Бринза чи сир - що корисніше для здоров'я?

У збалансованому здоровому харчуванні особливе місце відводиться кисломолочним продуктам. Сир і бринза є представниками цієї категорії. Багато споживачів під час вибору продукції орієнтуються на свої смакові вподобання, призначення. У бринзи та сиру багато спільних властивостей, оскільки виробляються вони з однієї сировини. Але технології приготування відрізняються, що й надає специфічних якостей. Шанувальникам здорового способу життя, людям, які приділяють серйозну увагу корисному харчуванню, необхідно знати особливості цих продуктів.
Загальні відомості про сир і бринзу
Сировиною для виробництва цієї продукції є молоко. Це забезпечує високий вміст таких важливих елементів, як кальцій, білок. Оскільки вони у великій кількості витрачаються організмом, вживати такі продукти слід регулярно. У них також є фосфор, натрій, вітаміни A, B, C. Кисломолочні продукти благотворно впливають на систему травлення, сприяють зміцненню зубів, кісткової тканини, нормалізують кишкову мікрофлору, підвищують імунітет.
У виробництві сиру використовується коров'яче молоко. Застосування декількох технологій, включення різних добавок дає змогу отримувати велику кількість сортів, що відрізняються смаковими показниками, поживною цінністю. У виробництві бринзи може використовуватися молоко кіз, овець.
Ці види кисломолочної продукції багато споживачів відрізняють за кольором. У сирів виражений жовтий відтінок, який їм надають жири. Елітні сорти з цвіллю мають зелений, блакитний колір. У бринзі вміст жирів невисокий, вона має білий, жовтуватий відтінок. Бринза м'яка, її можна легко відламати, структура однорідна. Сири мають більш щільну консистенцію, у деяких сортах є отвори різної величини.
Технологія виробництва бринзи проста. Після отримання створоженої маси її поміщають у соляний розчин, в якому вона перебуває 1-2 місяці. Для отримання продукту в молоко може додаватися сичужний або мікробіологічний фермент. Термін зберігання готової продукції невеликий. Вона використовується в приготуванні овочевих салатів, бутербродів, сирних кульок тощо.
У виробництві сирів застосовується кілька методик. Процес включає:
- Згортання молока за допомогою ферменту.
- Обробку отриманої маси.
- Засолювання.
- Дозрівання.
- Заключну обробку.
Ці продукти широко використовуються в кулінарії. З них готують перші та другі страви, салати, закуски тощо.
Корисні властивості бринзи
Ніжно біла бринза, приготована з незбираного молока, має не тільки приємний смак, а й велику кількість корисних властивостей. Позитивний ефект забезпечують вітаміни та мінерали, що входять до складу. Бринза містить:
- Кальцій, що зміцнює кісткові тканини, підвищує стресостійкість.
- Фосфор, що зміцнює зуби та кістки.
- Натрій, що підтримує водно-сольовий баланс, необхідний для нормальної роботи нервової системи.
- Сірку, що виконує бактерицидну, антисептичну функцію.
- Токоферол, що поліпшує склад шкіри, нігтів, волосся, активізує репродуктивну систему.
- Ретинол, що загострює зір, зміцнює волосся.
- Тіамін, що нормалізує процеси метаболізму, баланс жирів, вуглеводів, білків.
- Аскорбінову кислоту, що поліпшує загальний стан, відновлює структуру шкіри.
- Рибофлавін, що регулює процеси вироблення, розподілу енергії.
Бринза належить до дієтичних продуктів. Вживати його можна і потрібно в будь-якому віці. Особливо корисний розсільний сир для літніх людей, для дітей. Чоловікам бринза допомагає впоратися з передчасною еякуляцією.
Корисні властивості сиру
Крім білків, набору вітамінів у сирі містяться корисні мінерали. У ньому багато заліза, магнію, селену, цинку, натрію, фосфору. У продукті є поліненасичені жирні кислоти Омега 3 і 6. Вони рідко зустрічаються в продуктах, але їх постачання необхідне організму. Кислоти зміцнюють мембрани клітин головного мозку, потрібні для нормальної серцевої діяльності. Калорійність залежить від сорту, відсоткового вмісту жирів.
Вживання сирів:
- Активізує роботу органів травного тракту.
- Нормалізує мікрофлору кишечника.
- Відновлює баланс гормонів, ензимів.
- Покращує діяльність серцево-судинної системи.
- Стимулює апетит.
- Сприяє насиченню клітин киснем.
- Зміцнює кістки, зуби.
- Нормалізує обмін речовин.
- Благотворно впливає на нервову систему.
У цьому кисломолочному продукті міститься триптофан, що перетворюється в організмі на сератонін, який називають гормоном радості. Його регулярне вживання допоможе запобігти депресії, підвищить стійкість нервової системи до стресів.
Протипоказання
Корисні властивості цих продуктів очевидні. Але протипоказання все ж таки є. Основні проблеми виникають при вживанні бринзи, сиру в необмежених кількостях. У них міститься холестерин. У разі підвищення його вмісту в організмі на стінках кровоносних судин утворюються бляшки, що ускладнюють кровообіг, створюють підвищене навантаження на серце. Крім того, велика кількість сиру може стати причиною безсоння, набряків.
З обережністю потрібно включати в раціон ці продукти людям, які страждають від астми:
- Гіпертонії.
- Гастриту.
- Виразки шлунка.
- Панкреатиту.
- Холециститу.
- хвороб нирок.
За наявності таких захворювань необхідно відмовитися від гострих, солоних сортів. Не можна вживати сир при колітах, сечокам'яній хворобі, при загостренні пієлонефриту.
Який із продуктів корисніший для організму, поради щодо вживання
Можна вважати бринзу більш корисним продуктом, обробка в технології її виробництва мінімальна, всі важливі інгредієнти молока в ній повністю зберігаються. Але включати її в раціон не рекомендується людям із підвищеним тиском. Продукт багато часу перебуває в розсолі, може містити багато солі. Бринзу включають у дієтичні раціони, в дієти для схуднення. Вона містить небагато калорій, але забезпечує відчуття ситості. Вживати продукт бажано в першій половині дня.
Якісні сири, приготовані з дотриманням технологій, мають велику кількість корисних властивостей. Цей продукт за відсутності протипоказань потрібно регулярно включати в меню. Особливо важливий він для спортсменів, людей, що займаються важкою фізичною працею, вагітних жінок. Його необхідно вживати в період реабілітації після травм. Сир прискорить процес відновлення постачанням кальцію в оптимальних обсягах. Обмежити кількість продукту необхідно в разі атеросклерозу, хвороб органів ШКТ, гіпертонії.



