки користь, а й шкоду, особливо в разі надмірного споживання.
Насамперед варто згадати про шкоду клітковини і, звісно, висівок, які частково складаються з неї, для людей із загостреннями виразкової хвороби, гастриту, коліту, ентериту та діареї. Також за наявності спайок у черевній порожнині вживання клітковини може призвести до значних ускладнень.
На стадіях загострення подібних захворювань категорично не рекомендується вживання продуктів, що містять харчові волокна. Після спаду стадії загострення в їжу її вводять з обережністю та поступово, і за попереднім погодженням з лікарем, що лікує.
Вживання великої кількості висівок також може перешкодити засвоєнню організмом деяких важливих вітамінів і мікроелементів, тому перед плануванням харчування, що ґрунтується на висівках або великих їхніх кількостях, також краще проконсультуватися в лікаря та здати необхідні аналізи. Це допоможе уникнути неприємних наслідків.Питання споживання
Вибір загалом зводиться до того, який раціон харчування планує людина. Якщо раціон насичений вітамінами, досить збалансований у частині мікроелементів і жирів, то клітковина буде хорошим доповненням. Якщо умови не дають змоги отримувати достатню кількість усього цього з інших продуктів, то краще подумати про прийом у їжу висівок.
При виборі важливо враховувати загальну одержувану масу мікроелементів і просто не переборщити.
Клітковину як висівки прийнято додавати в каші. Йогурти та кефіри. Це допомагатиме організму в роботі з ними. Висівки також іноді використовують як панірування.
Вводять їх у раціон поступово, починаючи з 1 чайної ложки на день, поступово збільшуючи до 1 столової ложки. Фахівці не рекомендують перевищувати норму в 3-4 столові ложки на добу, оскільки це може призвести до серйозних наслідків.
Ну і, звісно, не варто забувати про особисті особливості організму та хронічні й гострі захворювання. Завжди важливо вчасно проконсультуватися зі своїм лікарем.



